Drevený chrám sv. archanjela Michala Príkra

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Svidník, Príkra

Chrám v maličkej obci Príkra bol postavený v roku 1777, v 30-tych rokoch 20. storočia prenesený z pôvodného miesta o niekoľko desiatok metrov vyššie, počas vojnových čias poškodený a následne v rokoch 1946 – 1947 opravený. V roku 1968 zapísaný do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.

Zrubová stavba chrámu postavená na kamennom základe, zvonku chránena vertikálnymi doskami, je trojdielna, trojpriestorová a trojvežová s troma zdobenými kovanými krížmi. Konštrukcia veže, v ktorej sa nachádzajú tri zvony, je stĺpová. Najstarší zvon je z roku 1759.

Kostol je zdobený ikonostasom v barokovo-rokokovom štýle z 18. storočia a zaujímavou súčasťou výzdoby sú aj rokokové svietniky pochádzajúce taktiež z toho istého storočia. V chráme sa nachádzajú až štyri ikony sv. biskupa Mikuláša, ktorý je obľúbeným svätcom východnej cirkvi vôbec. Najvzácnejšia je ikona sv. Mikuláša zo 16. storočia, ktorá patrí medzi najcennejšie ikonopisecké pamiatky na Slovensku. Ďalej sa tu nachádzajú aj ikony sv. archanjela Michala a Krista Učiteľa zo 17. storočia a procesijný kríž. Za osobitnú pozornosť stojí Mandylion – Nerukotvorennyj obraz, Kristova tvár na šatke, nachádzajúca sa na severnej stene vo svätyni.

V rokoch 1999 - 2001 prebehla kompletná rekonštrukcia exteriéru chrámu ako aj reštaurovanie interiéru. Bohoslužby sa tu konajú každú tretiu nedeľu v mesiaci, ale len počas letných mesiacoch.


Najčastejšie otázky o atrakcii Drevený chrám sv. archanjela Michala Príkra

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3