Turistický región
Východné Slovensko, Dolný Zemplín, Zemplín, Košický kraj, Slanské vrchy, Zemplínske vrchy, Tokaj
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Hrad Veľký Kamenec

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Trebišov, Veľký Kamenec
Obľúbené

Zrúcaniny hradu v najjužnejšej časti Východoslovenskej nížiny v Bodrockej rovine, v obci Veľký Kamenec, 14 km na juhozápad od Kráľovského Chlmca. Strážny hrad bol pravdepodobne postavený v 13. storočí, po tatárskom vpáde. Údajne ho v roku 1247 vystaval Lorand z rodu Ratholdovcov, neskôr v roku 1323 pripadol hrad Soósovcom a Szerdahelyovcom. V roku 1438 však už bol hrad vo veľmi zlom stave a sčasti opustený. Koncom 15. storočia vykonali Soósovci na hrade veľké opravy a vybudovali veľké opevnenie. V 17. storočí, keď sa vtedajší majiteľ Juraj Soós aktívne zúčastnil Wesselényiho povstania, cisárske vojsko v roku 1672 hrad obsadilo a o rok neskôr zbúralo.

Z hradu, ktorý ma trojuholníkový pôdorys, sa zachovalo niekoľko múrov, nárožná päťboká masívna bašta a značne zničená okrúhla delová bašta. Na mieste kde bolo nádvorie bola do kameňa vysekaná cisterna, ktorá je aj dnes dosť dobre rozpoznateľná. 

Prístup k zrúcanine je z obce Veľký Kamenec. Od Obecného úradu, kde je možné odstaviť auto, je to na hrad, len pár metrov. Nenáročná prechádza končí na hradnom návrší odkiaľ je pekný výhľad na obec.

 Najčastejšie otázky o atrakcii Hrad Veľký Kamenec

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3