Turistický región
Východné Slovensko, Šariš, Prešovský kraj, Čergov, Ondavská vrchovina

Minerálne pramene Cigeľka

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Bardejov, Cigeľka

Cigeľka, v minulosti známe kúpele, v ktorých sa liečili žalúdočné a kožné choroby, choroby horných dýchacích ciest, srdca a ciev. Prírodné liečivé minerálne pramene kúpeľov, ktoré zanikli, sa využívajú dodnes a sú zdrojom  jednej z najznámejších minerálnych vôd Prešovského kraja, Cigeľky.

V obci sa nachádza niekoľko prameňov, Apollo, Ladce I, Cigeľka I (Štefan), Cigeľka VIII CH-1 a prameň v obci. V blízkom okolí sa však nachádzajú aj ďalšie pramene, Mikva, Veterán, Glória, Slovan, Matka a Píšťalkový. Prameň Ladec, Apollo a prameň v obci vytvárajú červený povlak, sú voľne prístupné a majú výbornú chuť.

Hlavným zdrojom minerálnej vody je v súčasnosti Cigeľka VIII CH-1, ktorá sa plní do fliaš a aj predáva. Minerálna voda je vysokomineralizovaná, uhličitá, slabo alkalická, hypertonická, hydrogénuhličitanovo-chloridovosodná, jódová, so zvýšeným obsahom lítia, bóru a hydrogénuhličitanov. A keďže patrí medzi alkalické (zásadité) kyselky a dokáže veľmi efektívne neutralizovať žalúdočnú kyselinu, je vhodné ju piť pri pálení záhy, ale aj žalúdočnom a črevnom katare, zápale žlčníka a žlčových kameňoch. Taktiež pomáha pri ateroskléroze, ochoreniach dýchacích ciest s produkciou hlienu, chorobách lymfatického systému. A keďže má Cigeľka zvýšený obsah hydrogénuhličitanov a sodíka je výborným pomocníkom po nadmernom požití alkoholických nápojov, ako aj pre pacientov s vysokým tlakom krvi. Zaujímavosťou je, že od roku 2005 sa táto liečivá minerálna voda vyváža aj do Austrálie.


Najčastejšie otázky o atrakcii Minerálne pramene Cigeľka

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3