Turistický región
Západné Slovensko, Záhorie, Malé Karpaty, Bratislavský kraj, Záhorská nížina
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Pálffyovský kaštieľ Malacky

Poloha
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Malacky, Malacky
Obľúbené

Kultúrno-historická pamiatka zaevidovaná v súpise pamiatok nachádzajúca sa na západnom Slovensku v meste Malacky má bohatú históriu, a za svojej existencie prešla aj viacerými stavebnými úpravami. Pôvodne barokový kaštieľ,  ktorý bol postavený v prvej polovici 17. storočia na podnet grófa Pavla IV. Pálffyho, sa stal na 300 rokov rodovým sídlom Pálffyovcov. Poslední šľachtickí vlastníci rodu Pálffyovcov odišli do Rakúska v roku 1918 a kaštieľ sa stal sídlom dôstojníkov československej armády a neskôr ho obývali štátni úradníci. V 30-tych rokoch získal kaštieľ s parkom františkánsky rád, v období 1944 - 1945 ho obsadili nacisti, v 50-tych rokoch slúžil ako kasárne Útvaru pohraničnej stráže. Po roku 1957 tu bola zriadená nemocnica, ktorá objekt opustila po roku 2000, a ten bol opäť navrátený františkánskemu rádu. Dnes kaštieľ vlastní mesto Malacky, ktoré jeho interiéry postupne rekonštruuje a sprístupňuje širokej verejnosti.  

Súčasťou kaštieľa, ktorý po rekonštrukcii do klasicistického štýlu a ostatných zmenách získal svoj aktuálny tvar, je aj rozľahlý anglický park a nádvorie. Na nádvorí sa nachádza obnovená studňa s erbovým živočíchom Pálffyovcov, jeleňom vyrobeným z epoxidovej živice. Hovorí sa však, že pôvodný bronzový jeleň bol presťahovaný do Marcheggu v roku 1918, iní tvrdia, že ho roztavili. V zámockom parku sa nachádza mnoho stromov, ako sú duby, buky, smreky, javory, gaštany a rôzne kvetenstvo. V minulosti k nemu patrili ešte jazdiareň, skleníky, dom záhradníka a vrátnika a pred hlavným vchodom do parku a kaštieľa boli hospodárske budovy a rybník. Taktiež sa predpokladá, že pod parkom sa nachádza rozsiahly komplex tajných chodieb, ktoré vychádzajú priamo z kaštieľa. Na južnej strane od kaštieľa nájdeme ešte zrekonštruovanú fontánu a jaskyňu Panny Márie (Grotu).

V súčasnosti sa v zrekonštruovanom priestore kaštieľa nachádza Pálffyovská izba s dobovým nábytkom. Návštevníci si môžu pozrieť aj výstavu fotografií dokumentujúcich rekonštrukciu celého objektu. Vo výstavných priestoroch sa konajú umelecké a odborné výstavy a prednášky. Aktuálne informácie o otváracej dobe a vstupnom pozri TU.Najčastejšie otázky o atrakcii Pálffyovský kaštieľ Malacky

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3