Turistický región
Dolný Zemplín
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Mestský park Trebišov (historický park Andrássyovcov)

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Trebišov, Trebišov
Obľúbené

Mestský park v Trebišove sa rozprestiera na ploche 62 ha v okolí rozľahlého súboru kašiteľa Andrássyovcov. Je najväčším, taxonomicky bohatým a najcennejším parkom v strednej Európe. Prvé písomné zmienky o jeho úpravách sú z konca 18. storočia a spomínajú sa v súvislosti s dokončením stavby budovy kaštieľa Imrichom Csákym v roku 1786. Veľké zásluhy na rozvoji parku sa pripisujú významnému politikovi, štátnikovi a zemepánovi grófovi Andrássyimu. Jeho pričinením bol park v anglickom štýle udržiavaný, boli v ňom fontány, jazierko, antické sochy, akvária či starostlivo strihané dreviny.

V areáli parku a v jeho blízkosti sa nachádzajú aj ďalšie kultúrne historické pamiatky: hrad Parič, základy stredovekého kostola sv. Ducha, rímskokatolícky kostol Návštevy Panny Márie, gréckokatolícky chrám Zosnutia presvätej Bohorodičky, pavlínsky kláštor, kaštieľ s hospodárskymi budovami, mauzóleum grófa Júliusa Andrássyho, súsošie Immaculaty a archeologické lokality z praveku a stredoveku. Medzi najcennejšie chránené historické kultúrne pamiatky v historickom parku patrí Mauzóleum grófa Júliusa Andrássyho v neogotickom štýle, v ktorom je pochovaný gróf Július Andrássy s manželkou Katarínou, rodenou Kendeffyovou, a aj ich syn Teodor Andrássy. Súčasťou interiéru mauzólea bol aj obraz M. Munkácsyho Tri plačky pod krížom, ktorý bol odovzdaný Maďarskej národnej galérii v Budapešti.

V parku, ktorý vznikol z pôvodného lužného lesa, sa nachádza historická i náletová zeleň, ktorú tvoria ihličnaté, listnaté stromy, kroviny a rastliny. Veľmi cenný je najmä tis obyčajný, z  listnatých stromov je najvýznamnejší platan javorolistý, pagaštan konský, k cennejším drevinám patrí aj sofora japonská, borievka čínska, či borievka virgínska. Park v súčasnosti slúži predovšetkým na krátkodobú rekreáciu miestnych obyvateľov.Najčastejšie otázky o atrakcii Mestský park Trebišov (historický park Andrássyovcov)

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3