Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Pavilón Ľudový prameň

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Bardejovské Kúpele
Obľúbené

Otvorený stĺpový pavilón (Národná kultúrna pamiatka), ktorý podopiera 6 stĺpov, sa nachádza v Bardejovských Kúpeľoch, pri východnom vstupe do kúpeľného parku. Bol postavený v rokoch 1958 až 1959 podľa projektovej dokumentácie vypracovanej Ing. Antonom Vrábelom. Dominantou pavilónu je sgrafitová stena, ktorá sa nachádza nad prameňmi a je na nej znázornená kráčajúca postava mladej ženy v kroji obklopenej dvoma tiahnucimi sa rastlinami s vtákmi.

Pozostáva z 8 využívaných prírodných minerálnych prameňov. Verejnosti sú však sprístupnené len 2 pramene, Hlavný a Lekársky. Hlavný prameň má kyslú povahu, používa sa pri chorobách žalúdka a dvanástnika, pri stavoch po operáciách a žalúdka, pri chorobách pečene, pri nedostatku žalúdočnej šťavy, pri poruchách a tvorbe krvi. Lekársky prameň je alkalickej povahy. Je vysoko mineralizovaný a používa sa pri chorobách žalúdka a dvanástnika s prebytkom žalúdočnej šťavy, na inhalovanie pri chronickom zápale priedušiek, pri zápaloch sliznice horných dýchacích ciest, ako aj pri rozšírených prieduškách a pri liečení astmy.

Ďalšie pramene: • Prameň Herkules – patrí medzi najsilnejšie pramene na Slovensku vďaka svojím obsahom minerálnych látok a kysličníka uhličitého. Používa sa pri chorobách žalúdka a dvanástnika, pri chorobách dýchacích ciest, dokonca je účinný aj pri cukrovke a mužskej potencii • Prameň Alžbeta – s malým obsahom sodíka sa požíva pri liečbe pečeňových chorôb. • Prameň Klára – voda je železnatá uhličitá so stopami sírovodíka sa používa na inhalácie pre choroby dýchacích ciest a pre reumatické choroby zhybov. • Prameň Napoleon – voda je hydrouhličitanová, chloridová, sodná, železnatá, uhličitá so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Využíva sa pri liečbe chorôb žlčových ciest, choroby colitídy a chronické poruchy pečene. • Prameň Anna – voda je hydrouhličitanová, chloridová, sodná so zvýšeným obsahom kyseliny metaboritej. Používa sa na liečenie: žalúdočná dyspepsia, chronické choroby slinivky brušnej, choroby horných dýchacích ciest. • Prameň Kolonádny – vhodný pri liečbe anémie, pri deficite žalúdočnej kyseliny a zápaloch žalúdka.


Najčastejšie otázky o atrakcii Pavilón Ľudový prameň

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3