Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Brána - Zoborské listiny

Poloha
Západné Slovensko, Nitriansky kraj, Nitra, Nitra
Obľúbené

Autorkou epoxidovej plastiky znázorňujúcej Zoborské listiny z rokov 1111 a 1113 "Brána – Zoborské listiny" je akademická sochárka Zuzana Marciňová-Hetminská, ktorá sa počas svojho života venovala voľnej komornej plastike a monumentálnej tvorbe. Dielo sa nachádza v starobylej Nitre a bolo vytvorené v roku 1998.

Zoborské listiny sú dva najstaršie a najcennejšie originály popisujúce historické udalosti určitého časového úseku zo stredoveku. Obe vznikli z poverenia kráľa Kolomana v benediktínskom Opátstve svätého Hyppolita na Zobore pri Nitre. Prvá v roku 1111 a druhá v roku 1113. Poodkrývajú nám časť histórie a zemepisu nášho územia a sú akoby počiatkom historického zemepisu Slovenska, naším národným historickým dedičstvom.

Prvá listina sa týka sporu o vyberanie mýta a desiatkov medzi zoborským kláštorom sv. Hippolyta a kráľovskými vyberačmi mýta a druhá listina obsahuje majetkový súpis zoborskeho opátstva. Je v nej uvedených vyše 150 dedín a rôznych orientačných bodov v ich chotároch a je neobyčajne cenným miestopisom celého západného Slovenska zo začiatku 12. storočia.


Najčastejšie otázky o atrakcii Brána - Zoborské listiny

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3