Turistický región
Vysoké Tatry, v Tatrách, Východné Slovensko, Prešovský kraj
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Rainerova chata

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Starý Smokovec
Obľúbené

Nadmorská výška: 1301 m.n.m.

Chata patrí medzi najstaršie a najmenšie zachované chaty vo Vysokých Tatrách. V roku 1863 ju na Starolesnianskej poľane postavil Ján Juraj Rainer. Vedľa Rainerovej chaty v roku 1884 postavili novú, ktorú bola pomenovaná Kamzík, a význam Rainerovej chaty poklesol, ale chata aj naďalej slúžila ako nocľaháreň pre vodcov, nosičov a študentov, neskôr ako sklad paliva, garáž i ako chlievik. V roku 1980 bola však chata Kamzík asanovaná a Rainerová chata ostala opustená a zanedbaná. Bývalá Správa TANAPu ju v roku 1983 dala opraviť a zakonzervovať a pri 135. výročí jej vzniku bola v roku 1998 opäť sprístupnená pre verejnosť.

Chata je otvorená celoročne a slúži ako informačné centrum s možnosťou občerstvenia. Súčasným chatárom je Peter Petras ml. z Kežmarku. Chata je jednou z najvyhľadávanejších tatranských chát. Chatár tu začal usporadúvať rôzne podujatia ako napr. nosičská súťaž Nosičská próba, ktorej cieľom je so 70 kg i 100 kg krošňou prejsť 300 metrovú trasu v blízkosti chaty. Ďalej na oslavu sviatku Troch kráľov chatár každý rok postaví zo snehu a ľadu betlehem a usporadúva slávnosť Klaňania sa Troch kráľov za účasti folklórnej skupiny z Lendaku a stoviek turistov.

K chate vedie niekoľko turistických trás: z Téryho chaty, zelená značka, zo Zamkovského chaty, zelená značka, z Hrebienka, červená alebo zelená značka, zo Starého Smokovca, zelená a červená značka, z Tatranskej Lomnice, modrá značka a zo Skalnatého Plesa po Tatranskej Magistrále, červená značka. Trasa zo Starého Smokovca cez Hrebienok  je vhodná aj pre kočiare a vozíčkarov a na Hrebienok je možné sa vyviesť lanovkou.Najčastejšie otázky o atrakcii Rainerova chata

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3