Prepoštská jaskyňa, Múzeum praveku
Vzácna lokalita osídlenia nášho územia pravekými neandertálcami v starom historickom centre mesta Bojnice, lokalita Prepoštská jaskyňa. Územie neandertálcov objavil v roku 1926 katolícky kňaz a prepošt bojnickej farnosti Karol Anton Medvecký a po ňom je aj travertínová jaskyňa pomenovaná Prepoštská. Neandertálci boli na svoju dobu pomerne vyspelí, poznali oheň, vyrábali rôzne kamenné nástroje a boli aj úspešnými lovcami. V Bojniciach žili tisíce rokov a dodnes nevieme či ich osídlenie bolo súvislé (bez prerušenia), alebo či z územia odchádzali a prichádzali späť po určitej dobe. Opakované archeologické výskumy zaradili Prepoštskú jaskyňu medzi najbohatšie a vzácne jaskynné náleziská nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. V jaskyni a v jej okolí sa našlo viac ako 3 000 artefaktov, ktorých výskumom bolo spresnené aj datovanie osídlenia územia.
Múzeum praveku vzniklo v roku 2007 a ide o náučnú expozíciu v prírode umiestnenú v areáli Prepoštskej jaskyne, kde kedysi žil neandertálsky pračlovek. Zaujímavou formou približuje život neandertálskeho pračloveka a návštevníci majú možnosť oboznámiť sa so spôsobom jeho života, napr. aké kamenné nástroje si dokázal vyrobiť, ako lovil zvieratá, ako sa obliekal a ako si delili neandertálci prácu v rámci pravekej tlupy. Múzeum vzniklo a funguje na základe dobrovoľníckej práce lokálnych nadšencov, ktorí sa vo svojom voľnom čase rozhodli zachrániť tento unikátny originálny areál, kde neandertálci naozaj žili.
Prístup k múzeu je z ulice Rybničky (viď ako sa k múzeu dostanem). Pre viac info o prehliadke, otváracích hodinách pozri TU a o vstupnom TU.