Turistický región
Východné Slovensko, Šariš, Prešovský kraj, Čergov, Ondavská vrchovina
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Šarišské múzeum Bardejov

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Bardejov, Bardejov
Obľúbené

Múzeum bolo založené v roku 1903 v Bardejove ako Múzeum Šarišskej župy. Je jedným z najstarších múzeí na Slovensku a jeho umelecko-historické a prírodné zbierky patria k najcennejším. Prvá historická expozícia bola zameraná na dejiny Šariša a bola otvorená 23. júna 1907 v budove mestskej radnice. Bez veľkých zmien pretrvala dve svetové vojny, reinštalácie expozície sa uskutočnili v rokoch 1954, 1967 a 1991. Zriaďovateľom Šarišského múzea je Prešovský samosprávny kraj a v súčasnosti dokumentuje historickú, prírodnú a spoločenskú situáciu regiónu horného Šariša.

Spravuje vyše 700 000 zbierkových predmetov v historickom, prírodovednom a národopisnom oddelení a 3 stále expozície v samotnom Bardejove, vilu Rákoci aj s pozemkom v Bardejovských Kúpeľoch, spolu to je 34 budov aj s objektami v skanzene. Okrem už spomínanej historickej radnice, ktorá je sídlom múzea, a vile Rákoci, mu patria aj dalšie objekty: na Radničnom námestí (budova č. 13), Rhodyho ulici (domy č. 4 - 6 a 27) a dve bašty ako depozitárne budovy.

Medzi jeho expozície patrí v Bardejove • Historická expozícia v goticko-renesančnej radnici, ktorá predkladá stredoveké dejiny kráľovského mesta Bardejov • Expozícia Ikony, ktorá zoskupuje ikonopisné pamiatky východného obradu a sú v nej ikony od 16. do polovice 19. st. • Prírodovedná expozícia, príroda severovýchodného Slovenska a jej ochrana. V Bardejovských Kúpeľoch • Múzeum ľudovej architektúry - skanzen, ktorý bol zriadený v roku 1965 ako prvý na Slovensku. Prezentuje takmer 30 objektov ľudovej kultúry a staviteľstva horného Šariša a severného Zemplína 18. - 20. st. • Národopisná expozícia (Vila Rákoci), v ktorej sú vystavené kroje, domáca výroba a výrobky ľudových remeselníkov z horného Šariša a • vo Vile Rákoci je sprístupnená expozícia Dejiny Bardejovských Kúpeľov a lekárenstva.

Historické mesto Bardejov je od roku 2000 zapísané v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Otváraciu dobu, vstupné a poplatky v expozíciach Šarišského múzea pozri TU.


Najčastejšie otázky o atrakcii Šarišské múzeum Bardejov

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3