Turistický región
Východné Slovensko, Šariš, Prešovský kraj, Čergov, Ondavská vrchovina
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Chrám sv. Lukáša Evanjelistu Krivé

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Bardejov, Krivé
Obľúbené

Drevený gréckokatolícky chrám v obci Krivé bol postavený za pôsobenia kňaza Jána Halíka v roku 1826 na mieste staršieho objektu a je zasvätený svätému apoštolovi a evanjelistovi Lukášovi. Chrám v barokovom štýle má zjednotený obdĺžnikový pôdorys s polygonálnou svätyňou, predĺženou loďou a štvorcovou vežou s dvoma zvonami.

Vzácny štvorradový ikonostas chrámu na štyroch poschodiach tvoria ikony z rôznych časových období. V hlavnom rade sú v strede vyrezávané kráľovské dvere s medailónmi evanjelistov a výjavmi zvestovania. Spolu s ikonami svätého Mikuláša, Bohorodičky Hodigitrie, Krista Učiteľa a svätého apoštola Lukáša pochádzajú zo začiatku 18. storočia. Zaujímavé su aj ikony mimo ikonostasu. Napr. veľmi vzácna je  ikona Bohorodičky Hodigitrie s pochvalou z konca 16. storočia, alebo ikona Spasiteľa s nebeskými silami, ktorá zobrazuje Krista na tróne vyžarujúceho nestvorené svetlo božstva obklopeného nebeskými silami. V chráme sa nachádza aj kríž namaľovaný v 17. storočí, ikona Ukrižovania z 19. storočia, či ikona Umučeného Krista z 18. storočia. 

Chrám je súčasťou obecného cintorína a dodnes sa tu konajú pravidelné bohoslužby. V rokoch 1965 – 1970 prešiel rozsiahlejšou rekonštrukciou, v roku 2003 boli opravené základy chrámu a v roku 2006 bola zreštaurovaná veža. V roku 2010 bolo zrekonštruované ostatné opláštenie chrámu a elektroinštalácia.


Najčastejšie otázky o atrakcii Chrám sv. Lukáša Evanjelistu Krivé

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3