Jeseň na Slovensku

Jeseň na Slovensku Margaréta Koklesová 10. 09. 2024
Obsah článku:

Jeseň je obdobie voňavých čajov, horúcich polievok, vinobraní, farebných listov a daždivých večerov. Po dlhých letných dňoch sa mnohí na toto ročné obdobie už tešíme. Vytiahneme svetre a bundy, vyrazíme na jarmok, vyrobíme si zvieratká z gaštanov a užijeme domácu pohodu. Robili to tak aj naši predkovia.

Jesenné zvyky a tradície našich predkov

Jeseň bola pre našich predkov mimoriadne dôležitou časťou roka. Ešte stále sa intenzívne venovali zberu úrody a pripravovali sa na zimné mesiace. Práve preto je aj v tomto ročnom období väčšina zvykov a tradícii spojená práve s obradmi, ktoré mali podporiť hojnosť aj v budúcom roku a so zvykmi, ktoré sa týka práve aktuálnej úrody.

Koniec žatvy – Dožinky a Mitrovanie

Typickou udalosťou, ktorá sa konala na prelome leta a jesene bolo slávenie konca žatvy (známe aj ako Dožinky). Ich priebeh bol v každej lokalite trošku iný, rovnako aj čas, kedy sa koniec žatvy uskutočnil – žatva nemala presne určený deň, všetko sa prispôsobilo počasiu. V deň poslednej žatvy sa vili ozdobné vence a zdobili posledné snopy obilia. Viac o Dožinkách nájdete v článku Leto na Slovensku.

V severných a hornatejších oblastiach bolo zvykom Mitrovanie. Ide o menej známu slávnosť podobnú Dožinkám, ktorá prebiehala koncom októbra. Práve vtedy bol koniec hospodárskych prác a príchod oviec z celoročnej paše. Mitrovanie bolo väčšinou úlohou baču, ktorý (aj s valachmi) chodil od domu k domu. Spolu spievali, vinšovali a s obyvateľmi dediny sa hostili a slávili.

Pole plné dozretého zlatého obilia počas jesene.

Vinobranie

Jeseň je najdôležitejším obdobím v roku aj pre vinárov. Konečne sa po zaslúženej práci dočkajú zberu plodov. Na Slovensku sa víno oberá najskôr koncom augusta, najčastejšie však v septembri / októbri. Že je hrozno pripravené na zber určujú samotní vinári – dnes aj cez technologickú zrelosť hrozna (ideálny pomer cukru, kyselín a aromatických látok).

Vinobranie malo svoje pravidlá. S prípravou sa začínalo už niekoľko týždňov vopred. Posledné dni pred začiatkom vinobrania mali bežní ľudia dokonca vstup do vinohradov zakázaný.

Samotné vinobranie malo v každej oblasti trochu iný priebeh. Na konci vinice sa zvykla robiť vatra, aby si oberači mohli počas prestávky opiecť jedlo. Inde na konci oberačky zvykli zarezať barančeka a oberačov pohostiť. Zdobil sa voz na ktorý sa ukladalo obraté hrozno a rovnako sa zdobili aj domy.

Strapce dozretého červeného hrozna na strome vo vinohrade.

Hody

Dnes ich poznáme hlavne ako kačacie a husacie hody – s lokšou a kapustou, voľakedy mali ale inú formu. Hody boli oslavou na počesť úrodného roka. Stretávali sa susedia, priatelia, rodiny a domami vládla hojnosť. Hody môžete poznať aj ako Karmeš alebo Odpust. Áno, práve počas tohto obdobia si ľudia mohli kúpiť odpustky a zmazať svoje hriechy.

Na hody sa ľudia pripravovali naozaj starostlivo. Vypekalo sa množstvo jedla, upratovali domy. Piekli sa koláče, pripravovali mäsové pokrmy a polievky. Na západnom Slovensko to bolo najmä hydinové mäso a lokša, ktoré poznáme dodnes.

Fialový tanier s lokšami, kačacím mäsom a červenou kapustou.

Jarmočné trhy

Jarmočné trhy boli oživením spoločenského života. Schádzali sa na ne ľudia zďaleka a prinášali so sebou netradičný tovar. Trh sa vždy konal na konkrétnom mieste a mal presne danú dobu trvania. Na trhoch sa predávali aj luxusné výrobky – zahraničné koreniny alebo vzácne látky, ktoré sa bežne nedali zohnať.  

Veľmi ďaleká história ukazuje aj krutú stránku trhov – napríklad za vlády Arpádovcov nebolo na trhoch ničím výnimočným ani obchodovanie s otrokmi.

Jarmočné trhy sa nezaobišli bez remeselných výrobkov – modrotlače, súkna, čižiem, klobúkov, hrncov a ďalších. Na jarmokoch ste mohli stretnúť spevákov, zabávačov, komediantov a žonglérov. Jarmoky (na rozdiel od tradičných trhov) trvali niekoľko dní až týždeň.

Jeden z najvýznamnejších bol výročný Prešporský jarmok, ktorý trval 15 dní. Bol vychýrený v celom Uhorsku. V dnešnej dobe majú jarmoky skôr zábavný charakter, nájdete na nich kolotoče, vystúpenia umelcov a širokú ponuku stánkov s občerstvením. Priestor je ale venovaný aj tradičným výrobkom a remeslám.

Jedlo na papierovej tácke pri pohľade na jarmočné stánky.

Dušičky

Obdobie na začiatku novembra bolo časom stíšenia. Oslavoval sa sviatok Všetkých svätých a hneď ďalší deň Pamiatka zosnulých. Spomínalo sa na predkov, ale aj svätcov.

Obrady, ktoré sa s týmito sviatkami spájali boli v každej oblasti Slovenska trošku iné. Vždy ale mali jeden cieľ – uctiť si tých, ktorí už nemôžu byť s nami. Medzi najtradičnejšie patrilo zdobenie hrobov kvetinovými vencami a pálenie sviečok, ktoré poznáme dodnes.

Na Spiši sa za každého zosnulého v rodine musela odovzdať kostolu časť česaného ľanu, ktorý sa postaral o ich vykúpenie. Na severe Slovenska sa zvyklo v kuchyni nechať jedlo pre duše mŕtvych. Ak by jedlo pripravené nemali, plakali by celý rok od hladu. Inde zase kropili hroby mliekom. Verilo sa, že zosnulí si vďaka tomu môžu umyť rany spôsobené očistcom. Alebo sa plnili lampy maslom namiesto oleja, aby si mŕtvi mohli pomazať rany z očistca. Sypala sa aj múka do ohňa, aby duše nezostali hladné.

Tradične sa pieklo pečivo v tvare kríža, ktoré bolo známe ako kosti svätých. Na Dušičky sa robili malé sladké žemličky. V tieto dni sa nesmelo zametať, aby gazdinky nevyplašili prichádzajúce duše.

Najznámejšie jesenné pranostiky

  • Na svätého Cypriána chladno býva často z rána.
  • Dlhá jeseň, krátka zima.
  • Aká jeseň, taká jar.
  • Ak na Dušičky prší, duše oplakávajú svoje hriechy.
  • Ak noc chladná je pred Michalom, tuhá zima príde cvalom.
  • Ak príde Martin na bielom koni, metelica metelicu honí.
  • Katarína na blate, Vianoce na ľade.

Chlapec si na veľkom poli púšťa šarkana.

Jesenné aktivity – čo môžeme robiť na jeseň?

Prechádzky v prírode a turistika

Príroda je na jeseň naozaj nádherná, hýri všetkými farbami. A aj počasie je príjemnejšie na kratšiu túru. Vyraziť môžete na najbližší kopec, do mestského parku, do najbližšieho lesa a aj do Tatier. Nezabudnite na pevnú obuv, nepremokavú bundu a dostatok vody.

Chodenie na huby

Jeseň je ideálne obdobie na zber húb. Strávite čas v prírode a nazbierate si raňajky alebo večeru. Alebo môžete hríbiky usušiť a použiť do vianočnej kapustnice. Ako huby zbierať, kde ich hľadať a niekoľko receptov nájdete v našom článku Kam sa vybrať na huby – sprievodca hubárčením (+ 3 recepty).

Hríb masliak v jesennom lístí a konárikoch v lese.

Navštívte pivné slávnosti

Od augusta do októbra sa na Slovensku organizuje množstvo pivných festivalov, na ktorých môžete ochutnať aj pivo od miestnych pivárov. Často sú sprevádzané ponukou občerstvenia a bohatým kultúrnym programom.

Prvú zmienku o pivovarníctve ako remesle nájdeme na našom území z čias Rakúsko – Uhorska. Najstarším pivovarom je Steiger, založený v roku 1473 jezuitskými mníchmi vo Vyhniach.

Pivo je bohaté na vitamíny skupiny B, horčík a flavanoidy, mierna konzumácia má kardioprotektívne účinky a pomáha produkovať dobrý cholesterol.

Tri poháre piva na stolíku so žltým kvetináčom a kvetom.

Relax v kaviarni

Upršané jesenné dni sú ideálne na to, vyraziť do obľúbenej kaviarne na teplý nápoj (v kaviarňach sa v tomto ročnom období čoraz častejšie objavuje aj tekvicové latté) a koláč. Sám, s partnerom alebo s priateľmi. V kaviarni môžete aj chvíľu pracovať alebo si iba čítať knižku a užiť si čas so sebou.

Recept: Pumpkin Spice Latte (Tekvicové latté)

Suroviny: 3 PL tekvicové pyré, 1 ČL mletý zázvor, 1 ČL muškátový oriešok, 3 ČL mletá škorica, 8 ks podrvených klinčekov, 1 šálka kávy (napr. espresso), 250 ml mlieka, 1 PL medu, 1 ČL vanilkový extrakt, šlahačka, 1 ČL mletá škorica

Postup: Tekvicové pyré si môžete kúpiť hotové alebo vyrobiť doma. Odporúčame použiť Hokkaido alebo maslovú tekvicu. Tekvicu umyjeme, ošúpeme, vyberieme jadierka a nakrájame na kocky. Dáme do vyhriatej rúry na 180 stupňov a pečieme cca hodinu. Upečenú tekvicu rozmixujeme na jemné pyré.

Zmiešame si dokopy korenie. Uvaríme a necháme vychladnúť kávu.

V malom hrnci zohrejeme 3 PL tekvicového pyré, pridáme korenie a pomiešame. Do zmesy pridáme mlieko, kávu, lyžicu medu a čajovú lyžičku vanilkového extraktu. Celú zmes prelejeme do mixéra a mixujeme až kým latté nezačne peniť.

Hotové latté nalejeme do pohárov, ozdobíme šľahačkou a posypeme mletou škoricou.

Káva v bielom pohári s našľahaným mliekom v tvare srdca.

Zazimovanie záhrady

Jesenné práce na záhrade majú jedinú úlohu – pripraviť záhradu na zimu. Našou úlohou je pripraviť pôdu a aj rastliny na to, že si počas zimy môžu oddýchnuť. Do prvých prác sa môžete pustiť hneď potom, ako pozbierate poslednú úrodu.

Začnite jesenným upratovaním. Vyberte zo zeme klietky na paradajky, kolíky na fazule a iné podpory. Vyčistite ich vlhkou handričkou a vydenzifikujte, aby ste zničili prípadné choroboplodné zárodky. Následne na záhrade odstráňte odumreté rastliny – zbavte sa mŕtvych a chorých rastlín, hnilého ovocia, popadaných listov a konárov zo stromov.

Práve hrabanie lístia z trávnika je jednou z najdôležitejších jesenných prác. A nejde iba o estetiku. Listy, ktoré zostanú na trávniku v zime výrazne bránia prístupu slnka, vzduchu aj vody k tráve. Vlhké lístie môže následne spôsobiť hnitie trávnika a choroby.

Lístie ale nemusíte odstraňovať zo všetkých plôch v záhrade. Jeho rozklad bude priaznivo pôsobiť na prehnojenie pôdy a niektorým rastlinkám poskytne aj ochranu pred mrazom. Lístie vám poslúži napríklad v prípade okrasných rastlín. Nechať ho môžete aj pod kríkmi a stromami.

Zeleninové záhony porýľujte a vytrhajte burinu. Rozsypať môžete kompost.

Strihanie stromov na jeseň (najmä jabloní a hrušiek) má za úlohu stromy udržať a omladiť. Strihajte opatrne, aby ste strom na zimu príliš neoslabili.

V septembri / októbri môžete zasadiť aj cibuľoviny. Na jar sa tak budete tešiť z tulipánov, či narcisov.

Nezabudnite ani na vodu a zazimovanie závlahy. Uzatvorte prívody vody, vypusťte kohútiky a zavlažovacie zariadenie. Postarajte sa o záhradný nábytok.

Jesenný trávnik s vysušenou trávou na pohrabanie.

Navštívte jablkový sad

A pokojne aj s deťmi, budú z toho mať krásny zážitok. V sade sa môžete prechádzať alebo sa môžete zúčastniť samozberu. Nazbierané jabĺčka budú v oveľa lepšej kvalite ako tie z obchodu. A doma ich môžete spracovať ako kompót, výživu, môžete ich vysušiť alebo dať do koláča.

Konzumácia jabĺk je mimoriadne dôležitá pre naše zdravie. Hovorí sa – Jedno jablko denne a nepotrebujete doktora. A smelo to môžeme dodržiavať. Jabĺčka pomáhajú znižovať prejavy alergie. Môže za to rastlinná zlúčenina kvercetín, ktorý spomaľuje vylučovanie histamínu. Má nízky glykemický index, takže sa hodí aj ako večerný dezert alebo ako ovocie pre diabetikov. Obsahuje vysoké množstvo celulózy a pektínu, čo napomáha pri trávení. Jabĺčko má tiež vysoký podiel vitamínu C, v chrípkových obdobiach (jeseň) je ideálne na podporu imunity. Zároveň pomáha ničiť škodlivé látky v organizme, znižuje rast rakovinových buniek v hrubom čreve a pečeni. Znižuje aj hladinu cholesterolu a kyseliny močovej.

Prútený košík naplnený kopou červených jabĺk zo stromu.

Zbierajte jesenné plodiny

Jesenná príroda je štedrá na plodiny, ktoré môžete nielen zjesť, ale si z nich aj niečo vyrobiť. Mnohé nájdete v parkoch alebo lesoch. Najčastejšie pôjde o gaštany, šípky, či orechy. Zbierať ich odporúčame do prúteného košíka.

Drobné plody môžete s deťmi využiť aj na matematiku – sčítanie / odčítanie gaštanov, vyrábanie písmeniek abecedy z konárikov. Môžete ich pomaľovať farbami. Zbierať môžete aj listy a šišky, ktoré potom premeníte do veselej poobednej aktivity – napríklad obkresľovanie listov či výroba šišiek ako vianočných dekorácií.

Jeseň je aj obdobím tekvíc. Klasických maslových alebo oranžových Hokkaido. Okrem ich vyrezávania alebo využitia ako dekorácií ich nezabudnite aj konzumovať. Hodia sa do polievok, ktoré na jeseň oceníte, do prívarkov, ako príloha alebo k cestovinám. Hokkaido je skvelá aj pečená.

Tekvica podporuje trávenie, pretože je bohatá na vlákninu. Posilňuje imunitu vďaka betakaroténu, ktorý sa v tele mení na vitamín A a vďaka vysokému obsahu vitamínu C. Je bohatá na živiny, ktoré posilňujú náš zrak a pomáhajú aj pri znižovaní cholesterolu. Tekvica obsahuje kyselinu listovú, je teda prospešná v tehotenstve – chráni matku aj plod. A v neposlednom rade je nabitá živinami, ktoré sú skvelé pre našu pokožku.

Jeseň je obdobím polievok. Po chladnom a často daždivom dni nás zahrejú. A ak použijete správne suroviny (napríklad tekvicu), dostanete do tela aj množstvo živín a vitamínov.

Nazbierané šípky sa sušia v dvoch plechoch v rúre.

Kŕmenie vtáčikov

Jeseň je tiež ideálny čas na začatie prikrmovania drobných zvieratiek – najčastejšie vtáčikov. Čím bude chladnejšie, tým bude pre nich zohnať dostatok potravy náročnejšie. Kŕmiť začíname od konca novembra, množstvo potravy prispôsobujeme počasiu – čím je chladnejšie, tým viac potravy môžeme nasypať.

Kŕmidlo umiestnite aspoň 1,5 metra nad zemou a dva metre od najbližších stromov – aby ste sa vyhli predátorom. Kŕmidlo by malo byť kryté, aby sa nasypaná potrava chránila pred snehom a dažďom.

Najjednoduchšie je kúpiť hotovú kŕmnu zmes v špecializovanom obchode. V žiadnom prípade vtáčikom nedávajte zvyšky z kuchyne – mohli by ste ich zabiť. Radi majú slnečnicu, repku, proso, mak, pšenicu, oriešky (ale nie pražené a solené). V zime pomôže aj loj.

Dva vtáčiky sa kŕmia z kŕmidla zaveseného na strome.

Tlačenie kapusty

Kyslá kapusta je pomaly superpotravina. Vedeli to aj naši predkovia, ktorí ju na jeseň vždy pripravovali a z jej benefitov čerpali celú zimu. Hovorilo sa o nej ako o jedle chudobných, bola potravou dostupnou naozaj pre každého. Používali ju do polievok, ale aj k zemiakom alebo k mäsu. Je vynikajúcim zdrojom vitamínov a živín, ktoré sú mimoriadne dôležité pre zachovanie zdravia.

Kyslá kapusta vďačí za svoju chuť bakteriálnemu kvaseniu. V tejto forme je pre naše telo ešte prospešnejšia ako surová. Podporuje látkovú premenu, znižuje krvný tlak, zvyšuje odolnosť organizmu a je výborná pri prevencii proti prechladnutiu a chrípke. Kyslá kapusta je kráľovnou probiotík, je bohatá na vitamín C, B3, B5, B6, B12, draslík, železo, horčík a zinok.

Jeseň je ideálny čas na to, aby ste si doma pripravili kameninový súdok a naložili do neho kapustu. Súdok poctivo umyte. Kúpte si zimnú kapustu (vrchné listy bývajú sfarbené do fialova a pri dotyku ako keby vŕzgali). Do súdka naložíte dvojnásobok kapusty – 20 litrový sud, 40 kg strúhanej kapusty. Kapustu očistite od vrchných listov a tvrdej časti. Následne strúhajte rezance do veľkej nádoby (často sa používa detská vanička).

Spodok sudu je potrebné vystlať celými kapustnými listami. Pripravte si aj zmes korenia – tá je v každej rodine iná, používa sa chren, jablká, soľ, rasca alebo čierne korenie.  

S nakladaním kapusty sa často spája šliapanie. Ide o sympatickú tradíciu (pozor na čistotu nôh), no pri menšom súdku to zvládnete aj rukou. Kapusta musí byť v súdku naozaj natesno, inak sa do nej dostane vzduch a môže sa pokaziť.

Každých pár centimetrov naloženej kapusty utlačíme v súdku hánkami a posypeme zmesou korenia (ak používame, tak dáme aj chren alebo jablká). Kapusta vďaka soli začne púšťať šťavu. Ak jej je veľa, vyberajte ju zo súdka malou šálkou.

Kapustu naložte cca 10 centimetrov pod okraj súdka. Musí byť kompletne ponorená. Vrch môžete prekryť kapustným listom a musíte zakryť a poriadne zaťažiť. Kapustu pravidelne kontrolujeme a po pár týždňoch prenesieme napríklad do pivnice (na chladnejšie miesto). Konzumovať môžeme po troch týždňoch. Na chladnom mieste vydrží aj niekoľko mesiacov.

Kapustnica s klobásou v bielej miske a krajec chleba.

Vyrábanie s deťmi: Zemiakové pečiatky

Na jeseň sa vykopávajú zemiaky. A ak sa u vás nevykopávajú, kúpite ich lacno v obchode. Zoberte si pár menších kúskov, rozkrojte ich na polovicu. Do každej polovice môžete vyrezať nejaký tvar – srdce, kruh, hviezdu,... Pripravte si s deťmi vodové farby a štetec. Pečiatku môžete s deťmi natrieť farbou, ktorú si zvolí a na papier robiť rôzne odtlačky.

Zemiaky sú opäť jednou z tradičných potravín našich predkov. Sú ľahko stráviteľné, obsahujú značné množstvo vlákniny, pomáhajú pri znižovaní zápalu v tele. Obsahujú vitamín C, B6 a celý komplex kvalitných sacharidov. Znižujú hladinu cholesterolu v tele a pomáhajú aj pri znižovaní krvného tlaku. Zemiaky obsahujú karotenoidy, ktoré sú prospešné pre zdravie srdca.

Zaradiť zemiaky do jedálnička je pre nás prirodzené. Používajú sa do polievok, prívarkov, šalátov alebo najmä ako príloha k mäsu / syru. Môžete ich pripraviť varené, pečené (aj v šupke), pripraviť z nich môžete hranolčeky alebo lupienky. S maslom a mliekom z nich urobíte aj lahodnú zemiakovú kašu.

Na tanieri pečené kura, zemiaky a kyslá kapusta.

Vyrábanie s deťmi: Gaštanové figúrky

Z gaštanov a zápaliek môžete vyrobiť rôzne postavičky a zvieratká. Dospelá osoba zo zápaliek odstráni hlavičky a pomôže s urobením dierok do gaštanov – vrtákom, nožom alebo nožničkami.

Na výrobu Gaštanka budete potrebovať 4 gaštany a 4 zápalky. Na nožičky si vyberte gaštany, ktoré majú plochú stranu – aby postavička Gaštanka vedela pekne stáť aj sama. Tretí gaštan bude najväčší (poslúži ako bruško) a štvrtý menší (to bude hlavička).

Do dvoch menších plochých gaštanov zapichnite po jednej zápalke – trafte sa do stredu. A máme nožičky. Zoberte si najväčší gaštan a urobte do spodnej časti 2 diery, tak aby ste do nich vložili zápalky (nohy). Do vrchnej časti urobte jednu dieru a zapichnite do nej zápalku – to bude krk. Na zápalku potom nasaďte posledný gaštan – hlavičku. Ostáva posledný krok – zapichnite po jednej zápalke na pravú aj ľavú stranu bruška (veľkého gaštanu), aby ste vytvorili ruky. S pomocou fixiek môžete Gaštankovi vymaľovať tváričku alebo vyfarbiť bruško podľa vlastných predstáv.

Nazbierané hnedé gaštany položené na kuchynskej doske.

Vyrábanie s deťmi: Vyrezávanie tekvice

Tekvica by mala byť dostatočne veľká a mala by mať pravidelný tvar. Oranžová farba je výhodou. Pri tejto aktivite musíte svojim deťom pomôcť a pripraviť si dostatočne ostrý nôž. Potrebovať tiež budete lyžicu, aby ste tekvicu dôkladne vydlabali.

Na začiatok si s deťmi pripravte fixku pomocou ktorej načrtnete motív na tekvici – oči, nos, ústa. Potom narežte poklop tak, aby sa dal pekne nasadiť naspäť ako čiapočka. Tekvicu vydlabte lyžicou, aby vám ostala stena hrubá cca 2 cm. Nakoniec vyrežte nakreslený motív.

Do tekvice môžete vložiť sviečku a uložiť ju napríklad k oknu alebo pred dvere ako jesennú výzdobu.

Dve oranžové tekvice na stole s vyrezanými tvárami.

Jesenná výzdoba domova

Počas jesene máme chuť náš domov zútulniť. Vytiahnuť deky, svetielka a sviečky. A svoj domov nejako dodekorovať. K jeseni sa najlepšie hodí:

  • Ukážte veci, ktoré ste s deťmi spolu vyrobili – vyrezávané tekvice, gaštankové postavičky. Do rámikov môžete dať odtlačené listy alebo zemiakové pečiatky.
  • Upleťte si z jesenných listov a kvetov (trávy) veniec. Doplniť ho môžete aj šípkami alebo šiškami. Perfektne sa bude hodiť na stôl alebo zavesený na dvere.
  • Šišky, maličké tekvice a gaštany poukladajte do misky alebo na tácku. Položiť ich môžete na stôl alebo poličku.
  • Vyrobte si svietniky – napríklad zo zaváraninových pohárov.
  • Urobte si textilné tekvice – sú momentálne veľmi populárne. Stačí pritom použiť staré oblečenie a trošku vedieť šiť.
  • Jesenná kytica – ktorú nazbierate pri prechádzke v lese / parku krásne oživí vašu domácnosť.

 jesenný kruhový veniec z trávy a ružových kvetov.

Jesenné recepty z lokálnych surovín

Recept: Jablčník

Suroviny: 600g hladkej múky, 150g práškový cukor, 250g maslo, 2 vajcia, 100 ml mlieka, 1 kypriaci prášok, štipka soli, 1,5 kg jabĺk, 2 škoricové cukre, 1 citrón

Postup: z hladkej múky, cukru, masla, vajíčok, mlieka, kypriaceho prášku a štipky soli urobíme cesto. Rozdelíme ho na dve časti. Prvú časť cesta rozvaľkáme na pomúčenej doske. Následne ho prenesieme na plech (pomôcť si môžeme valčekom). Cesto popicháme vidličkou.

Jabĺčka si očistíme a nahrubo nakrájame rovno na koláč. Posypeme škoricovým cukrom a pokvapkáme šťavou z citróna. Rozvaľkáme aj druhú polovicu cesta a položíme na koláč. Popicháme vidličkou.

Pečieme v rúre vyhriatej na 170 stupňov asi 40 minút.

Odkrojený čerstvo upečený jablkový koláč na plechu.

Recept: Zemiakové placky alebo haruľa

Suroviny: 6 zemiakov, 3 strúčky cesnaku, 2 vajíčka, 4 PL hladkej múky, soľ, majoránka, čierne korenie, čerstvá petržlenová vňať, olej alebo masť na vyprážanie

Postup: Zemiaky umyjeme a očistíme. Nastrúhame na jemnom strúhadle alebo v kuchynskom robote. Pridáme prelisovaný cesnak, múku a vajíčka. Premiešame. Dochutíme soľou, majoránkou, korením. Pridáme nasekanú petržlenovú vňať. Všetko premiešame. Na rozpálenú panvicu dáme rastlinný olej / masť a nanesieme malé kôpky cesta. Lyžicou ich rozotrieme do kruhového tvaru. Opekáme do zlatohneda z oboch strán.

Pohár mlieka a tanier so zemiakovými plackami a zeleninou.

Recept: Tekvicový prívarok

Suroviny: 1 mladá tekvica, 1 cibuľa, 1 strúčik cesnaku, 2,5 dl smotany na varenie, 3 PL hladkej múky, olej, soľ, ocot, cukor, kôpor

Postup: Tekvicu olúpeme, vydlabeme a nahrubo postrúhame. Cibuľu a cesnak nakrájame nadrobno a speníme na oleji. Pridáme tekvicu, posolíme, prikryjeme a dusíme. Občas premiešame. Ak treba, podlejeme trochou vody. Poprášime múkou a zalejeme studenou vodou. Keď je tekvica mäkká pridáme smotanu, v ktorej sme rozmiešali múku. Necháme prejsť varom. Nakoniec dochutíme octom, cukrom a pridáme nasekaný kôpor. Ak treba, prívarok zriedime vodou.

Recept: Tekvicová polievka

Suroviny: 1 stredne veľká tekvica (klasická maslová), olej, 1 cibuľa, vývar, mlieko, smotana, hladká múka

Postup: Cuketu si očistíme, nastrúhame a zasolíme. Na oleji osmažíme nadrobno nakrájanú cibuľku. Tekvicu vyžmýkame a pridáme do hrnca. Necháme trošku opražiť. Podlejeme vývarom, premiešame a necháme variť, kým nebude tekvica mäkká. Pridáme smotanu. Pripravíme si zátrepku z múky a mlieka, ktorú vylejeme do uvarenej tekvice. Necháme zhustnúť. Podávať môžeme s kôprom a chlebíkom.

Hrniec tekvicovej polievky s chlebovými krutónmi.

Recept: Kôprová polievka

Suroviny: cibuľa, 2 strúčiky cesnaku, 20g masla, 100g čerstvý kôpor, 800g zemiaky, 1 liter vody, 250 ml smotany na varenie, soľ, čierne korenie, ocot.

Postup: Cibuľu nakrájame nadrobno a pár minút opekáme na masle. Kôpor nasekáme nadrobno a polovicu z neho pridáme do hrnca. Polovicu zemiakov ošúpeme, nakrájame na menšie kocky a pridáme do hrnca. Druhú polovicu ošúpeme, nastrúhame najemno a pridáme spolu s nastrúhaným cesnakom do hrnca. Ochutíme soľou, korením a pár minút všetko spolu opekáme.

Zmes v hrnci zalejeme vodou, prikryjeme a varíme 30 – 40 minút. Následne pridáme smotanu, druhú polovicu nasekaného kôpru, necháme ešte zovrieť a 10 minút variť na malom plameni. Po dovarení vypneme a dochutíme soľou alebo octom.

Podávať môžeme s hriankou, vareným vajíčkom alebo opečenou slaninkou.

Kôpor a ďalšie bylinky natrhané na bielej utierke.

Recept: Pečená kačka s kapustou a domácimi lokšami

Suroviny: 1 kačica (alebo viac kusov kačacích stehien / pŕs), soľ, 1kg bravčová masť, 1 hlávka červenej kapusty, 3 PL kryštálového cukru, 1 PL bravčovej masti, soľ, čierne korenie, mletá rasca, 2 deci červeného vína, 2 PL vínneho octu, 1 kg zemiakov, 300 g múky

Postup: rúru dáme predhriať na 100 stupňov. Kačicu si rozporcujeme a poriadne osolíme z oboch strán. Poukladáme na pekáč, zalejeme rozpustenou masťou tak, aby bola celá kačica ponorená. Kačicu vložíme do rúry na 4 – 5 hodín.

Zemiaky si uvaríme do mäkka, pretlačíme a prisypeme k nim hladkú múku. Vypracujeme cesto. Rozdelíme ho na malé bochníky a vyvaľkáme na placky hrubé asi 3 mm. Pečieme z oboch strán na panvici.

Vo veľkom hrnci si rozpustíme masť a pridáme cukor. Keď sa začne tvoriť karamel pridáme soľ, korenie a rascu. Nakoniec aj nakrájanú kapustu. Prilejeme 2 deci vody, prikryjeme a dusíme do zmäknutia. Občas kapustu premiešame. Na záver prilejeme víno a necháme odpariť. Posledným krokom je pridať ocot. Podľa chuti kapustu následne ochutíme soľou, cukrom alebo octom.

Po 4 – 5 hodinách zlejeme vytopenú masť z pekáča do sklených nádobiek. V pekáči necháme kačku a cca 2 deci výpeku. Zvýšime teplotu na 180 stupňov a necháme cca 15 minút zapiecť, aby mala zlatohnedú farbu a chrumkavú kožu.

Biely tanier s pečenou kačkou, červenou kapustou a lokšami.

Domáce škandinávske hygge

Jeseň je ideálne obdobie na vychutnávanie si domácej pohody. Počuli ste už o hygge? Ide o škandinávsky pojem, ktorý v sebe zahŕňa pocit útulnosti, pohody a spokojnosti.

Láska k pohode je jeden z dôvodov, prečo sú Dáni aj napriek nekonečným tmavým zimám považovaní za jeden z najšťastnejších národov na svete.

Hygge si predstavte ako vychutnávanie jednoduchých pôžitkov, ktoré vám urobia radosť. Hygge môže mať akúkoľvek formu, môže ísť o jazdu na bicykli, prechádzky lesom, pozorovanie hviezd, čítanie knihy, vychutnávanie si horúceho čaju, spoločné varenie aj večera a iné. Konkrétne forma je už na vás.

Natrhaná jesenná kytica v prútenej váze na stole.

Podpora psychiky a imunity

Niekto sa na chladné dni teší. Zababuší sa do deky a daždivé dni strávi nad knihou a teplým čajom. Pre iného je jeseň náročným obdobím. Bezstarostné leto vystrieda nástup do škôl a na krúžky. Okrem logistiky a stresu pribudnú aj prvé chrípky a nádchy. Ako zvládnuť obdobie, ktoré je náročné na telesné aj duševné zdravie? A ešte si ho možno aj trošku užiť?

  • Dbajte na domácu pohodu – to je to spomínané hygge. Nezabudnite na dobrý film alebo spoločnú večeru. Neporiadok počká. Nemusíte stihnúť všetko.
  • Dodržiavajte pitný režim – pokojne aj vo forme ovocných čajov. Zaistíte si tak vyplavovanie škodlivých látok z tela a zabránite dlhodobému preťaženiu imunitného systému.
  • Dopĺňajte vitamíny – a nielen vo forme tabletiek. Hľadajte ich aj v bežnej strave – kyslá kapusta, zemiaky, tekvica, strukoviny. Snažte sa tvoriť jedálniček, ktorý je jednoduchý a z lokálnych, sezónnych surovín.
  • Pripravte jesenný šatník s predstihom – prvé ochladenie nás často zastihne ešte v krátkych nohaviciach. Pripravte si jesenné oblečenie už vopred. Čo je potrebné dokúpte. Vyhnete sa tak prechladnutiu a nádche.
  • Nepodceňte spánok – vieme, niekedy je to náročné. Snažte sa s príchodom večera stíšiť, odložiť telefón. Radšej si čítajte knihu. Večerná príprava oblečenia a desiaty pre deti vám ráno zase ušetrí niekoľko minút spánku. A ráno sa každá minúta počíta!
  • Doprajte si pravidelný pohyb – vo forme, ktorá je vám blízka. Jeseň je ideálna na beh, cyklistiku, turistiku. Cvičiť môžete aj doma. Alebo sa zapíšte na lekciu jógy.
  • Nebojte sa delegovať – nemusíte všetko zvládnuť sami. A domáce práce často patria medzi tie, ktorých je síce veľa, ale sú pre ostatných neviditeľné. Urobte na chladničku zoznam prác a zadeľte ich medzi jednotlivých členov rodiny – samozrejme adekvátne veku.
  • Všetko si píšte – do mobilu alebo do diára. Čo si zapíšete už nemusíte držať v hlave. Úľava je okamžitá. A budete menej zabúdať. 
  • Vyžalujte sa, je to len obdobie – ak je toho na vás veľa, povedzte to. Partnerovi, kamarátke, psychológovi. A hľadajte riešenia. Jeseň je pre mnoho ľudí náročná. Ale nie nezvládnuteľná. Nebojte sa požiadať o pomoc a povedať, ak je toho na vás príliš.

Ochutnávka vína na stolíku pri vínnej pivnici.

Jesenné prázdniny – ako ich využiť na Slovensku

Zohrejte sa v teplej vode

Jesenné prázdniny sú ideálne na predĺžený víkend pri nejakom termálnom kúpalisku. Vyhnete sa sychravému počasiu, užijete si teplú vodu a deti sa poriadne vybláznia. Po kúpaní si môžete dopriať prechádzku v okolí a dobré jedlo. Zoznam termálnych kúpalísk nájdete na tejto stránke.

Zalietajte si so šarkanom

Ide o najobľúbenejšiu jesennú aktivitu s deťmi, takže ju nemôžete vynechať. Šarkana si môžete kúpiť alebo aj vyrobiť. A potom už stačí iba počkať na deň, keď bude trošku fúkať vietor. Možno sa vo vašom meste bude organizovať aj Šarkaniáda, tak sa jej nezabudnite zúčastniť.

Návod: Ako vyrobiť šarkana?

Budete potrebovať: priesvitný a krepový papier, 2 tenké drevené lišty, povraz, lepidlo a nožnice.

Postup: Lišty zviažte pomocou povrazu do tvaru kríža. Celé to silno obviažte. Špagát natiahnite aj po celom obvode. Vyberte si papier podľa predstáv (môžete aj skombinovať). Šarkana musíte vystrihnúť tak, aby presahoval 2 – 3 centimetre nad okraj drevených líšt. Okraj natrite lepidlom a papier prilepte. Chvost vyrobte z krepového papiera tak, že ho nastriháte a uviažete na špagát. Špagát by mal byť dlhý aspoň 3 metre. Chvost prilepte po cez zadnú stranu šarkana – od hlavy až po spodok.

Šarkan s motívom delfínov na zelenej tráve.

Návšteva hradu, zámku alebo kaštieľa

Naše hrady a zámky robia v tomto období rôzne strašidelné prehliadky a hallowenské víkendy. Program je naozaj bohatý. Zaujímavé aktivity sú na Bojnickom zámku, na hrade Betliar alebo na zámku Vígľaš.

Návšteva cintorína a spomienka na blízkych

Jesenné prázdniny môžete stráviť aj tradične. V kalendári máme Sviatok všetkých svätých a Pamiatku zosnulých. Ide o dni, ktoré môžete venovať spomienke na ľudí, ktorí tu už nie sú. S deťmi môžete navštíviť cintorín a porozprávať im o predkoch, porozprávať im pekné a veselé príhody, ktoré s nimi máte. Môžete im tiež vysvetliť, prečo sa v tomto období zdobia hroby a zapaľujú sviečky.

Pohľad na dve vežičky a časť budovy Bojnického zámku.

Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Najnovšie blogy

Zima na Slovensku

Zima na Slovensku

Margaréta Koklesová 21. 11. 2024 Pobyty, Vysoké Tatry Zima, to je stavanie snehuliakov, lyžovačka a vôňa vareného vína. Sneh, ktorý nám vŕzga pod nohami a útulný domov, ktorý si v tomto ročnom období môžeme vychutnať najviac. Vyrazíme na výlet, upečieme...
Kam na výlet na Vianočné trhy

Kam na výlet na Vianočné trhy

Margaréta Koklesová 11. 11. 2024 Vianočné trhy sa každoročne tešia veľkej obľube a to nielen v zahraničí, ale i u nás. Sú skvelou príležitosťou na stretnutie s rodinou alebo priateľmi, dokúpenie posledných vianočných darčekov, cukroviniek alebo iba...