Skalnaté pleso

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Poprad, Vysoké Tatry

Nadmorská výška: 1754 m.n.m.
Rozloha: 1,23 ha
Maximálna hĺbka: 2 m

Morénové pleso v Skalnatej doline pod južnými zrázmi Lomnického štítu. Napriek mnohým záchranným zásahom má od roku 1937 premenlivú hladinu a niekedy vysychá. Jeho existenciu ohrozili hlavne klimatické, ale aj ľudské faktory. V blízkosti Skalnatého plesa sa nachádza astronomické a meteorologické observatórium s hvezdárňou (1786 m.n.m), ktoré bolo založené v roku 1943 ako historicky prvé na Slovensku.

Oddychovať a chytať bronz je možné v jednej z najvyššie položených reštaurácii Restaurant & Café Panorama so slnečnou terasou. Reštaurácia je zariadená v industriálnom štýle a ponúka návštevníkom nádherný panoramatický výhľad nielen na okolité tatranské štíty, najstrmšiu zjazdovku na Slovensku, Lomnické sedlo, ale aj na popradskú kotlinu. Pre malých návštevníkov je tu pripravený detský kútik.

Prístup na Skalnaté pleso je možný 4-miestnou kabínkovou lanovkou z Tatranskej Lomnice na medzistanicu Štart a odtiaľ modernou 15-miestnou gondolou až na Skalnaté pleso, alebo zeleným turisticky značkovaným chodníkom z Tatranskej Lomnice, červeným značkovaným chodníkom tatranskej magistrály od Zamkovského chaty a červeným značkovaným chodníkom tatranskej magistrály od Chaty pri Zelenom plese.Najčastejšie otázky o atrakcii Skalnaté pleso

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3