Pramene Hygiea, Neptun a Themis Kúpele Číž
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Rimavská Sobota, Číž
Pramene v kúpeľoch Číž, ktoré majú priaznivé účinky na pohybové ústrojenstvo, nervové ústrojenstvo a na liečbu ciev. Kúpele vďačia za svoj vznik náhodnému objavu jódo-brómového prameňa, ktorý bol pomenovaný Themis, v roku 1862, keď čížsky občan Harnócz Andráš pri kopaní studne na svojom pozemku narazil na slanú vodu. Prví „pacienti“ tak boli miestni občania. O tri roky neskôr dal Dr. Karol Thana vodu na chemický rozbor a potvrdilo sa, že prameň slanej vody obsahuje niektoré liečivé prvky, najmä jód a bróm.
Neskôr dal geológ a banský inžinier Artur Glos kopať ďalšie dve studne a v hĺbke 35 m sa našla slaná voda s vyšším obsahom jódu a brómu. Prameň Hygiea, ktorý sa už viac ako 150 rokov využíva na pitnú kúru a tretí prameň Neptún sa využíval na vaňové kúpele spolu s prameňom Themis.
A tak sa na tomto mieste v roku 1888 začali stavať kúpele, ktoré boli zo začiatku rozdelené na ,,dolné" tzv. čisté a ,,horné" kúpele pre pacientov s otvorenými ranami. Postavili sa liečebné domy pre pacientov s 200 lôžkovou kapacitou - Mária, Margita, Kamilla, Horváth, Ilona. Počas zimných mesiacov sa liečivá voda z prameňov plnila do fliaš a exportovala do Spojených Štátov Amerických na výrobu mydla, ktoré malo priaznivé účinky napríklad na akné. V roku 1934 sa vybudoval liečebný dom pre deti, ktorý je v prevádzke do dnešných dní. V celoročnej prevádzke sú kúpele od roku 1958. V roku 1996 prešli kúpele pod správu akciovej spoločnosti, ktorá zrekonštruovala všetky liečebné domy, kúpeľný park a v priestore medzi liečebným domom Rimava a Milan bol postavený vodný svet, letné kúpalisko so štyrmi bazénmi a trojdráhovou šmýkačkou.