Svätý Kríž 74
032 11 Svätý Kríž
Turistický región
Nízke Tatry, Liptov, v Tatrách, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Liptovská Mara, Chopok Sever
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Artikulárny drevený kostol

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Liptovský Mikuláš, Svätý Kríž
Obľúbené

Evanjelický artikulárny kostol v obci Svätý Kríž, cca 14 km od Liptovského Mikuláša, patrí k najväčším dreveným stavbám v strednej Európe. Bol postavený v roku 1729 majstrom Jozefom Langom na mieste pôvodného kostola v obci Paludza, ale z dôvodu výstavby vodnej nádrže Liptovská Mara postupne premiestnený do obce Svätý Kríž. Presťahovanie začalo v roku 1974 a slávnostná posviacka zrekonštruovaného kostola bola 22.8.1982.

Kostol je posledným, najvýznamnejším umeleckým dielom slovenskej drevenej architektúry. Artikulárne kostoly tvoria na Slovensku samostatnú významnú skupinu a líšia sa od katolíckych i gréckokatolíckych drevených kostolov. Je osobitnou modifikáciou tej vetvy protestantskej architektúry, ktorá sa začala rozvíjať v pruskom Sliezsku. Pôvodný vzhľad si na Slovensku zachovalo iba päť artikulárnych kostolov, ktoré sú svedkami čias reformácie.

Do vnútra kostola s krížovým pôdorysom a s dĺžkou 43 m sa zmestí 6000 návštevníkov. Interiér kostola pozostáva z dreveného barokového zariadenia, nachádza sa tu pozoruhodný drevený barokový oltár z roku 1693 s obrazom Premenenie Krista, unikátna kazateľnica stojaca na zrubovom základe podoprená barokovým anjelom, kamenná krstiteľnica, maľby s biblickými výjavmi, luster z benátskeho skla a organ. Oltár aj kazateľnicu zhotovil majster rezbár J. Lerch z Kežmarku. Samostatne stojaca drevená zvonica bola pristavená ku kostolu až po vydaní tolerančného patentu Jozefa I. v roku 1781.

V súčasnosti sa v kostole konajú bohoslužby a v stanovených hodinách od pondelka do nedele sú možné prehliadky kostola aj s historickým výkladom sprevádzajúcich sestier. V prípade záujmu navštíviť drevený kostol mimo otváracích hodín, je potrebné sia dohodnúť na telefonickom čísle +421 908 447 847 alebo +421 44 5592 622.

Zdroj: https://www.muzeum.sk/dreveny-kostol-paludza-svaty-kriz.html, https://www.visitliptov.sk/zaujimavosti/dreveny-artikularny-kostol-svaty-kriz/Najčastejšie otázky o atrakcii Artikulárny drevený kostol

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3