Turistický región
Západné Slovensko, Bratislava a okolie, Malé Karpaty, Bratislavský kraj, Pezinská Baba
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Kaplnka svätej Rozálie Pezinok

Poloha
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Pezinok, Pezinok
Obľúbené

Sv. Rozália žila v 12. st. v jaskyni na vrchu Monte Pelegrino ako pustovníčka. Pri prenesení jej tela z jaskyne do chrámu a vzývaní zázračne prestala v Palerme morová epidémia. A preto sa sv. Rozália považuje za morovú patrónku a všetky kaplnky nesúce jej meno boli postavané z vďačnosti za skončenie morových epidémií. Kaplnka sv. Rozálie v Pezinku je jednou z takýchto kaplniek. Bola postavená v roku 1730 a nachádza sa v areáli zdravia v Pezinku. Podľa Kaplnky sv. Rozálie dostal názov Areál zdravia Rozálka.

Kaplnka bola v roku 1998 zrekonštruovaná. Nachádzajú sa v nej obraz sv. Rozálie od pezinského maliara Franza Meissla, obraz sv. Rocha, sv. Šebastiána. Pri oltári sú sochy sv. Jozefa a sv. Joachima. V roku 2001 pribudli do kaplnky ambona z Kostola Povýšenia sv. Kríža na Cajle a lavičky z Kresťanského domu.

Každý rok sa na sviatok sv. Rozálie, 4. septembra, pri kaplnke slúži svätá omša a pútnici na kalváriu začínajú svoju cestu práve pri tejto kaplnke. Začiatok kalvárie v Pezinku sa datuje do roku 1754, keď dal senátor Štefan Žolnay postaviť v lesíku nad vinohradmi tri kríže. Stredný bol naposledy vymenený v roku 1932, bočné v roku 1948. Kaplnka sv. Rozálie je zapísaná v zozname pamätihodností mesta Pezinok. Ďalšie kaplnky sv. Rozálie sú v Štefanovej, Lamači a v Ivanke pri Dunaji. 


Najčastejšie otázky o atrakcii Kaplnka svätej Rozálie Pezinok

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3