Turistický región
Západné Slovensko, Bratislava a okolie, Južné Slovensko, Podunajská nížina, Bratislavský kraj, Slnečné Senecké jazerá

Hrad Čeklís Bernolákovo

Poloha
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Senec, Bernolákovo

Zrúcanina hradu na okraji obce Bernolákovo v susedstve rímskokatolíckeho kostola sv. Štefana. Hrad bol postavený zrejme v 13. storočí, strážil cestu smerujúcu z Bratislavy na východ, a zanikol pravdepodobne už v 16. storočí. Z hradu sa zachovala nad úrovňou terénu iba časť obvodového hradbového múru v dĺžke asi 32 m, situovaného na okraji vyvýšeniny. To čo je pod zemou, začal odhaľovať archeologický výskum, ktorý tu začalo Občianske združenie hradu Čeklis v roku 2010.

Opevnenie bolo vybudované z lomového kameňa a vraví sa, že z hradu viedla úniková chodba až na hrad Biely kameň. Pri zemných prácach v nedávnom období bola jedna podzemná chodba prekopaná, avšak toto miesto je až pri kaplnke sv. Anny. Novovek nebol k zrúcanine žičlivý. Vnútorný priestor hradu bol zavezený kopcom zeminy a stavebnej sute a v 20. storočí na vrchole tohto kopčeka postavili vodáreň, ktorá dnes budí dojem chátrajúcej hradnej veže. 

Východiskom výstupu je kostol sv. Štefana v Bernolákove a trasa k hradu trvá len niekoľko minút. Z terasovitej vyvýšeniny, na ktorej je hrad postavený, je pekný výhľad na Podunajskú nížinu, Bratislavu a Bratislavský hrad.Najčastejšie otázky o atrakcii Hrad Čeklís Bernolákovo

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3