Turistický región
Vysoké Tatry, v Tatrách, Východné Slovensko, Prešovský kraj
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Minerálne pramene Gánovce

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Poprad, Gánovce
Obľúbené

Liečebné minerálne pramene na území Gánoviec sa spomínajú už v roku 1549 a súvisia so vznikom gánoveckých kúpeľov, ktoré patrili medzi najstaršie na Slovensku. Kúpele fungovali do roku 1948, kedy boli znárodnené a včlenené do komplexu štátnych kúpeľov a žriediel. V plnej prevádzke tak boli do roku 1991 a odvtedy chátrali.

K dnešnému dňu je v Gánovciach zaznamenaných 27 aktívnych a niekoľko už zaniknutých prameňov a vrtov. Sadrovo zemitá uhličitá kyselka obsahuje prevažne HCO3, Ca, Mg, a má teplotu 24,2°C. Využívala sa tak na kúpeľnú ako i pitnú liečbu. Kúpeľ v sadrovej termálnej vode slúžil na liečenie zažívacieho traktu a močových ciest. Minerálna voda pôsobí účinne pri žalúdocných kataroch, všeobecne pri problémoch zažívacích ústrojov, pri reumatizmu, v začiatocnom štádiu tuberkulózy, pri škrofulóze, krivici, chronických kožných ochoreniach, málokrvnosti, cukrovke ako aj v liečbe dny. Gánovecké minerálne vody slúžia ako doplnok pitného režimu, mali by sa konzumovať s prestávkami alebo kombinovať, a denný príjem nemal prekročiť 0,5 l za deň.

Známy je napr. Vrt východne od obce Gánovce, z ktorého dnes nad povrch vyčnieva pažnica, na ktorej je navarená rúrka, z ktorej vyteká číra minerálna voda, slabo zapáchajúca po sírovodíku, s chuťou teplej kyselky. Ďalej Pod močiarom veľký prameň juhovýchodne od obce cca 1 km, prameň krytý betónovými platňami je zachytený do kovovej rúrky, ktorá je zarazená do hlinitého alúvia pod úroveň terénu a na výtoku vytvára tmavohnedočervený sediment oxidov Fe. Voda je číra, má chuť dobrej železitej kyselky a cítiť ju slabo po sírovodíku. Prameň v opustenom travertínovom lome cca 450 m východným smerom od Gánoviec vyteká z pukliny na južnej strane kopy. Minerálna voda je číra, zapácha slabo po sírovodíku má chuť teplej sírnej kyselky a nevyužíva sa. Medzi Hozelcom a Gánovcami sa nachádza prameň, gejzír Hozelec, z ktorého zhruba každú trištvrte hodinu prýšti voda. Voda z "gejzíra" má priaznivé účinky na pooperačné stavy, pohybové ústrojenstvo, ale aj na kožné problémy.

Gánovecké kúpele boli, vďaka manželom Sekelským, opäť zrenovované a znovuotvorené v roku 2011 pod názvom Aqua Spa Gánovce. Majú na výber niekoľko typov bazénov s minerálnou vodou (vonkajší bazén, vonkajší sedací bazén a vonkajší detský bazén), relaxačno-liečivých kúpeľov (minerálny, perličkový minerálny a prísadový minerálny kúpeľ), masáže (klasická, športová, relaxačná) a zábalov (parafinový, rašelinový). Stravovanie v priestoroch areálu je zabezpečené formou samoobslužného bufetu a ubytovanie v penzióne. V areáli naďalej pokračujú stavebné práce na ďalších atrakciách.



Najčastejšie otázky o atrakcii Minerálne pramene Gánovce

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3