Múzeum Spiša

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Spišská Nová Ves, Spišská Nová Ves

Vlastivedné múzeum v Spišskej Novej Vsi vzniklo v roku 1951 a od roku 1954 sídli v centre mesta v historickej budove stredovekej radnice, ktorá pochádza z 18. storočia. Budova bola do roku 1775 radnicou a v rokoch 1775 – 1876 administratívnym centrom Provincie XVI spišských miest.

V priestoroch múzea je od roku 1954 inštalovaná expozícia, zameraná na históriu a prírodu Spiša. Tvorí ju 7 časti, vstupná hala, Národný park Slovenský raj, Volovské vrchy, Hornádska kotlina a Levočské vrchy, Paleontológia, Archeológia a Baníctvo. V súčasnosti je sprístupnená prvá časť novej historickej expozície, ktorá približuje návštevníkom stavebný vývoj Provinčného domu a Dejiny Provincie XVI spišských miest (1775 – 1876). K najcennejším prezentovaným zbierkam patrí súbor obrazov prvých funkcionárov a richtárov miest provincie z roku 1775. V ďalších výstavných priestoroch sú inštalované časové výstavy s historickou a prírodovednou tematikou.

Pobočnými zariadeniami Múzea Spišu sú Kaštieľ Markušovce - Expozícia historického nábytku, Letohrádok Dardanely - Expozícia klávesových hudobných nástrojov, Národopisné múzeum Smižany - Expozícia ľudovej kultúry stredného a dolného Spiša a Rodný dom kpt. Jána Nálepku.

Múzeum je pre návštevníkom otvorená celoročne. Pre viac informácií o múzeu, otváracích hodinách, vstupnom a službách pozri TU.Najčastejšie otázky o atrakcii Múzeum Spiša

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3