Turistický región
Západné Slovensko, Bratislava a okolie, Malé Karpaty, Bratislavský kraj, Pezinská Baba
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Pezinský zámok Šimák

Poloha
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Pezinok, Pezinok
Obľúbené

Pôvodne vodný hrad s dvojitými múrmi a vodnými priekopami v Pezinku bol vybudovaný v 13. storočí. Sídlo veľmožov zo Svätého Jura a Pezinka takmer osemsto rokov slúžilo ako znak bohatstva a moci. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1271. Na hrade sa vystriedalo niekoľko majiteľov a vo vlastníctve ho mali aj samotní vladári. Až rod Pálffyovcov prestaval hrad do zámockej podoby a posledný z rodu Ján Pálfy zanechal v zámku jedinečné zbierky. V roku 1930 Pálffyovci zámok v už v značne poškodenom stave predali mestu. Od roku 1936 tu fungovalo Slovenské vinohradnícke družstvo, neskôr tu mali svoje sídlo štátne Vinárske závody.

Pezinský zámok kúpil v roku 2015 vydavateľ a publicista Štefan Šimák, ktorý ho zrekonštruoval, do jeho dobových pivníc prinavrátil výrobu vína tej najvyššej kvality, dotvoril kruh nádvoria novým hotelom a vzkriesil unikátnu architektúru niekdajšieho stredovekého vodného hradu.

V nádherných historických priestoroch zámku je inštalovaná Galéria skla s umeleckými dielami najlepších slovenských, českých a svetových sklárskych majstrov, ktorá v strednej Európe nemá obdobu. Sprístupnené sú komnaty, apartmány,  grófa Pálffyho, ktoré sú zariadené ako v čase najväčšej slávy tohto rodu t.j. obrazy, vyrezávaný originálny barokový nábytok uhorskej aristokratickej vrstvy a nádherné stropy, dvere i okná. Sprístupnili sa tiež priestory historickej kaplnky a vybudovala sa pýcha zámku, zlatá sála. V podkroví nadväzujúcom na novú hotelovú časť pribudlo divadielko. Priamo pod zámkom sa nachádza Zámocké vinárstvo, ktoré ukrýva 800-ročné pivnice s apoštolskými sudami, barikovú pivnicu so stovkami sudov ale aj Vinohradnícke múzeum. Súčasťou vinárstva je samozrejme aj výroba vína, ktoré sa tu spracováva tou najmodernejšou technológiou. A v neposlednej miere je to expozícia a zbierka 22 motoriek JAWA Štefana Šimáka ml., ktorá je zameraná predovšetkým na cestné motorky a najmä unikátne kúsky svetoznámej československej a teraz českej značky motocyklov.

Zrekonštruovaný Pezinský zámok získal v roku 2019 hlavnú cenu Združenie pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva - ABF  "Stavba roka" za svoju historickú obnovu ako aj ocenenie cenu Únie miest Slovenska za celospoločenský prínos v oblasti rozvoja miest a obcí Slovenska.


Najčastejšie otázky o atrakcii Pezinský zámok Šimák

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3