Turistický región
Vysoké Tatry, v Tatrách, Východné Slovensko, Spiš, Prešovský kraj, Spišská Magura
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Drevený artikulárny kostol Kežmarok

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Kežmarok, Kežmarok
Obľúbené

Evanjelický kostol sv. Trojice v Kežmarku je jednou z najzachovalejších, slovenských drevených sakrálnych stavieb. Patrí medzi najkrajšie a najstaršie pamiatky v Kežmarku a nachádza sa na predmestí, za mestskými hradbami. Stavba kostola začala v roku 1687 a v roku 1717 bol za tri mesiace postavený do súčasnej podoby. Staviteľom bol Juraj Müttermann z Popradu, ako maliar sa uvádza Levočan Gottlieb Kramer, organ zostrojil Vavrinec Čajkovský z Levoče a dokompletizoval ho Martin Korabinský zo Spišskej Novej Vsi. Všetky drevorezbárske práce robil Kežmarčan Ján Lerch. Prototypom kostola bol zrubový kostol s pôdorysom rovnoramenného gréckeho kríža v Amsterdame na Noorder Kerku. 

Kostol, unikátna drevená stavba z tisu a červeného smreka, bol postavený bez použitia kovu, pri stavbe sa zásadne používali iba drevené klince a aj základy boli z dreva. Pri poslednej rekonštrukcii sa drevené základy nahradili tehlami. Jedinou kamennou časťou kostola je sakristia, ku ktorej bol drevený kostol pristavený. Barokový interiér kostola je jedným z najkrajších spomedzi ďalších piatich kostolov podobného druhu. Mohutná maľovaná klenba sa opiera o štyri točité stĺpy a obvodové múry. Medzi cenné pamiatky kostola patrí kostolný organ s drevenými píšťalami, obraz sv. Trojice nad oltárom a stropná maľba.

V roku 2008 bol s ďalšími 7 drevenými kostolmi Karpatského oblúka zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Po generálnej oprave v rokoch 1991 – 1996 sa stal kostol opäť bohoslužobným stánkom kežmarskej ev. a.v. cirkvi.



Najčastejšie otázky o atrakcii Drevený artikulárny kostol Kežmarok

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3