Praveká osada Mokrý Kút
Praveká osada na okraji obce Vyšný Kubín na kopci s výhľadom na Choč a Vyšnokubínske skalky. Vznikla z iniciatívy archeologičky Ľubice Kupcovej a členov združenia Ipea s.r.o., ktorá spolu s manželom a ďalšími členmi združenia pravekú osadu buduje a prevádzkuje. Návštevou osady si je možné aspoň na pár hodín predstaviť, ako sa žilo pravekým obyvateľom Oravy, spoznať lužickú kultúru ľudí z doby bronzovej a železnej, ktorá tu začína asi okolo roku 1500 pred Kristom.
Osada je rozdelená na obytnú časť, výrobný a hospodársky areál. Nachádza sa tu replika obytného objektu lužickej kultúry oravského typu ako aj vybavenie pravekého domu (funkčné pece na chlieb, vypaľovanie keramiky a tavenie bronzu a náradie z doby bronzovej). Dom nemal okná, komín, ale keďže sa väčšina aktivít pravekých ľudí odohrávala vonku, do svojho obydlia chodili len spávať. Aké bolo vybavenie pravekého domu sa presne nevie, ale predpokladá sa že v ňom žil aj dobytok, možno tu bola povala, priestor mohol byť aj predelený. Všetko je to však na úrovni úvah. Boli tu keramické nádoby, klátik na sedenie, drevo na podkúrenie. Spanie na zemi výhodné nebolo, pretože teplo stúpa hore a na zemi by ľuďom bolo chladno, a tak zrejme spali na akejsi vyvýšenej palande.
„Nie sme múzeum, ale praveká osada" hovorí jej zakladateľka. Človek si tu môže vyskúšať na vlastnej koži, ako žili pravekí ľudia. Podobných projektov je na Slovensku viac, no sú inak zamerané. Napríklad archeoskanzen Havránok na Liptovskej Mare, Múzeum v Hanušovciach nad Topľou alebo archeologická lokalita v Nižnej Myšli a ďalšie. V okolí Vyšného Kubína je niekoľko významných archeologických lokalít, na ktorých boli hradiská, Tupá skala patrí lužickej kultúre a na Ostrej skale je laténske osídlenie z doby rímskej ako aj slovanské osídlenie. Návšteva pravekej osady je vhodným tipom na celodenné aktivity spojené s poznávaním života pravekých ľudí.