Archeoskanzen

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Košice-okolie, Nižná Myšľa

Významné archeologické nálezisko z doby bronzovej  v celosvetovom meradle v obci Nižná Myšľa, cca 15 km od mesta Košice. Archeologické pamiatky po najstarších obyvateľoch chotára dnešnej Nižnej Myšle boli objavené na kopci Skalka nad Olšavou, na blízkych Konopiskách, na Várhegy a na Alameneve. Ide o kamenné štiepané nástroje, čepele, ich zlomky a úštepy z poslednej doby ľadovej.

Niekedy medzi rokmi 1800 až 1700 pred Kristom bola na území dnešnej obce Nižná Myšľa založená opevnená osada. Na jej vybudovanie si vybrali jej obyvatelia strategicky výhodné miesto, plochú južnú časť vyvýšeniny Várgehy. V blízkosti osady bolo založené aj pohrebisko s kostrovým spôsobom pochovávania. Do dnešných dní sa tam preskúmalo vyše 800 hrobov a táto lokalita s rozlohou 8 ha bola vyše 300 rokov dominantným strediskom, kde pulzoval život v celej svojej vtedajšej civilizačnej škále.

Opevnená osada pri Nižnej Myšli, spomínaná ako tamojší niekdajší drevený hrad (z toho zrejme pochádza aj názov polohy Hradný vrch = Várhegy), zanikla po ničivom požiari niekedy okolo roku 1400 pred n. l. Otváracie hodiny a návštevný poriadok archeoskanzenu.Najčastejšie otázky o atrakcii Archeoskanzen

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3