Turistický región
Orava, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Oravské Beskydy
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Hviezdoslavova horáreň, Hájovňa pod Babou horou

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Námestovo, Oravská Polhora
Obľúbené

Idylické miesto pod majestátnou oravskou Babou horou je spojené s osobami dvoch významných predstaviteľov slovenskej literatúry. So slovenským básnikom, dramatikom a spisovateľom 80-tych rokoch 19. storočia Pavlom Országhom Hviezdoslavom a významným predstaviteľom slovenskej literatúry zo začiatku 20. storočia Milom Urbanom, pre ktorého bola hájovňa rodiskom a zároveň inšpiráciou pre jeho literárne dielo.

V areáli hájovne v Rovniach sa nachádzajú dve literárne expozície Oravského múzea venované práve týmto dvom významným osobnostiam slovenskej literatúry. Tou prvou je literárna expozícia venovaná najznámejšiemu dielu Pavla Országha Hviezdoslava, Hájnikova žena, a predstavuje prostredie, v ktorom básnik tvoril a čerpal námety, a taktiež samotné dielo Hájnikova žena od jeho vzniku, prvého vydania tlačou až po ďalšie všetky jeho doterajšie vydania. Druhá literárna expozícia je venovaná Milovi Urbanovi, jednému z najvýznamnejších reprezentantov modernej slovenskej literatúry. Spisovateľ sa totiž v hájovni, ktorá bola postavená na mieste pôvodnej, ktorú navštevoval P.O. Hviezdoslav, v roku 1904 narodil. Expozícia je umiestnená v susednom objekte, ktorý patrí do areálu hájovne.

Expozície Hájovne patria pod Oravské múzeum a ich rezerváciu a prehliadky je možné objednať aj telefonicky na t.č. 0907 114 021. Pre viac informácii o otváracích hodinách, rezrváciách a vstupnom pozri TU.


Najčastejšie otázky o atrakcii Hviezdoslavova horáreň, Hájovňa pod Babou horou

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3