Park Červený kameň

Poloha
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Pezinok, Častá

Obklopený malebnými kopcami malých Karpát, pri obci Častá, sa vypína jeden z najmajestátnejšich hradov na Slovensku z 13. storočia, hrad Červený kameň. Od 1979 je súčasťou Slovenského národného múzea, Múzea Červený kameň, a zaujme svojimi zbierkami aj rozľahlými pivnicami a zeleňou, ktorá ho obklopuje. Ešte v roku 1949 bol hrad vyhlásený za štátny kultúrny majetok a postupne sprístupňovaný verejnosti ako múzeum prezentujúce historické bývanie šľachty a vývoj vojenstva. V súčasnosti je už v podstate dokončená obnova celého areálu hradu.

Hrad má vnútorné a vonkajšie predhradie a súčasťou vonkajšieho predhradia je aj francúzsky park s lavičkami a fontánou, pripomínajúci zaniknutú francúzsku záhradu, a je prístupný verejnosti od roku 2008. Od samotnej hradnej budovy až k pohrebnej kaplnke rodu Pálfiovcov pod vŕškom Kalvária sa rozprestiera anglický krajinársky park z 19. storočia. A tak magickú atmosféru zažijú návštevníci najmä počas letných nočných prehliadok nielen v interiéri, ale aj v exteriéri, v nádhernom parku.

V predhradí je aj sokoliarska časť, sokoliarsky dvor Astur, ktorý sa pýši najväčšou kolekciou dravých vtákov na Slovensku a súčasťou dvora je aj mini Zoo a náučný park. V letných mesiacoch sa tu konajú šermiarsky festival a predstavenia sokoliarov a v parku pre deti rôzne zábavné aktivity, vrátane jazdy na poníkoch.  V sokoliarskom dvore rastie aj stopäťdesiatročná sekvoja, vzácny čínsky strom ginko a štyristoročná lipa. V areáli hradu sú k dispozícii aj reštaurácia a obchodíky so suvenírmi či občerstvením.

Hrad je otvorený počas celého roka, okrem 24., 25., 26. decembra, 1. januára a pondelkov od 1. októbra do 30. apríla, no jeho aktivity pre návštevníka sa odohrávajú najmä počas sezóny v mesiacoch máj - september. Pre viac info o vstupnom pozri TU.Najčastejšie otázky o atrakcii Park Červený kameň

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3