Turistický región
Východné Slovensko, Gemer, Košický kraj, Revúcka vrchovina, Slovenské rudohorie, Slovenský Kras, Volovské vrchy

Jasovský kláštor

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Košice-okolie, Jasov

Premonstrátský klášter v obci Jasov, okres Košice - okolie, cca 28 km západne od Košíc. Ide o najväčšiu stavbu v období neskorého baroka na Slovensku. Kláštorný komplex je dielom viedenského architekta Franza Antona Pilgrama a stavbu inicioval vtedajší opát Andreas Sauberer.

Výstavba sa začala v roku 1746, aj keď prvá stavba pravdepodobne z dreva je z roku 1228, a slávnostné požehnanie bolo 24. septembra 1766. Centrálny chrám je pomenovaný po Sv. Jánovi Krstiteľovi a nachádza sa v ňom aj kláštorná knižnica. Pôdorys kláštora je v tvare obdĺžnika, s centrálne umiestneným kostolom, ktorý delí budovu na dve samostatné krídla.

Súčasťou celého areálu je aj baroková záhrada. Je nanajvýš zaujímavé, že kláštor má 365 okien – ako dní v roku, 12 veľkých komínov – ako mesiacov v roku, a 4 vchody – ako počet ročných období. V roku 2029 otvorili areál kláštora aj pre turistov a hodnotnú historickú pamiatku vchcúť turistom priblížiť aj vďaka audio-sprievodcovi. Pravidelne sa tu slúžia sv. omše a vo vyhradených časoch je možné absolvovať aj prehliadku s historičkami, alebo aj s opátom. Je však dôležité rešpektovať kláštorný poriadok.Najčastejšie otázky o atrakcii Jasovský kláštor

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3