Turistický región
Orava, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Roháče
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Pamiatková rezervácia Bobrova raľa

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Tvrdošín, Podbiel
Obľúbené

Tradičná zástavba hospodárskych dvorov v oravskej obci Podbiel. Ide o najväčší zachovaný komplex pôvodnej ľudovej architektúry z konca 19 st. v strednej Európe. Nachádza sa tu šesťdesiatštyri dreveníc, ktorých vzhľad je typický pre oblasť strednej Oravy.

Šindlom pokryté drevenice s priľahlými dvormi a hospodárskymi stavbami lemujú hlavnú cestu. Zaužíval sa v nich spôsob obývania zadných komôr a upravených izieb pristavaných za dom do dlhej línie, ktorá zároveň predlžovala dvor. Tento charakteristický komplex celkov postavených v radoch za sebou sa nazýva Bobrova raľa. Pôvodne pozostával z 56 bytových celkov postavených v 32 radoch. Obsahoval 18 dvojbytových domov, 2 trojbytové a 1 so štyrmi bytovými celkami.  Na stropných trámoch izieb dreveníc sa zachovalo i datovanie s menom stavebníka domu. Najstarším zachovalým domom je dom č. 115 z roku 1833. Väčšina objektov areálu dnes už nie je trvalo obývaná a viaceré z nich slúžia na rekreačné účely.

Celý areál bo v roku 1977 vyhlásený za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. V zrekonštruovanej historickej budove bývalej cirkevnej školy č. 194 je zriadené aj malé etnografické múzeum, výstava predmetov, ktoré sa v minulosti používali v podbielanských domácnostiach, v poľnohospodárskych prácach ale aj v liturgii. Pravidelne je otvorené len počas letnej turistickej sezóny, v mimo sezóne je možné dohodnúť si vstup so správcom farnosti na čísle telefónu 043 538 14 40.

 


Najčastejšie otázky o atrakcii Pamiatková rezervácia Bobrova raľa

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3