Šarišské múzeum Bardejov

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Bardejov, Bardejov

Múzeum bolo založené v roku 1903 v Bardejove ako Múzeum Šarišskej župy. Je jedným z najstarších múzeí na Slovensku a jeho umelecko-historické a prírodné zbierky patria k najcennejším. Prvá historická expozícia bola zameraná na dejiny Šariša a bola otvorená 23. júna 1907 v budove mestskej radnice. Bez veľkých zmien pretrvala dve svetové vojny, reinštalácie expozície sa uskutočnili v rokoch 1954, 1967 a 1991. Zriaďovateľom Šarišského múzea je Prešovský samosprávny kraj a v súčasnosti dokumentuje historickú, prírodnú a spoločenskú situáciu regiónu horného Šariša.

Spravuje vyše 700 000 zbierkových predmetov v historickom, prírodovednom a národopisnom oddelení a 3 stále expozície v samotnom Bardejove, vilu Rákoci aj s pozemkom v Bardejovských Kúpeľoch, spolu to je 34 budov aj s objektami v skanzene. Okrem už spomínanej historickej radnice, ktorá je sídlom múzea, a vile Rákoci, mu patria aj dalšie objekty: na Radničnom námestí (budova č. 13), Rhodyho ulici (domy č. 4 - 6 a 27) a dve bašty ako depozitárne budovy.

Medzi jeho expozície patrí v Bardejove • Historická expozícia v goticko-renesančnej radnici, ktorá predkladá stredoveké dejiny kráľovského mesta Bardejov • Expozícia Ikony, ktorá zoskupuje ikonopisné pamiatky východného obradu a sú v nej ikony od 16. do polovice 19. st. • Prírodovedná expozícia, príroda severovýchodného Slovenska a jej ochrana. V Bardejovských Kúpeľoch • Múzeum ľudovej architektúry - skanzen, ktorý bol zriadený v roku 1965 ako prvý na Slovensku. Prezentuje takmer 30 objektov ľudovej kultúry a staviteľstva horného Šariša a severného Zemplína 18. - 20. st. • Národopisná expozícia (Vila Rákoci), v ktorej sú vystavené kroje, domáca výroba a výrobky ľudových remeselníkov z horného Šariša a • vo Vile Rákoci je sprístupnená expozícia Dejiny Bardejovských Kúpeľov a lekárenstva.

Historické mesto Bardejov je od roku 2000 zapísané v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Otváraciu dobu, vstupné a poplatky v expozíciach Šarišského múzea pozri TU.


Najčastejšie otázky o atrakcii Šarišské múzeum Bardejov

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3