Turistický región
Západné Slovensko, Bratislava a okolie, Malé Karpaty, Bratislavský kraj, Pezinská Baba
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Park Červený kameň

Poloha
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Pezinok, Častá
Obľúbené

Obklopený malebnými kopcami malých Karpát, pri obci Častá, sa vypína jeden z najmajestátnejšich hradov na Slovensku z 13. storočia, hrad Červený kameň. Od 1979 je súčasťou Slovenského národného múzea, Múzea Červený kameň, a zaujme svojimi zbierkami aj rozľahlými pivnicami a zeleňou, ktorá ho obklopuje. Ešte v roku 1949 bol hrad vyhlásený za štátny kultúrny majetok a postupne sprístupňovaný verejnosti ako múzeum prezentujúce historické bývanie šľachty a vývoj vojenstva. V súčasnosti je už v podstate dokončená obnova celého areálu hradu.

Hrad má vnútorné a vonkajšie predhradie a súčasťou vonkajšieho predhradia je aj francúzsky park s lavičkami a fontánou, pripomínajúci zaniknutú francúzsku záhradu, a je prístupný verejnosti od roku 2008. Od samotnej hradnej budovy až k pohrebnej kaplnke rodu Pálfiovcov pod vŕškom Kalvária sa rozprestiera anglický krajinársky park z 19. storočia. A tak magickú atmosféru zažijú návštevníci najmä počas letných nočných prehliadok nielen v interiéri, ale aj v exteriéri, v nádhernom parku.

V predhradí je aj sokoliarska časť, sokoliarsky dvor Astur, ktorý sa pýši najväčšou kolekciou dravých vtákov na Slovensku a súčasťou dvora je aj mini Zoo a náučný park. V letných mesiacoch sa tu konajú šermiarsky festival a predstavenia sokoliarov a v parku pre deti rôzne zábavné aktivity, vrátane jazdy na poníkoch.  V sokoliarskom dvore rastie aj stopäťdesiatročná sekvoja, vzácny čínsky strom ginko a štyristoročná lipa. V areáli hradu sú k dispozícii aj reštaurácia a obchodíky so suvenírmi či občerstvením.

Hrad je otvorený počas celého roka, okrem 24., 25., 26. decembra, 1. januára a pondelkov od 1. októbra do 30. apríla, no jeho aktivity pre návštevníka sa odohrávajú najmä počas sezóny v mesiacoch máj - september. Pre viac info o vstupnom pozri TU.Najčastejšie otázky o atrakcii Park Červený kameň

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3