Renesančný kaštieľ Château Appony

Poloha
Západné Slovensko, Nitriansky kraj, Topoľčany, Oponice

Kaštieľ sa nachádza v západnej časti malej obce Oponice, neďaleko mesta Nitra. Majestátne sídlo rodu Apponyiovcov vznikalo postupne v 16. a 17. st. na mieste pôvodnej kamennej stavby. Apponyiovci, významný šľachtický uhorský rod, v časoch osvietenstva a vlády Márie Terézie patrili k najvýznamnejším a najbohatším uhorským rodom. V kaštieli privítali a hostili množstvo významných a zaujímavých ľudí. Patrili k nim bratia amerického prezidenta Roosevelta, samotný Theodore Roosevelt, indický maharadža, americký miliardár Thomas Cordeza, ktorý sa plavil spolu so svojou matkou na Titanicu a afroamerická speváčka Josephine Bakerová, múza Hemingwaya či Picassa. Posledným vlastníkom kaštieľa a okolitého panstva bol bohém a cestovateľ Henrich Apponyi (1885 - 1935), ktorý však zomrel za nejasných okolností a Oponické panstvo priam zruinoval. Apponyiovci potom predali kaštieľ rodine Slezákovcov, ktorý však bol v roku 1948 znárodnený.

V rokoch 2007 - 2011 prešiel kaštieľ rekonštrukciou a dnes je z neho luxusný historický štvorhviezdičkový hotel s 20 tisícovou barokovou knižnicou, ktorá je sprístupnená verejnosti. V knižnici sa nachádza približne 10 000 zväzkov od začiatku 16. st. Súčasťou hotelového komplexu je aj reštaurácia Songe, Lobby bar, bowling a wellnes. Hotel obklopuje nádherný park s rozlohou 9 ha so vzácnymi drevinami, kde dominujú nádherné súbory platanov západných, či dáždniková forma vzácneho ginka. Súčasťou parku sú aj 2 tenisové kurty a parkové jazierko.

Hotel svoje nádherné a priestorovo veľkorysé sály (svadobný salón, modrý salón, privátny salón) využíva na usporiadanie svadobných hostín, narodeninových osláv, firemných eventov, konferencií a iných spoločenských a kultúrnych akcií.Najčastejšie otázky o atrakcii Renesančný kaštieľ Château Appony

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3