Turistický región
Východné Slovensko, Horný Zemplín, Prešovský kraj, Vihorlatské vrchy, Zemplín, Laborecká vrchovina, Poloniny, Bukovské vrchy

Chrám sv. Michala archanjela Ruský Potok

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Snina, Ruský Potok

Pôvodne gréckokatolícky drevený chrám uprostred obce Ruský Potok postavený v roku 1740, dnes slúži Pravoslávnej cirkvi.

Chrám je trojdielny, trojpriestorový, dvojvežový s dvoma trojramennými krížmi, postavený na kamennom základe. Konštrukcia chrámu je klasická zrubová, u veže a predsiene stĺpová. Telo chrámovej veže je obložené doskami, na jej streche je špeciálne tvarovaná cibuľa, laterna so strieškou, dve cibuľky nad sebou a trojramenný kríž.  Dominantou chrámu je štvorradový ikonostas s ikonami rozmiestnenými na štyroch poschodiach z 18. st., ktorý je Národnou kultúrnou pamiatkou, ďalej žertveník s ikonou Snímania Krista pochádzajúci tiež z 18. st. a liturgické knihy zo 17. st. vytlačené cyrilikou vo Ľvove a v iných ukrajinských mestách. Drevená zvonica stĺpcovej konštrukcie pri chráme bola postavená až v roku 1956. Sú v nej zavesené tri zvony pochádzajúce zo zvonice vo veži.

V prípade záujmu vstupu do chrámu je potrebné vopred kontaktovať Pravoslávna cirkev Snina na +421 907 974 713 (platí pre jednotlivcov), alebo +421 51 75 62 668 (platí pre skupiny).

 Najčastejšie otázky o atrakcii Chrám sv. Michala archanjela Ruský Potok

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3