Košice - Hradová
040 01 Košice
Turistický región
Východné Slovensko, Košice a okolie, Košický kraj, Abov, Slanské vrchy
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Košický hrad

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Košice I, Košice - Sever
Obľúbené

Zvyšky zrúcaniny hradu z 13. storočia na vrchu Hradová severozápadne od Košíc. Ruiny základov a obvodového muriva sú dôkazom toho, že tu kedysi stál hrad, pod ktorým sa v roku 1312 odohrala známa bitka pri Rozhanovciach. Košický hrad je príkladom nedostavaného hradu, a keďže sa nespomína v žiadnom písomnom prameni, hovorí sa mu aj tajomný hrad. Hrad, ktorý ukrýva nielen tajomstvá o dobe svojho vzniku, existencii, o jeho úlohe v stredoveku, ale aj nezodpovedané otázky, či vôbec hradom bol, a či nešlo iba o neúspešný pokus o jeho výstavbu.

V rokoch 2011 - 2012 sa uskutočnil na hrade rozsiahly archeologický výskum, ktorý potvrdil existenciu hradu o rozlohe 6,5 ha s mohutnými hradbami a vežami vysokými až 3,8 m. Košický hrad sa tak právom  zaradil k najväčším hradom na Slovensku. Výskum taktiež presvedčivo doložil, že hrad nebol nikdy dostavaný. V súčasnosti je v areáli zrúcanin hradu, ktoré spravuje Občianske združenie Castellum Cassovia, infocentrum, fotogaléria archeologických prác, hradná scéna a prírodný amfiteáter. Nachádzajú sa tu taktiež dielne na výrobu drevených výrobkov a malá kováčska vyhňa.

V lokalite Hradová stojí aj vyhliadková veža Hradová s výhľadom na mesto Košice a široké okolie. Východiskom výstupu k hradu je parkovisko štátnej cesty Košice – Kavečany. A popri hrade prechádza aj žltá turistická značka zo strediska Čermeľ. Najčastejšie otázky o atrakcii Košický hrad

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3