Chrám sv. Lukáša Evanjelistu Krivé

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Bardejov, Krivé

Drevený gréckokatolícky chrám v obci Krivé bol postavený za pôsobenia kňaza Jána Halíka v roku 1826 na mieste staršieho objektu a je zasvätený svätému apoštolovi a evanjelistovi Lukášovi. Chrám v barokovom štýle má zjednotený obdĺžnikový pôdorys s polygonálnou svätyňou, predĺženou loďou a štvorcovou vežou s dvoma zvonami.

Vzácny štvorradový ikonostas chrámu na štyroch poschodiach tvoria ikony z rôznych časových období. V hlavnom rade sú v strede vyrezávané kráľovské dvere s medailónmi evanjelistov a výjavmi zvestovania. Spolu s ikonami svätého Mikuláša, Bohorodičky Hodigitrie, Krista Učiteľa a svätého apoštola Lukáša pochádzajú zo začiatku 18. storočia. Zaujímavé su aj ikony mimo ikonostasu. Napr. veľmi vzácna je  ikona Bohorodičky Hodigitrie s pochvalou z konca 16. storočia, alebo ikona Spasiteľa s nebeskými silami, ktorá zobrazuje Krista na tróne vyžarujúceho nestvorené svetlo božstva obklopeného nebeskými silami. V chráme sa nachádza aj kríž namaľovaný v 17. storočí, ikona Ukrižovania z 19. storočia, či ikona Umučeného Krista z 18. storočia. 

Chrám je súčasťou obecného cintorína a dodnes sa tu konajú pravidelné bohoslužby. V rokoch 1965 – 1970 prešiel rozsiahlejšou rekonštrukciou, v roku 2003 boli opravené základy chrámu a v roku 2006 bola zreštaurovaná veža. V roku 2010 bolo zrekonštruované ostatné opláštenie chrámu a elektroinštalácia.


Najčastejšie otázky o atrakcii Chrám sv. Lukáša Evanjelistu Krivé

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3