Kaštieľ v Dolnej Krupej

Poloha
Západné Slovensko, Trnavský kraj, Trnava, Dolná Krupá

Kaštieľ sa nachádza v obci Dolná Krupá, cca 10 km od mesta Trnavy. V rokoch 1793 - 1795 ho postavil rod Brunsvikovcov. Majitelia kaštieľ niekoľkokrát prestavali a pribudli k nemu ďalšie budovy ako divadlo, domček záhradníka, oranžéria, kúpeľný domček a altánky v parku, hudobný pavilón a pod. V roku 1813 sa Jozef Brunsvik rozhodol opäť prebudovať kaštieľ v modernom klasicistickom štýle a dnes patrí medzi najkrajšie stavby vidieckej klasicistickej architektúry na Slovensku. Kaštieľ v rokoch 1800 a 1806 navštívil aj známy hudobný skladateľ Ludwig van Beethoven a údajne tu skomponoval svoje najznámejšie klavírne dielo, Sonátu mesačného svitu. Na jeho počesť bol v areáli vybudovaný pamätný dom. Grófka Mária Henrieta Choteková, posledná majiteľka kaštieľu, tu vybudovala rozárium s viac než 6 000 koreňmi ruží a neskôr kompletnou zbierkou severokrajných ruží.

Kaštieľ pôvodne obklopoval anglický park s dômyselným vodným systémom troch jazier, v súčasnosti je obnovené Veľké jazero s Lujziným ostrovom aj s umelou jaskyňou (tzv. Grotta). Historický park má rozlohu 17 ha a obhospodaruje ho Hudobné múzeum.

Dnes je kaštieľ sídlom Domova slovenských skladateľov a Hudobného múzea, v ktorom sa nachádza stála expozícia Pamätnej izby rodiny hudobného skladateľa, dirigenta a pedagóga Alexandra Albrechta. Pre verejnosť je kaštieľ otvorený celoročne. Otváracie hodiny a cenník vstupov si môžete pozrieť TU.Najčastejšie otázky o atrakcii Kaštieľ v Dolnej Krupej

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3