Turistický región
Východné Slovensko, Gemer, Košický kraj, Revúcka vrchovina, Slovenské rudohorie, Slovenský Kras, Volovské vrchy
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Jasovský kláštor

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Košice-okolie, Jasov
Obľúbené

Premonstrátský klášter v obci Jasov, okres Košice - okolie, cca 28 km západne od Košíc. Ide o najväčšiu stavbu v období neskorého baroka na Slovensku. Kláštorný komplex je dielom viedenského architekta Franza Antona Pilgrama a stavbu inicioval vtedajší opát Andreas Sauberer.

Výstavba sa začala v roku 1746, aj keď prvá stavba pravdepodobne z dreva je z roku 1228, a slávnostné požehnanie bolo 24. septembra 1766. Centrálny chrám je pomenovaný po Sv. Jánovi Krstiteľovi a nachádza sa v ňom aj kláštorná knižnica. Pôdorys kláštora je v tvare obdĺžnika, s centrálne umiestneným kostolom, ktorý delí budovu na dve samostatné krídla.

Súčasťou celého areálu je aj baroková záhrada. Je nanajvýš zaujímavé, že kláštor má 365 okien – ako dní v roku, 12 veľkých komínov – ako mesiacov v roku, a 4 vchody – ako počet ročných období. V roku 2029 otvorili areál kláštora aj pre turistov a hodnotnú historickú pamiatku vchcúť turistom priblížiť aj vďaka audio-sprievodcovi. Pravidelne sa tu slúžia sv. omše a vo vyhradených časoch je možné absolvovať aj prehliadku s historičkami, alebo aj s opátom. Je však dôležité rešpektovať kláštorný poriadok.Najčastejšie otázky o atrakcii Jasovský kláštor

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3