Turistický región
Východné Slovensko, Gemer, Košický kraj, Revúcka vrchovina, Slovenské rudohorie, Slovenský Kras, Volovské vrchy
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Hájske vodopády

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Košice-okolie, Háj
Obľúbené

Nadmorská výška: 329 - 390 m.n.m.
Výška vodopádov: 1 - 7 m

Vodopády nazývané aj Vodopády Hlboký jarok sa nachádzajú v Hájskej doline (krasovej tiesňave) neďaleko cesty spájajúcej obce Háj a Hačava. Hájsky potok, ktorý preteká dolinou, vytvára vďaka výškovým rozdielom až 300 m v travertínových hrádzach na konci tiesňavy, v oblasti od Čertovho mosta, sústavu perejí, kaskád a 10-tich vodopádov rôznej veľkosti:

Dolný Hájsky vodopád (329 m.n.m.) s výškou 5 m (tento vodopád je od asfaltovej cesty označený ako vodopád č. 1 a nachádza sa tu aj turistický rázcestník Hájske vodopády 360 m.n.m.), Hájsky vodopád Veľký most (342 m.n.m.) s výškou okolo 3,1 m, Malá Hájska kaskáda (349 m n.m.) s výškou okolo 2 m, Hájsky vodopád Malý most (355 m n.m.) s výškou okolo 3 m, Hájsky vodopádik ( 360 m.n.m.) s výškou okolo 1,5 m, Kamenný žľab vodopádik ( 365 m.n.m.) s výškou okolo 1,4 m, Smaragdový vodopád ( 370 m n.m.) s výškou okolo 1,7 m, Veľký Hájsky vodopád ( 373 m.n.m.) s výškou okolo 7 m (tento vodopád je od asfaltovej cesty označený ako vodopád č. 2), Stredný Hájsky vodopád (387 m.n.m.) jeho výška je 5,9 m (tento vodopád je od asfaltovej cesty označený ako vodopád č. 3), Horný Hájsky vodopád (396 m.n.m.) jeho výška je 5,3 m (tento vodopád je od asfaltovej cesty označený ako vodopád č. 4).

Prístup k vodopádom je z obce Háj do obce Hačava po žltej turistickej značke cez Hájsku dolinu a po červenej značke vedie k nim aj cyklotrasa. Pri Veľkom Hájskom vodopáde je altánok, lavičky a ohniská na opekanie, lavička sa nachádza aj pri Strednom Hájskom vodopáde. Parkovanie je možné na parkovisku pri druhom smerovníku Veľký Hájsky vodopád, menšie parkovisko je aj priamo v doline, alebo možná odstávka auta je aj pri Čertovom moste. K vodopádom je možné sa dostať aj pešo z obce Háj po lesnom chodníku, ktorý začína pri plote posledného domu. Táto cesta vedie skoro ku všetkým vodopádom (okrem Horného Hájskeho vodopádu ten je prístupný len od cesty).Najčastejšie otázky o atrakcii Hájske vodopády

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3