Múzeum TANAPu
Múzeum v Tatranskej Lomnici je kultúrno-vzdelávacím stánkom a svojich návštevníkov oboznamuje s charakterom tatranskej prírody, s jej ochranou a s dejinami sprístupňovania Vysokých Tatier. Múzeum TANAPu, ktorého sídlom bolo najskôr Podtatranské múzeum v Poprade, vzniklo v roku 1957. V roku 1959 sa presťahovalo do Tatranskej Lomnice a jeho prvou expozíciou bola výstava v tzv. Sečéniovskom letohrádku. Nová expozícia bola inštalovaná až v novej budove, jednej z prvých účelových múzeálnych novostavieb na Slovensku.
Výstavná časť múzea je rozdelená na prírodovednú, prírodoochranársku, historickú a etnografickú. V prvej prírodovednej časti expozície je možné vidieť geologickú stavbu a flóru i faunu Vysokých, Západných a Belianskych Tatier, v prírodoochranárskej časti zasa históriu vývoja ochrany prírody vo Vysokých Tatrách a tiež činnosť Horskej služby a súčasný výskum na území národného parku. Treťou expozíciou je historická časť, v ktorej sa prezentuje osídľovanie územia Tatier a vplyv na prírodne prostredie ľudských aktivít a v poslednej, etnografickej časti, ktorá sa nazýva "Od kolísky až po hrob", je zobrazená duchovná a hmotná kultúra ľudu z tatranských a podtatranských obcí. Expozícia tatranskej prírody je koncipovaná ako botanická záhrada v teréne neďaleko múzea. Prehliadková plocha je členená na 3 hlavné časti: žulová skalka, vápencová skalka a rašelinisko.
Múzeum je otvorené pre verejnosť počas celého roka a patrí medzi najnavštevovanejšie múzeá svojho druhu na Slovensku. Ročne ho navštívi až niekoľko desiatok tisíc návštevníkov. Pre viac info o otváracích hodinách a vstupnom pozri TU.