Pamiatková rezervácia Bobrova raľa

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Tvrdošín, Podbiel

Tradičná zástavba hospodárskych dvorov v oravskej obci Podbiel. Ide o najväčší zachovaný komplex pôvodnej ľudovej architektúry z konca 19 st. v strednej Európe. Nachádza sa tu šesťdesiatštyri dreveníc, ktorých vzhľad je typický pre oblasť strednej Oravy.

Šindlom pokryté drevenice s priľahlými dvormi a hospodárskymi stavbami lemujú hlavnú cestu. Zaužíval sa v nich spôsob obývania zadných komôr a upravených izieb pristavaných za dom do dlhej línie, ktorá zároveň predlžovala dvor. Tento charakteristický komplex celkov postavených v radoch za sebou sa nazýva Bobrova raľa. Pôvodne pozostával z 56 bytových celkov postavených v 32 radoch. Obsahoval 18 dvojbytových domov, 2 trojbytové a 1 so štyrmi bytovými celkami.  Na stropných trámoch izieb dreveníc sa zachovalo i datovanie s menom stavebníka domu. Najstarším zachovalým domom je dom č. 115 z roku 1833. Väčšina objektov areálu dnes už nie je trvalo obývaná a viaceré z nich slúžia na rekreačné účely.

Celý areál bo v roku 1977 vyhlásený za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. V zrekonštruovanej historickej budove bývalej cirkevnej školy č. 194 je zriadené aj malé etnografické múzeum, výstava predmetov, ktoré sa v minulosti používali v podbielanských domácnostiach, v poľnohospodárskych prácach ale aj v liturgii. Pravidelne je otvorené len počas letnej turistickej sezóny, v mimo sezóne je možné dohodnúť si vstup so správcom farnosti na čísle telefónu 043 538 14 40.

 


Najčastejšie otázky o atrakcii Pamiatková rezervácia Bobrova raľa

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3