Turistický región
Východné Slovensko, Horný Zemplín, Prešovský kraj, Vihorlatské vrchy, Zemplín, Laborecká vrchovina, Poloniny, Bukovské vrchy
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Drevený chrám sv. biskupa Mikuláša Zboj (Bardejovské Kúpele)

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Bardejovské Kúpele
Obľúbené

Gréckokatolícky chrám sv. biskupa Mikuláša, jeden z najkrajších zrubových drevených chrámov na našom území, bol postavený v roku 1775 v obci Zboj. V roku 1967 bola stavba rozobraná a premiestnená do Expozície ľudovej architektúry Šarišského múzea Skanzen - Múzeum ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch.

Stavba dreveného chrámu je trojdielna, trojpriestorová s troma vežami a troma krížmi, typický lemkovský variant rusínsko-ukrajinských trojdielnych a trojvežových zrubových chrámov. Chrám má zrubovú konštrukciu, veža a prístrešok stĺpovú konštrukciu. V chráme je jeden z najkrajších a najzachovalejších ikonostasov z 18. storočia so štvorradovou architektúrou na štyroch poschodiach. Niektoré ikony (sv. Mikuláš, Ukrižovanie) sú zo 17. storočia. 

Skanzen v Bardejovských Kúpeľoch bo sprístupnený pre verejnosť v roku 1965 a je najstarším zariadením svojho druhu na Slovensku. Pre viac info o otvaracej dobe a vstupnom pozri TU.


Najčastejšie otázky o atrakcii Drevený chrám sv. biskupa Mikuláša Zboj (Bardejovské Kúpele)

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3