Turistický región
Západné Slovensko, Bratislava a okolie, Južné Slovensko, Malé Karpaty, Bratislavský kraj
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Múzeum dopravy v Bratislave

Poloha
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Bratislava I, Bratislava - Staré Mesto
Obľúbené

Expozitúra pobočky Slovenského technického múzea v Košiciach, sídli v budove prvej parnej stanice železnice a v jej skladoch na Šancovej ulici v Bratislave. Múzeum dopravy je komplexným múzeom dopravy, t. j. stálou výstavou historických dopravných prostriedkov cestnej a železničnej dopravy. Prvýkrát bolo múzeum sprístupnené verejnosti v roku 1999.

Vývoj cestnej dopravy je v múzeu prezentovaný rozsiahlou zbierkou vozidiel od kočov a prvých motorových samohybov cez motocykle, osobné a nákladné automobily medzivojnového obdobia až po vozy zo 70. rokov. Nájdeme tu aj historické bicykle - velocipédy, tzv."vysoké kolo" zn. Singer, unikátny drevený bicykel z roku 1920, motocykle,osobné automobily, špeciálne nákladné a hasičské vozidlá. Dve výstavné haly ukrývajú takmer 100 automobilov, 25 historických motocyklov a množstvo dobových technických doplnkov.

Železničnú dopravu zastupujú parné rušne 534.0471 a CP 600, akumulačná parná lokomotíva bez kúreniska z roku 1946 CN 40, osobné železničné vozne z rokov 1885 - 1960, nákladné vozne z prelomu 19. a 20. st. a jediný existujúci parný žeriav na Slovensku vystavený na koľajisku. Ďalej sú to motorová drezina Tatra a historická šľapacia drezina, dioráma dopravnej kancelárie, zbierka rôznych návestných pomôcok a ďalšie exponáty ako dištančné návestidlo z konca 19.st. signalizačné telefónne zariadenia, dobové osvetľovacie telesá, plynové lampy, rádioprijímače, figuríny v historických železničiarskych uniformách.

Budova múzea a jej priestory sú vyhlásené za Národnú kultúrnu pamiatku. Múzeum dopravy sa nachádza za budovou Riaditeľstva Železničnej polície SR, medzi Predstaničným námestím a Pražskou ulicou.Najčastejšie otázky o atrakcii Múzeum dopravy v Bratislave

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3