Turistický región
Dolný Zemplín
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Medzilaborce, Medzilaborce
Obľúbené

Múzeum v okresnom meste Medzilaborce založené 1. septembra 1991 z iniciatívy Johna a Paula Warholu, Michala Bycka a Freda Hughesa, je v súčasnosti v zriaďo­vateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kra­ja. Bolo prvým múzeom na svete venované osobnosti kráľa pop-artu, ktorým bol slávny americký maliar s východoslovenskými koreňmi, Andy Warhold. Koncepčne mapuje, prezentuje a odborne spracováva nielen život a tvorbu slávneho umelca, ale aj súčasné tendencie vo výtvarnom umení a kultúre, vplyv etnika pôvodu umelca na jeho dielo, vplyv pop-artu na aktuálne umenie a témy s tým súvisiace.

Expozícia je rozdelená do troch časti. Stála expozícia diel Andyho Warhola, ktorá pozostáva z originálov diel umelca zapožičaných múzeu nadáciou Andyho Warhola pre vizuálne umenie v New Yorku, zo zbierok súkromných zberateľov, a z diel, ktoré sú majetkom múzea. Expozíciu tvorí cca 200 umeleckých diel. Stála expozícia o pôvode Andyho Warhola pozostáva z cenných autentických materiálov, artefaktov získaných alebo zapožičaných od pozostalých a blízkych umelca, listín a rekvizít, ktoré svedčia o jeho rusínskom pôvode. Najvzácnejším artefaktom tejto expozície je autentická košieľka, v ktorej bol umelec pokrstený. Poslednou časťou je Expozícia Steet-Art vs. Pop-Art, ktorá je obohatená o diela Keitha Haringa, ktorý osobne poznal Andyho Warhola, a o ďalšie diela nie menej významných autorov akými boli Robert Indiana, Jean-Michel Basquiat, Poppy, Bamb, Roy Lichtenstein a iní.

Múzeum je pre verejnosť otvorené celoročne. Pre viac info o prevádzkovej dobe a cenníku pozri TU.Najčastejšie otázky o atrakcii Múzeum moderného umenia Andyho Warhola

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3