Turistický región
Nízke Tatry, Liptov, v Tatrách, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Liptovská Mara, Chopok Sever

Artikulárny drevený kostol

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Liptovský Mikuláš, Svätý Kríž

Evanjelický artikulárny kostol v obci Svätý Kríž, cca 14 km od Liptovského Mikuláša, patrí k najväčším dreveným stavbám v strednej Európe. Bol postavený v roku 1729 majstrom Jozefom Langom na mieste pôvodného kostola v obci Paludza, ale z dôvodu výstavby vodnej nádrže Liptovská Mara postupne premiestnený do obce Svätý Kríž. Presťahovanie začalo v roku 1974 a slávnostná posviacka zrekonštruovaného kostola bola 22.8.1982.

Kostol je posledným, najvýznamnejším umeleckým dielom slovenskej drevenej architektúry. Artikulárne kostoly tvoria na Slovensku samostatnú významnú skupinu a líšia sa od katolíckych i gréckokatolíckych drevených kostolov. Je osobitnou modifikáciou tej vetvy protestantskej architektúry, ktorá sa začala rozvíjať v pruskom Sliezsku. Pôvodný vzhľad si na Slovensku zachovalo iba päť artikulárnych kostolov, ktoré sú svedkami čias reformácie.

Do vnútra kostola s krížovým pôdorysom a s dĺžkou 43 m sa zmestí 6000 návštevníkov. Interiér kostola pozostáva z dreveného barokového zariadenia, nachádza sa tu pozoruhodný drevený barokový oltár z roku 1693 s obrazom Premenenie Krista, unikátna kazateľnica stojaca na zrubovom základe podoprená barokovým anjelom, kamenná krstiteľnica, maľby s biblickými výjavmi, luster z benátskeho skla a organ. Oltár aj kazateľnicu zhotovil majster rezbár J. Lerch z Kežmarku. Samostatne stojaca drevená zvonica bola pristavená ku kostolu až po vydaní tolerančného patentu Jozefa I. v roku 1781.

V súčasnosti sa v kostole konajú bohoslužby a v stanovených hodinách od pondelka do nedele sú možné prehliadky kostola aj s historickým výkladom sprevádzajúcich sestier. V prípade záujmu navštíviť drevený kostol mimo otváracích hodín, je potrebné sia dohodnúť na telefonickom čísle +421 908 447 847 alebo +421 44 5592 622.

Zdroj: https://www.muzeum.sk/dreveny-kostol-paludza-svaty-kriz.html, https://www.visitliptov.sk/zaujimavosti/dreveny-artikularny-kostol-svaty-kriz/Najčastejšie otázky o atrakcii Artikulárny drevený kostol

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3