Turistický región
Východné Slovensko, Košice a okolie, Košický kraj, Abov, Slanské vrchy
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Jazero Izra

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Košice-okolie, Slanská Huta
Obľúbené

Nadmorská výška: 445 m.n.m.
Rozloha: 5,1 ha
Hĺbka: 7 m

Jazero v Slanských vrchoch na juhovýchodnom úpätí Veľkého Miliča, v katastri obce Slanská Huta. Vzniklo zosuvom skál a pôdy, vytvorila sa tak prírodná hrádza, za ktorou vznikla vodná plocha s rozlohou vyše 5 ha. Názov jazera Izra vznikol podľa historikov pomaďarčením slovanského slova jazero na "jozra". K názvu jazera sa viaže aj povesť o krásnej Izre, dcére tureckého veľkovezíra, ktorá sa zamilovala do nepriateľa, uhorského grófa. Keď veľkovezír grófa počas ich spoločného člnkovania s Izrou zastrelil, tá sa vrhla do jazera, ktoré ich navždy oboch pochovalo.

Na brehu samotného jazera je aj malé rekreačné stredisko ponúkajúce možnosť ubytovania v chatkách ako i stravovanie. Je možné sa v ňom kúpať, člnkovať a rybárčit. Nakoľko sa nachádza v tichom a krásnom prostredí, je ideálnym miestom na prechádzky, a cez lokalitu vedú aj značené turistické chodníky do prírodných rezervácií Veľký Milič, Malý Milič a Marocká hoľa, s typickou bučinou a dubinou, domovom dravého vtáctva.

Jazero je voľne prístupné verejnosti. Najjednoduchší prístup k jazeru je z obce Slanská Huta po zelenej značke (cca 3 km), vedie k nemu i značená cyklotrasa a pre autá aj spevnená cesta.Najčastejšie otázky o atrakcii Jazero Izra

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3