Turistický región
Východné Slovensko, Gemer, Košický kraj, Revúcka vrchovina, Slovenské rudohorie, Slovenský Kras
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Jaskyňa Silická ľadnica

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Rožňava, Silica
Obľúbené

Celoročne zaľadnená priepasť dlhá 1 km v Národnom parku Slovenský kras nad obcou Silica, približne 22 km od mesta Rožňava. Jaskyňa situovaná v nadmorskej výške 503 m.n.m.  je najnižšie položenou ľadovou jaskyňou na svete. Je stará pravdepodobne 2000 rokov a vznikla prepadnutím stropu podzemného dómu. Pred zaľadnením bola viackrát osídlená a podľa archeologických nálezov obývaná pravekými ľuďmi.

V zimnom období sa v jaskyni zdržiavajú netopier obyčajný a podkovár malý, ojedinele aj vzácny netopier riasnatý a vďaka špecifickej mikroklíme, ktorá vytvára vhodné podmienky pre život chladnomilných lesných druhov rastlín a živočíchov, sa tu vyskytuje niekoľko vzácnych endemických foriem troglofilných druhov chrobákov Duvalius bokori a Duvalius hungaricus, ďalej napr. západokarpatský endemit mnohonôžka Hylebainosoma tatranum a pavúk Ischyropsalis manicata.

V roku 1892 bola jaskyňa vyhlásená za Národnú prírodnú pamiatku a od roku 1995 je súčasťou Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Východiskovým bodom je obec Silica. Trasa k jaskyni je značená žltou farbou, trvá približne 20 min a nie je náročná. Do vstupnej portálovej časti jaskyne vedie odbočka zo značkovaného turistického chodníka a z upravenej terasy môžu návštevníci nazrieť do chladného útrobia jaskyne a vidieť dokonca aj menšie útvary ľadovej výplne. Pohyb mimo vyznačeného chodníka je zakázaný, ba dokonca nebezpečný. Najčastejšie otázky o atrakcii Jaskyňa Silická ľadnica

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3