Prielom Dunajca, splav po rieke Dunajec

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Kežmarok, Červený Kláštor

Prielom Dunajca, tiesňava v Pieninách na slovensko-poľskej hranici, jedna z chránených zón v Pieninskom národnom parku. Pôsobivý kaňon obklopuje vápencový masív, ktorý vytvára rieka Dunajec. Je dlhý 9 kilometrov a jeho steny dosahujú výšku až 300 m. Prielom vytvára aj nádherné zákutia, s ktorými sa viaže viacero ľudových povestí. Jedna z povestí hovorí, že kto sa napije z prameňa Storočná voda, bude žiť dlhých 100 rokov.

Územie tiesňavy je zaujímavé pestrou flórou a faunou. Z flóry sú početne zastúpené druhy ako arábka pieninská, chryzantéma pieninská, horčičník pieninský, púpava pieninská a pestrú mozaiku vytvárajú aj lesné spoločenstvá. Z fauny sú to napr. jeleň hôrny, diviak hôrny, rys ostrovid, z vtákov pinka lesná, kačica divá, slávik červienka či čajka striebristá. Vodný tok osídľuje vydra riečna, pstruh potočný či mrena stredomorská východná.

Okolo prielomu Dunajca je vybudovaný 8 km dlhý turistický náučný chodník, exkurzno-náučná trasa s 10 zastávkami, ktorý spája Červený Kláštor a Lesnicu. Je to stredne náročná poldenná túra (červeno značená trasa) a náročnejší je len výstup na Haligovské skaly, ktorý sa začína za obcou Lesnica. Táto náučná trasa je určená nielen pre peších, ale aj cyklistov. V ponuke možnosť splavu po rieke Dunajec na tradičných pltiach alebo na raftingových člnoch v nádhernej prírodnej scenérii Pieninského národného parku. Trasa vedie z Červeného Kláštora prielomom Dunajca po štátnu hranicu pri obci Lesnica. Je dlhá 10 km a trvá 90 – 120 min.Najčastejšie otázky o atrakcii Prielom Dunajca, splav po rieke Dunajec

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3