Turistický región
Západné Slovensko, Trnavský kraj, Považie, Malé Karpaty, Považský Inovec, Sĺňava
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Prírodné minerálne pramene Piešťany

Poloha
Západné Slovensko, Trnavský kraj, Piešťany, Piešťany
Obľúbené

Piešťanské pramene termálnej minerálnej vody majú vysoký obsah minerálov a značné množstvo síry a sírovodíka. Vyvierajú z hĺbky zeme až 2000 m v obtokovom ramene rieky Váh. V jej usadeninách sa tvorí sírne bahno, ktoré je unikátne a výnimočné nielen v Európe, ale i v celosvetovom meradle. Liečivé účinky piešťanských prameňov poznali už pravekí ľudia, ako dokazujú mnohé archeologické nálezy. Horúca termálna voda nezamŕzala ani v zime a pri prameňoch sa zhromažďovala zver aj lovci zo staršej doby kamennej. Po prvýkrát  boli opísané liečivé účinky termálnej minerálnej vody a sírneho bahna v Piešťanoch v 14. storočí.

Vyviera tu 10 minerálnych prameňov s priemerným obsahom 1500 mg minerálnych látok / 1 liter minerálnej vody. Minerálne pramene sú stredne mineralizované sírnato-hydrouhličitanové, vápenato-horčíkové, sírne, hypotonické s teplotou 67 - 69°C a s obsahom voľných plynov, najmä sírovodíka. Využívajú sa hlavne na kúpele, ale tiež na pitnú kúru a súčasťou liečby je aj bahno, ktoré patrí medzi najznámejšie peloidy sveta. Jeho podstatou sú usadeniny vznikajúce v obtokovom ramene rieky Váh v mieste výverov sírnej termálnej minerálnej vody. Pramene nesú mená po významných osobnostiach, ako napríklad Hynie, Cmunt, Scherer, Trajan, alebo Beethoven.

Najvýdatnejší a najstarší prameň termálnej vody je pomenovaný podľa českého vyhnanca a básnika oslavnej básne o piešťanských liečivých kúpeľoch Adama Trajana Bešeňovského. Hĺbka studne je 7,5 metra teplota 65 - 67°C a odberné množstvo vody je 1200 m3/deň. Prameň, z ktorého je možné si načapovať vodu do fľašky a odniesť si ju domov sa nachádza v murovanom altánku v rohovej časti kúpeľnej budovy Napoleon Danubius na kúpeľnom ostrove. Ďalšia pitná fontánka sa nachádza i pri jazierkach v parku. Osobám s prekysleným organizmom alebo močovými kameňmi sa odporúča vypiť denne dva až trikrát decilitrový pohár vody.

Termálna minerálna voda a unikátne sírne bahno patria k prírodným liečivým faktorom, ktorým vďačia Piešťanské kúpele za svoju takmer 200-ročnú tradíciu. Prírodné liečebné procedúry v kúpeľoch sú obzvlášť účinné v liečbe reumatizmu, rehabilitácii pohybového aparátu a nervového systému. 


Najčastejšie otázky o atrakcii Prírodné minerálne pramene Piešťany

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3