Turistický región
Orava, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Oravská Magura
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Kostol sv. Kozmu a Damiána Sedliacka Dubová

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Dolný Kubín, Sedliacka Dubová
Obľúbené

Zrúcanina pôvodne rímskokatolíckeho kostola v katastri obce Sedliacka Dubová, okres Dolný Kubín. Kedy presne vznikol kostol sa nevie, ale prvá písomná zmienka o drevenom kostole na tomto mieste je z roku 1397. V rokoch 1625 - 1642 bol kostol zrekonštruovaný, bola postavená renesančná kamenná veža, loď kostola zostala drevená. V rokoch 1735 - 1754 bol kostol opäť prestavaný, drevená loď bola nahradená kamennou barokovou loďou. Jednalo sa o radikálnu prestavbu kostola a okrem renesančnej veže nanovo boli postavené loď, predsieň, presbytérium a sakristia, ktoré však rešpektovali pôvodnú dispozíciu kostola. Vzadu v lodi, ktorá bola osvetlená štyrmi oknami, bol situovaný drevený chórus. V presbytériu osvetľovanom dvoma oknami bol situovaný barokový oltár pochádzajúci pravdepodobne zo 60-tych rokov 18. storočia. Počas prestavby kostola miestni obyvatelia chodili do provizórnej drevenej kaplnky v dedine a nakoniec ju používali aj po ukončení prestavby, pretože bola ľahšie dostupná.

V 19. storočí nahradili v obci drevenú kaplnku novým kostolom a keďže v dedine nesmeli byt súčasne dva kostoly, v roku 1880 zo starého kostola na kopci strhli strechu a odniesli oltár. V rokoch 1880 - 1886 bol v dedine postavený nový kostol v neogotickom slohu a ten bol zasvätený sv. archanjelovi Michalovi.

Dnes sú z pôvodného kostola zachované jeho múry a veže, obvodové múry s dvomi bránami, kostnica za kostolom, a zvyšky dvoch kaplniek. Do roku 1998 bol opustený a pre verejnosť prakticky neprístupný. V súčasnosti sa snaží o jeho obnovenie a zachovanie "Projekt Dubova colonorum" a zrúcaninu je možné navštíviť. Na pôvodných základoch bola zrekonštruovaná kostnica, ostatné časti sa len konzervujú a čistia. Na veži je dodnes viditeľný obrys strešných trámov, ktorý svedčí o tom, že táto drevená loď bola o niečo menšia než súčasná kamenná loď. Zrúcanina kostola sa nachádza cca 5 - 10 min. pešo nad obcou Sedliacka Dubová a je viditeľná z hlavnej cesty.Najčastejšie otázky o atrakcii Kostol sv. Kozmu a Damiána Sedliacka Dubová

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3