Turistický región
Západné Slovensko, Trnavský kraj, Považie, Malé Karpaty, Považský Inovec, Sĺňava
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Kolonádový most v Piešťanoch

Poloha
Západné Slovensko, Trnavský kraj, Piešťany, Piešťany
Obľúbené

Národná kultúrna pamiatka nachádzajúca sa v meste Piešťany nad riekou Váh. Je najdlhším krytým mostom (156 m) na Slovensku a je dielom architekta Emila Belluša. S myšlienkou vytvoriť most prišiel nájomca piešťanských kúpeľov Ľudovít Winter. Stavbu v rokoch 1930 - 1933 realizovala firma Pittel a Brausewetter. Zastrešená časť mosta oddeľovala tú dopravnú zasklenou stenou s niekoľkými obchodíkmi na koncoch mosta. Umeleckú výzdobu skiel vytvoril známy slovenský maliar Martin Benka. Ide o dva lepty do skla „Piesne devy“ a „Na salaši“.

Kolonádový most spája mestské centrum Piešťan s Kúpeľným ostrovom, ktoré delí rieka Váh. Pri vstupe na most zo strany od mestského centra sa nachádza bronzová socha barlolámača, symbol piešťanských kúpeľov a mesta Piešťany, ktorej autorom je sochár Robert Kühmayer.

Most, ktorý bol v roku 1945 značne poškodený ustupujúcim nemeckým vojskom a obnovený v roku 1956 podľa pôvodného projektu, patrí k vrcholu funkcionalistickej architektúry Slovenska. Dnes slúži ako miesto prechádzok s krásnym výhľadom na rieku Váh a priľahlé časti Piešťan. Autá po ňom nepremávajú.Najčastejšie otázky o atrakcii Kolonádový most v Piešťanoch

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3