Pálffyovský kaštieľ Malacky

Poloha
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Malacky, Malacky

Kultúrno-historická pamiatka zaevidovaná v súpise pamiatok nachádzajúca sa na západnom Slovensku v meste Malacky má bohatú históriu, a za svojej existencie prešla aj viacerými stavebnými úpravami. Pôvodne barokový kaštieľ,  ktorý bol postavený v prvej polovici 17. storočia na podnet grófa Pavla IV. Pálffyho, sa stal na 300 rokov rodovým sídlom Pálffyovcov. Poslední šľachtickí vlastníci rodu Pálffyovcov odišli do Rakúska v roku 1918 a kaštieľ sa stal sídlom dôstojníkov československej armády a neskôr ho obývali štátni úradníci. V 30-tych rokoch získal kaštieľ s parkom františkánsky rád, v období 1944 - 1945 ho obsadili nacisti, v 50-tych rokoch slúžil ako kasárne Útvaru pohraničnej stráže. Po roku 1957 tu bola zriadená nemocnica, ktorá objekt opustila po roku 2000, a ten bol opäť navrátený františkánskemu rádu. Dnes kaštieľ vlastní mesto Malacky, ktoré jeho interiéry postupne rekonštruuje a sprístupňuje širokej verejnosti.  

Súčasťou kaštieľa, ktorý po rekonštrukcii do klasicistického štýlu a ostatných zmenách získal svoj aktuálny tvar, je aj rozľahlý anglický park a nádvorie. Na nádvorí sa nachádza obnovená studňa s erbovým živočíchom Pálffyovcov, jeleňom vyrobeným z epoxidovej živice. Hovorí sa však, že pôvodný bronzový jeleň bol presťahovaný do Marcheggu v roku 1918, iní tvrdia, že ho roztavili. V zámockom parku sa nachádza mnoho stromov, ako sú duby, buky, smreky, javory, gaštany a rôzne kvetenstvo. V minulosti k nemu patrili ešte jazdiareň, skleníky, dom záhradníka a vrátnika a pred hlavným vchodom do parku a kaštieľa boli hospodárske budovy a rybník. Taktiež sa predpokladá, že pod parkom sa nachádza rozsiahly komplex tajných chodieb, ktoré vychádzajú priamo z kaštieľa. Na južnej strane od kaštieľa nájdeme ešte zrekonštruovanú fontánu a jaskyňu Panny Márie (Grotu).

V súčasnosti sa v zrekonštruovanom priestore kaštieľa nachádza Pálffyovská izba s dobovým nábytkom. Návštevníci si môžu pozrieť aj výstavu fotografií dokumentujúcich rekonštrukciu celého objektu. Vo výstavných priestoroch sa konajú umelecké a odborné výstavy a prednášky. Aktuálne informácie o otváracej dobe a vstupnom pozri TU.Najčastejšie otázky o atrakcii Pálffyovský kaštieľ Malacky

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3