Turistický región
Východné Slovensko, Horný Zemplín, Prešovský kraj, Vihorlatské vrchy, Zemplín, Laborecká vrchovina, Poloniny, Bukovské vrchy
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Hrad Tibava Podhoroď

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Sobrance, Podhoroď
Obľúbené

Ruiny hrádku nad bývalým kameňolomom, v severnej časti obce Podhoroď, okres Sobrance (405 m.n.m.). Najvýchodnejšia zrúcanina patrí medzi najmenšie slovenské hrady. Hrádok vznikol pravdepodobne na prelome 13. - 14. storočia a jeho zakladateľmi mohli byť šľachtici z tibavského panstva. Písomné zmienky o hrádku sú z roku 1337 a 1345. Preto je pravdepodobné, že existoval už v 20-tych alebo 30-tych rokoch 14. storočia. Hrádok využívali ako pevnosť na stráženie miestnej cesty a aj ako prechodné obytné útočište. Hrad mal niekoľko majiteľov, vlastnili ho Vumayovci, Zobráncziovci, Bánffyovci, Pongráczovci, Lacskayovci a grófska rodina Sztárayovcov.

Východiskom prístupu k hradu je obec Podhoroď. Výstup je pomerne strmý, ale krátky trvá cca  5 - 6 min.  V súčasnosti sa dajú rozoznať z hrádku už len kamenné základy hradných stavieb, brány, nádvoria a kruhovej veže. Z vrchu kopca, na ktorom kedysi stál, je krásny výhľad na okolitú krajinu.


Najčastejšie otázky o atrakcii Hrad Tibava Podhoroď

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3