Turistický región
Šariš
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Kostol Ochrany Presvätej Bohorodičky Miroľa

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Svidník, Miroľa
Obľúbené

Gréckokatolícky drevený chrám v obci Miroli, okres Svidník postavený v roku 1770 na dominantnej plošine. Je to zrubová trojpriestorová sakrálna stavba lemkovského typu zdôraznená stupňovitými pyramidálnymi strechami. Celá stavba je opláštená doskami a šindľovou strechou. Veža stojaca samostatne mimo zrubovej časti na štyroch nosných stĺpoch je v hornej tretine vertikálne olatovaná, s malými ozvučnými otvormi. Strecha veže je pyramidálna s osadenou plochou cibuľou, pokračujúcou do náznaku laterny. Nad jej strieškou je menšia cibuľa a nad ňou trojramenný kríž.

Ikony hlavného radu ikonastasu z prvej tretiny 18. storočia sú z dielne tzv. rybotických majstrov, pochádzajúcich z poľských Ryboticz. Druhá, vrchná časť ikonostasu, pochádza z druhej polovice 18. storočia. Za ikonostasom sa nachádza oltár s ikonou Krista nesúceho kríž z 19. storočia s vyrezávaným rustikálno-rokokovým rámom a na bočnom oltári je umiestnený reliéf Ukrižovania z polovice 18. storočia. Zaujímavá je najmä ikona Narodenia Bohorodičky a krásna je aj  ikona Pozdvihnutia svätého Kríža, taktiež vzácny procesijový obojstranne maľovaný kríž. Vo vnútri oltára sa našla v roku 2004 vzácna pláštenica, pravdepodobne zo 17. storočia, zobrazujúca Ukladanie Krista do hrobu.

Za povšimnutie stoja i vzácne knihy zo 17. storočia, ktoré sa používali pri bohoslužbách, a ktoré majú v spodnej časti strán umiestnené dobové poznámky o darcoch a iných skutočnostiach. Chrám bol niekoľkokrát opravovaný, naposledy prešiel kompletnou rekonštrukciou v rokoch 2005 - 2008. Bohoslužby sa konajú každú druhú nedeľu v mesiaci o 10.30 hod., výnimočne o 8.00 hod., a dodnes sa v tomto chráme používa v bohoslužbách cirkevnoslovanský jazyk.


Najčastejšie otázky o atrakcii Kostol Ochrany Presvätej Bohorodičky Miroľa

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3