Hviezdoslavova horáreň, Hájovňa pod Babou horou

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Námestovo, Oravská Polhora

Idylické miesto pod majestátnou oravskou Babou horou je spojené s osobami dvoch významných predstaviteľov slovenskej literatúry. So slovenským básnikom, dramatikom a spisovateľom 80-tych rokoch 19. storočia Pavlom Országhom Hviezdoslavom a významným predstaviteľom slovenskej literatúry zo začiatku 20. storočia Milom Urbanom, pre ktorého bola hájovňa rodiskom a zároveň inšpiráciou pre jeho literárne dielo.

V areáli hájovne v Rovniach sa nachádzajú dve literárne expozície Oravského múzea venované práve týmto dvom významným osobnostiam slovenskej literatúry. Tou prvou je literárna expozícia venovaná najznámejšiemu dielu Pavla Országha Hviezdoslava, Hájnikova žena, a predstavuje prostredie, v ktorom básnik tvoril a čerpal námety, a taktiež samotné dielo Hájnikova žena od jeho vzniku, prvého vydania tlačou až po ďalšie všetky jeho doterajšie vydania. Druhá literárna expozícia je venovaná Milovi Urbanovi, jednému z najvýznamnejších reprezentantov modernej slovenskej literatúry. Spisovateľ sa totiž v hájovni, ktorá bola postavená na mieste pôvodnej, ktorú navštevoval P.O. Hviezdoslav, v roku 1904 narodil. Expozícia je umiestnená v susednom objekte, ktorý patrí do areálu hájovne.

Expozície Hájovne patria pod Oravské múzeum a ich rezerváciu a prehliadky je možné objednať aj telefonicky na t.č. 0907 114 021. Pre viac informácii o otváracích hodinách, rezrváciách a vstupnom pozri TU.


Najčastejšie otázky o atrakcii Hviezdoslavova horáreň, Hájovňa pod Babou horou

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3