Leto na Slovensku

dva kornútky zmrzliny s oblátkou v historickom meste Margaréta Koklesová 01. 05. 2024 Vysoké Tatry
Obsah článku:

Dlhé slnečné dni priam lákajú, aby ste leto na Slovensku strávili vonku. Na záhradách, pri jazerách, v horách aj v mestách. Pestrosť a možnosti našej krajiny najlepšie objavíte práve v tomto ročnom období. Čo všetko sa dá vidieť a zažiť? A ako trávili teplé dni naši predkovia?

Letné zvyky a tradície našich predkov

Naši predkovia žili v úzkom kontakte s prírodou. Leto bolo obdobie intenzívnych prác na poli a v záhrade. Strava bola pestrejšia, pretože dozrievala zelenina a ovocie. A práve preto sa s letom spájajú aj niektoré dôležité poľnohospodárske úkony.

Vôňa pokosenej trávy

Už s východom slnka vyrážali muži kosiť. Ženy sa k nim pridávali až neskôr. Bolo potrebné pripraviť jedlo, ktoré v batohoch niesli na lúky. Štandardne sa pripravovali husté polievky, osúchy, kapusta, halušky alebo dnes menej známe krúpy.

Úlohou žien bolo poroztriasať pokosenú trávu po poli, kde sa jeden až dva dni sušila. Následne sa už polosuchá prevracala a nechala poriadne doschnúť. Posledným krokom bolo zhrabanie sena na veľké kopy, ktoré následne muži nosili do stodoly.

Pre udržanie pracovného tempa a spestrenie práce sa často spievalo. Napríklad aj:

Hej, slniečko horúce, hej, nepáľ, že ma nepáľ.

Nech mi neuhorí, nech mi neuhorí, hej, tá moja biela tvár.

Hej, a keď mi uhorí, hej veru ma zabolí,

ďaleko je šuhaj, ďaleko je šuhaj, hej, čo mi ju zahojí.
Pokosená tráva a seno na lúke nad mestom

Siatie ľanu a konope

Tradovalo sa, že najlepšie je začať siať v máji, na Žofiu (15. mája). Verilo sa, že vďaka tomu budú klasy dlhé, pevné a husté – presne ako vlasy Žofie. Niektoré oblasti tradíciu ešte dopĺňali. Na Orave pred siatím pili alkohol – aby boli klasy pevné. Na Honte varili v deň siatia dlhé rezance – aby boli klasy dlhé.

Ľan a konope sa na našom území pestuje už veľmi dlho. Do začiatku 20. storočia bol ľan hlavným materiálom, ktorý sa používal na výrobu tradičného odevu. Ručné spracovanie vlákien bolo až rituálnymi domácimi prácami. Vyrábali sa z neho čepce, rubáše, či plachty. Rastlinná priadza sa spracúvala pomocou tkania, čipkárstva aj vyšívania.

Vďaka jeho výborným vlastnostiam sa ľan používa dodnes. Je to veľmi príjemný materiál, výrobky z neho sú pevné, antibakteriálne a chránia pred UV žiarením. Výhodou (najmä v lete) sú jeho termoregulačné vlastnosti – ide o priedušný materiál, ktorý veľmi dobre odvádza teplo a vlhkosť. Znamená to, že v lete vás oblečenie z ľanu chladí a v zime hreje.

Už v minulosti ale roľníci na Slovensku pestovali viacero odrôd ľanu. Vedelo sa, že napríklad semienka ľanu olejného majú pozitívne účinky na ľudské zdravie – zlepšujú trávenie, či pomáhajú pri problémoch s dýchaním. Z ľanu sa vyrábal aj olej, to bola zase dôležitá surovina počas pôstu. Dnes ľan okrem potravín a liečiv nájdeme aj v rôznych farbách, ekologických palivách, či v papierenskom priemysle.

Nemenej jedinečná bola Konopa siata. Pestovala sa prevažne na západnom a južnom Slovensku. Vyrábali sa z nej takmer všetky tkaniny – odevy, posteľná bielizeň, dokonca aj lodné plachty. Konope je jeden z ekologicky najšetrnejších materiálov na svete. Jeho vlákno patrí medzi najdlhšie, najsilnejšie a najodolnejšie. Dokáže zadržať UV žiarenie a má antibakteriálne vlastnosti. Vhodné je aj pre alergikov. Okrem oblečenia sa využíva v papierníctve (výroba kníh, bankoviek), potravinárstve (znižuje cholesterol, vysoký krvný tlak, dodáva energiu a podporuje trávenie), pri výrobe kozmetiky a liečiv (konopný olej je základnou surovinou pri výrobe šampónov, balzamov, krémov, mydiel aj liečivých mastí).
kvietok ľanu a okolité ešte nerozkvitnuté rastlinky ľanu

Zdroj fotky: pixabay.com

Vinohradnícke tradície

25. mája, na Urbana, ktorý je považovaný za patróna vinohradníkov sa kaplnky vyzdobili vínnou révou, organizovali sa bohoslužby aj veselice, pilo sa miestne víno. Kňazi chodili posvätiť vinohrady, opäť pre zabezpečenie bohatej úrody. Hovorilo sa: Ak je na Urbana pekne, bude veľa vína, ak oblačno, bude ho málo.

Vinohradníctvo je na Slovensku rozšírené dodnes, mnohé slovenské vína získali svetové ocenenia. Biele polosuché víno Rizling rýnsky 2017 (vinárstvo ViaJur) získalo ako prvé slovenské víno vínnu kartu michelinskej reštaurácie v Taliansku.

Ďalšie známe slovenské odrody sú napríklad:

 • Irsai Oliver – biele suché víno, perfektné aj k letným ľahkým jedlám.
 • Rizling rýnsky – biele sladké víno, hodí sa k husacine alebo kačacine, či k dezertom.
 • Cabernet Sauvignon – červené víno, ideálne k hovädzine alebo divine.
 • Chardonay – biele suché víno, podáva sa k jedlám z kuracieho mäsa.
žena vo vinohrade drží v ruke pohár bieleho vína

Letný slnovrat – Svätojánska noc

24. jún je podľa tradície dňom narodenia Jána Krstiteľa. Verilo sa, že práve v tento deň majú všetky živly (zem, oheň a voda) najväčšiu moc. Podľa povier sa ľudia chránili pred bosorkami, čarodejnicami a démonmi.

Išlo zároveň o najkratšiu noc v roku, počas ktorej sa pálili jánske vatry.

Jánske vatry boli štyri – každá na jednu svetovú stranu. Zakladali sa v predvečer na sv. Jána, ideálnym miestom boli krížne cesty alebo vyvýšené miesta chotára, aby zahnali bosorky a čarodejnice. Mládež, muži aj ženy ich preskakovali – koho oheň nepopálil, bol duchovne čistý. Tradovalo sa, že ak dievča s mládencom preskočia vatru ruka v ruke, do roka sa zoberú.

Ohňu bola pripisovaná očistná funkcia. Mládenci pripravili drevo a pozvali hudobníkov.

Pri vatre sa tradične aj spievalo:

Jane, milý Jane, hybaj do nás. Ó Jane, milý Jane, kde ťa páliť máme. Na vŕšku, na sklade, tam ťa páliť máme. Jane, milý Jane, hybaj do nás.

V tento deň bolo zakázané pracovať so zemou – musela odpočívať. Zbierali sa bylinky, pretože ak sa nazbierali na Jána, mali ešte liečivejšiu moc. Najčastejšie sa zbieral Ľubovník bodkovaný.

Obľúbené boli aj Harmanček pravý, kvet čiernej bazy, Rebríček obyčajný, Alchemilka obyčajná, Divoká mäta, či Materina dúška. Bylinky sa zbierali intuitívne, nazbierať sa snažili aspoň deväť druhov. Mnohé z nich dodnes používame v medicíne alebo na prípravu čajov, či v kozmetike.

 • Ľubovník bodkovaný má antivírusové a antibakteriálne vlastnosti, často sa používa pri hojení rán, popálenín alebo modrín. Na pokožku sa aplikuje vo forme oleja, či krému.
 • Alchemilka obyčajná je známa ženská bylinka, pomáha pri liečení ženských ťažkostí. Pomáha tiež zastaviť krvácanie, užitočná je pri chorobách pečene a obličiek, je silný antioxidant.
 • Rebríček obyčajný sa ľudovo nazýva aj myší chvost. Uvoľňuje kŕče, ničí mikróby a pôsobí protizápalovo. Používa sa pri nechutenstve, pomáha aj pri menštruačných problémov alebo kŕčových žilách. Mladé listy rebríčku si môžeme pridať aj do šalátu alebo do polievky.

Hovorilo sa, že ak na Jána chytíte svätojánsku mušku, budete mať šťastie po celý rok.

Nesmelo sa prať, voda sa naberala v horských prameňoch – verilo sa, že horská voda má liečivú moc a tak sa následne využívala na zmierňovanie rôznych ochorení.
Jánska vatra na oslavy počas sv. Jána

Zdroj: pixabay.com

Žatva a dožinky – poďakovanie prírode

Žatva bola pracovne veľmi náročným a zároveň aj dôležitým obdobím. Nevykonávala sa v presný deň, všetko sa prispôsobovalo počasiu. Vonku muselo byť sucho, aby obilie dokázalo dobre preschnúť. Ľudia sa pred prácou pomodlili a poprosili o požehnanie. Obilie sa žalo pomocou kosy, či kosáku, trvalo to aj niekoľko týždňov.

Získané obilie sa muselo následne presušiť a poviazať do tzv. snopov. Po preschnutí nakladali muži snopy na vozy a zaniesli ich do stodoly. Tým proces nekončil. V stodole sa obilie mlátilo cepmi a čistilo od nečistôt. Až takto spracované obilie sa ukladalo do vriec a následne sa z neho mlela múka. Z múky sa piekol chlieb, ktorý bol základnou surovinou v kuchyniach.

Tradične sa chlebík nepiekol každý deň, ale do zásoby. Skladoval sa v ošatkách, zabalený v plátne na chladnom a suchom mieste. Pripravoval sa v kamennej peci, každá lokalita mala trošku iný recept. Chlieb sa považoval za Boží dar. Kým mal konečnú podobu, bol sedemkrát požehnaný.

Jeho okrúhly tvar symbolizoval slnko, večnosť, Boha. Chlieb mal svoje miesto aj pri svadobných tradíciách. Nevesta nosila chlieb ako dar do kostola a tiež do domu ženícha. Krajec chleba si novomanželia rozdelili na polovicu a navzájom natreli medom, na zvyšku chlebíka si pochutnali svadobčania. Tento zvyk dnes nahradila svadobná torta.

Chlieb bol v minulosti aj znakom pohostinnosti, návštevám sa podával so soľou, jeho odmietnutie sa považovalo za neprípustné. Jedol sa čistý, s trochou medu alebo k polievkam.
Dozreté pole plné obilia pripravené na žatvu.

Zdroj fotky: pixabay.com

Tradičné pečenie chleba

Hrubá (chlebová) múka sa preosiala. Kvások sa urobil rozmočením nácesty, ktorá sa odkladala z predchádzajúceho pečenia. Pridali sa varené aj surové postrúhané zemiaky a soľ. Zamiesilo sa a nechalo v koryte vykysnúť cez noc. Cesto sa následne vložilo do pomúčených ošatiek, z ktorých sa vkladalo do poriadne vykúrenej pece. Samotné pečenie trvalo aj dve hodiny. Do pece sa zmestilo 4 – 5 chlebov. Z chlebového cesta sa rovno vyrábali aj ďalšie produkty, napríklad menšie osúchy. Tie sa ešte teplé omastili maslom a potreli cesnakom. Podávali sa s čerstvým mliekom.

Tradície sa ale neviazali iba ku chlebíku. Naši predkovia si aj náročnú prácu počas žatvy dokázali ozvláštniť. Z najkrajších kláskov plietli dievčatá dožinkový veniec – zastúpené v ňom museli byť všetky druhy obilia, ktoré dopestovali. Veniec sa ozdobil stuhami aj poľnými kvetmi – vlčím makom, nechtíkoch alebo nevädzou. Opäť išlo o rastlinky, ktoré sa dodnes využívajú pre ich liečivé a upokojujúce účinky.

 • O vlčom maku sa hovorila klebeta, že kto si ním pretrie oči, oslepne. Je to ale presne naopak. Vlčí mak má liečivé účinky na telo, aj na myseľ. Dokáže utíšiť bolesť a upokojiť telo. Tíši kašeľ a pomáha pri liečbe dýchacích orgánov (ako súčasť zmesí proti kašľu). Upokojuje pokožku a používa sa aj pri liečbe nespavosti, či stresu.
 • Nechtík lekársky sa používa na výrobu éterických olejov, pomáha aj pri hojení rán, má protizápalový účinok, znižuje krvný tlak a zosilňuje činnosť srdca. Účinný je aj pri liečbe hnisavých rán a popálenín.
 • Nevädza poľná má prínos pre naše zdravie najmä vo forme nálevu alebo tonika. Odvar z nevädze sa pije alebo používa v kúpeľoch, či na obklady. Funguje proti nádche, upokojuje pokožku, zastavuje krvácanie ďasien, čistí pečeň a prospieva pokožke a vlasom.

Hotový veniec niesli gazdovi so spevom:

Gazda náš, gazda náš, daj že nám oldomáš,

daj že nám ho z lásky, zbierali sme klásky, zbierali sme klásky.

Gazda náš, gazda náš, daj že nám oldomáš,

žatvu sme skončili, veniec sme uvili, sýpky naplnili.

upečený slovenský chlebík na tácke s jarnou cibuľkou

Najznámejšie letné pranostiky

 • Keď na Medarda prší, zrno sa zle suší.
 • Medardova kvapka 40 dní kvapká.
 • Na sv. Víta celú noc svitá.
 • Ako je teplo na Jakuba, tak bude zima na Vianoce.
 • Keď je po sv. Anne, hneď si sedliak klobúk nahne.
 • Na sv. Vavrinca, švábka ide do hrnca.

Letné aktivity – čo môžeme robiť v lete?

Dnes už leto nemusíme tráviť na poliach a zostáva nám čas na príjemnejšie aktivity. Slnečné dni a teplé večery priam lákajú na výlety a čas s rodinou alebo kamarátmi. Vyskúšať môžete napríklad:

Stanovanie v prírode

Stanovanie (pre odvážnejších bivakovanie) je totálna sloboda. Vyraziť môžete do kempov, prípadne aj rovno do prírody (tu ale pozor na jednotlivé pásma, nie všade je dovolené stanovať). Nezabudnite si so sebou:

 • stan, karimatku, spacák
 • svetlo (napríklad čelovku alebo baterku)
 • v prípade kempu aj kempingový nábytok – stoličky a stôl, kempingový varič
 • chýbať by nemala sekerka, nožík
 • základné nádoby, hrnček, dosku na krájanie, utierky, sáčok na odpad
 • lekárničku
 • pár litrov vody
 • krém na opaľovanie
 • funkčné oblečenie, teplejšie ponožky
 • jedlo: základným pravidlom je brať trvanlivé potraviny a potraviny, ktoré dokážete rýchlo uvariť. V lese alebo v kempe nebudete variť sviečkovú, budete chcieť rýchle a jednoduché zasýtenie. Vhodné sú cestoviny, rôzne hotové polievky a jedlá, ovsené kaše, konzervy, tuniak, paštéty, zelenina, kuskus, pečivo. Nezabudnite si soľ, korenie a trošku oleja.
Špagety zvarené v kempingovom hrnci pri stanovaní v prírode

Pestovanie – v záhrade aj na balkóne

Leto sa môže zdať ako hluché obdobie. Plody dozrievajú a vy sa iba tešíte z úrody. Aj v lete je ale na záhrade / balkóne dostatok aktivít, ktoré treba robiť:

 • Polievanie – tá najzákladnejšia činnosť. Polievať treba rastliny, úrodu aj trávnik. Polievajte ráno alebo večer, určite nie počas horúceho obeda. Pripravte si dostatok vody, nie je zlé zbierať do sudov dažďovú vodu.
 • Pravidelný zber plodov – nenechávajte dozreté plody na strome alebo kríku príliš dlho. Mohli by zhniť alebo by ich napadli škodce. Ak úrodu nestíhate zjesť, môžete ju zamraziť alebo zavariť, prípadne rozdať rodine a susedom.
 • Trávnik – trávnik je potrebné pravidelne zalievať a kosiť. Ak máte možnosť, skvelé je nainštalovať samozavlažovacie systémy. Nekoste trávnik úplne nakrátko – nebude mať ako uchovať vlhkosť a rýchlo vyschne. Pravidelne z trávnika trhajte burinu a ak treba, trávnik môžete pohnojiť.
 • Príprava na jeseň – vysadiť môžete hrach, repu alebo reďkovku. Aby ste mali na jeseň čo zbierať.
Kvitnúce kvety rôznych farieb v letnej záhrade

Využívanie úrody a príprava letných jedál

Zo záhradky, či balkóna budete počas leta zbierať prvú úrodu. Tí, ktorí túto možnosť nemajú sa zase k čerstvým potravinám dostanú na trhu. Rozhodne takéto potraviny využívajte a zaraďte do jedálnička v čo najväčšej miere. Urobte si ovocné a zeleninové šaláty, upečte koláč s jahodami, jedzte melón na kilá a čo sa dá grilujte – mäso, ryby, hamburgery. Výborná je aj grilovaná zelenina alebo dokonca ovocie, či syry (napríklad oštiepok).

Vynechať by ste nemali ani letnú opekačku, kde si na ražni pripravíte klobásku, špekáčik, chlebík alebo jabĺčko. V pahrebe z ohňa si následne môžete pripraviť skvelé zemiaky a cibuľu. Zdravé to nie je, ale chutné a tradičné áno.

A až keď sa všetkých letných chutí nasýtite, začnite úrodu spracúvať – mraziť a zavárať aj na chladnejšie obdobia.
Syr obalený v slanine so zeleninovým šalátom a bagetkou

Recept: Grilovaný oštiepok

Suroviny: oštiepok, olej, chlieb, džem (brusnicový / ríbezľový) alebo cesnak (pečený a roztlačený nožom)

Postup: Oštiepok nájdeme dnes v obchodoch aj špeciálne určený na gril. Použite grilovaciu platňu, aby sa vám neroztiekol. Nakrájajte ho na cca pol centimetra hrubé plátky, ktoré trošku potrite olejom. Krajce chleba ugrilujte dochrumkala z oboch strán. Potom na grilovacej platni opečte plátky oštiepka, kým nezhnednú na okrajoch. Hrianku potrite džemom / cesnakom a položte naň plátky oštiepku. Podávať môžete s čerstvým zeleninovým šalátom.

Recept: Grilovaná krkovička

Suroviny: 200 g krkovičky, rozmarín, soľ, 300 ml svetlé pivo, cesnak a olej

Postup: krkovička je perfektné mäso na grilovanie. Všetky suroviny na marinádu zmiešajte. Pridajte mäso nakrájané na cca 1,5 cm hrubé plátky a nechajte aspoň 12 hodín prikryté v chladničke. Mäsko bude vďaka tomu mimoriadne lahodné. Grilujte 7 minút z každej strany. Podávať môžete s pečenými zemiakmi, pečivom alebo grilovanou kukuricou.

Recept: Grilované broskyne so zmrzlinou

Suroviny: 4 čerstvé broskyne (použiť môžete aj nektárinky), 2 lyžice medu, šťava z 1 citróna, 1 vanilková zmrzlina, hrsť vlašských orechov

Postup: Broskyne prekrojíme na polovicu a vyberieme kôstku. Med a šťavu z citróna pomiešame a potrieme ňou ovocie. Následne ho položíme prekrojenou stranou na gril a grilujeme. Pred servírovaním k broskyni pridáme kopček zmrzliny a posypeme ju vlašskými orechmi. Dezert môžeme pokvapkať aj zvyškom zmesky z medu a citrónu.
Opečená klobása a špekáčik na ražni nad ohňom

Pozvite kamarátov na letnú koktail párty

Do bytu alebo na záhradu môžete pozvať pár najlepších kamarátov. Stačí urobiť malé jednohubky ako občerstvenie a pár miešaných drinkov – alko aj nealko. Uvidíte, že aj z niečoho takto jednoduchého môže vzniknúť pekná tradícia.

Medzi najlepšie a zároveň najjednoduchšie letné drinky jednoznačne patria Aperol Spritz, Mochito, Campari Tocco Rosso, Piňakoláda, Hugo alebo Mimosa

Recept: Osviežujúca pomarančová Mimosa (alko)

Suroviny: 10 cl Proseca, 6 cl čerstvej pomarančovej šťavy, ľad

Postup: Mimosa sa podáva v pohári na šampanské, ktorý by mal byť dobre vychladený. Dajte si záležať najmä na kvalite pomarančového džúsu, pokojne môžete použiť aj šťavu z čerstvo vyšťavených pomarančov. Počas horúcich dní môžete na osvieženie pridať do pohára aj pár kociek ľadu.

Recept: Mojito (alko)

Suroviny: biely rum, trstinový cukor, limetka, limetková šťava, mäta, sóda

Postup: Do vysokého pohára dáme šťavu z polovice limetky a pridáme trstinový cukor. Do polovice pohára nasypeme ľadovú drť a vložíme mätu. Lístky mäty môžeme podrviť (roztlačiť muddlerom ak máme) a potom pohár doplníme až po okraj ľadom. Pridáme rum a premiešame. Nakoniec dolejeme trochu sódy.
Muž drží v ruke pohár oranžovej Mimózy s dvomi slamkami

Recept: Levanduľová limonáda s čučoriedkami (nealko)

Suroviny: 8-10 levanduľových kvetov, hrsť mäty, hrsť medovky, ľad, 2 hrste čučoriedok, 1 liter čistej vody

Postup: levanduľu, mätu a medovku si umyjeme a vložíme do krčaha. Pridáme ľad a čučoriedky. Zalejeme vodou.

Ríbezľová limonáda s mätou (nealko)

Suroviny: hrsť mäty, 2 hrste čerstvých červených ríbezlí, 1 liter vody, ľad

Postup: listy mäty a ríbezle umyjeme. Niektoré lístky mäty podrvíme, aby sme získali lepšiu chuť. Všetko vložíme do krčaha, pridáme ľad a zalejeme vodou.
Dva poháre letnej nealkoholickej limonády s čučoriedkami

Pozrite si západ aj východ slnka

A super bude ak sa vám to podarí v jeden deň. Vybehnite na najbližší vyhliadkový bod, vylezte na najbližší kopec alebo ak máte šťastie, vychutnajte si ho aj z pohodlia svojho domova. Ale pozor, slnko vychádza v lete skoro, takže si budete musieť privstať. Určite vás ale čaká nádherný zážitok. Pozrieť si východ alebo západ slnka si určite doprajte aj počas dovolenky – bez ohľadu na to, na aké miesto vyrazíte.

Urobte dobročinnosť

Leto je väčšinou uhorková sezóna. Aj čo sa dobročinnosti týka. Zvieratká alebo ľudia ale našu pomoc potrebujú neustále – aj v období, keď chceme oddychovať alebo dovolenkovať. Vyhraďte si aspoň jeden deň a vyrazte urobiť niečo dobré – záleží už iba na tom, čo je vášmu srdcu najbližšie. Môžete navštíviť domov dôchodcov, vyčistiť les od smetí alebo vyvenčiť psíkov v útulku.

Populárne sú dnes aj SWAPY. Ide o burzy / výmenníky alebo ich môžeme nazvať aj novodobý trh bez peňazí. Nosia sa sem nepotrebné (ale funkčné) veci z domácnosti, ktoré následne vymeníte za inú vec, ktorú chcete alebo potrebujete. Môže ísť o potraviny (domáce výrobky, trvanlivé veci, ktoré nevyužijete), oblečenie a topánky, knihy, športové doplnky, menší nábytok a dekorácie alebo rastlinky. SWAP-y prebiehajú na rôznych trhoviskách vo väčších mestách alebo aj online – napríklad na sociálnych sieťach môžete nájsť skupinu podľa vášho mesta (SWAP Petržalka, SWAP Senec) alebo podľa zamerania (SWAP rastlín).
Starší čierny psík z útulku na prechádzke

Doprajte si pomalý deň

Nikam sa neponáhľajte a iba vychutnávajte. Život a každú jeho sekundu. Poriadne si pospite. Vyrazte do mesta na raňajky alebo na zmrzlinu. Túlajte sa uličkami. Okúpte sa. Dajte si drink. Zdriemnite si v hojdacej sieti. Rozprávajte sa. Zabudnite na prácu a starosti. Zabudnite na to, čo musíte.

Vďaka pobytu na slniečku jednoducho doplníte aj veľmi potrebný vitamín D. Ten sa stará o regeneráciu svalov, vývoj kostí a zubov, správne fungovanie mozgu. A až necelá polovica Slovákov trpí jeho nedostatkom, čo môže viesť v najhoršom prípade až k deformáciám kostí a osteoporóze. Okrem slniečka (tu platí, že čím svetlejšia pokožka, tým viac vit. D absorbuje) je možné vit. D doplniť stravou alebo vhodným preparátom (kvapky, tablety, prášok s vit. D), ktorý môžeme prijímať počas celého roka.

Taliani na pomalé dni majú krásny výraz dolce far niente – sladké nič nerobenie. A to si minimálne na jeden deň zaslúžite.
dva kornútky so zmrzlinou a oplátkou

Letná výzdoba domova

Počas leta v našich domovoch nezvykne byť tradičná tematická výzdoba. Na jar zbalíme veľkonočnú výzdobu a pri dekorovaní našich domovov máme voľné roky. Spísali sme základné pravidlá, ako oživiť svoj domov počas leta:

 • Menej je viac - Už samotné svetlo letných dní prinesie do vášho domova príjemnú atmosféru.
 • Svieže farby - Pastelové, žltá, oranžová alebo modrá. V lete môžete siahnuť po farbách, ktoré miestnosti rozžiaria. Hodia sa na doplnky – vankúše, vázičky, rámiky obrázkov.
 • Živé kvety - V kvetináčoch alebo kytičky – tie natrháte na lúkach alebo za pár eur kúpite v obchode / na trhu. Siahnite po lokálnych kvetoch, ktoré v lete kvitnú – budú cenovo dostupnejšie. Kytička, či kvietok sa hodia napríklad na jedálenský stôl, do chodby alebo do obývačky.
 • Dekorácie z výletov – budú vám pripomínať všetko to veselé, čo ste počas leta zažili. Z dovoleniek si môžete priniesť rôzne sošky, magnetky alebo napríklad piesok / kamienky z oblasti, kde ste dovolenkovali a vyrobiť z nich sviežu letnú dekoráciu do misky alebo vázy.
Váza letných kvetov na drevenom stolíku v obývačke

Letné prázdniny – ako ich využiť na Slovensku?

Slovensko je ideálnou destináciou na letnú dovolenku. Vybrať si môžete z pobytov pod Tatrami aj v aquaparkoch. Prípadne to všetko skombinovať. Ak však máte k dispozícii menej dní voľna alebo neviete čo so zvyškom prázdnin po návrate z dovolenky, máme pre vás pár tipov.

Pozorujte perzeidy

Každý rok v auguste nám príroda dopraje jedno nádherné divadlo – na oblohe môžeme pozorovať meteorický roj Perzeidov. Spozorovať ich môžete od polovice júla, no najviac si ich užite v prvej polke augusta. A najmä, keď uvidíte „padať hviezdu,“ nezabudnite si niečo želať.

Domáce kino na záhrade

Ak máte záhradu, stačí plátno (alebo aj biela plachta, či biela stena domu) a projektor. S deckami si môžete pozrieť rozprávku alebo s partnerom nejaký romantický film. Nezabudnite ale z kina urobiť zážitok! Nachystajte nápoje, pukance alebo nejaké sladkosti.

Cyklistika alebo korčule

Leto je na tieto športy ideálne. Vyberte si trasu okolo svojho domu, dĺžku a náročnosť prispôsobte kondícii – aby ste si odniesli dobrý zážitok. Nezabudnite si prilbu a dostatok vody.
Dva bicykle pri tajchu v Banskej Štiavnici

Vybudujte s deťmi domácu pevnosť - bunker

Na záhrade, ale aj v obývačke. Pozbierajte deky, vankúše, plachty a matrace a vybudujte s deťmi bunker. Čím väčší, tým lepší. Nezabudnite k bunkru vymyslieť príbeh a hru.

Choďte do Tatier

V lete sú všetky turistické chodníky otvorené a príroda nádherná. Náročnosť zvoľte s ohľadom na schopnosti, nezabudnite si pevnú obuv, dostatok vody a pršiplášť. V lete sa počasie v horách môže zmeniť za pár minút. Okrem náročnejších trás (túra na Rysy) v Tatrách nájdete aj nenáročne prechádzky (na Popradské pleso, okolo Štrbského plesa).
muž na letnej túre vo Vysokých Tatrách

Navštívte aspoň 3 slovenské hrady

Máme ich dostatok a k mnohým z nich vedie krásna cestička. Nebojte sa aj tých, z ktorých sú dnes už ruiny. Počas leta to na hradoch žije, organizujú sa rôzne podujatia a slávnosti. Keď už na niektorý z nich vyrazíte, nezabudnite sa oboznámiť aj s jeho históriou a príbehmi, ktoré sa k nemu viažu. Sú častokrát zaujímavejšie, ako by ste povedali.

Okúpte sa v jazere / tajchu

Je to zdarma a mimoriadne osviežujúce. A ak sa vám podarí vyraziť počas týždňa, nebude na brehu ani toľko ľudí. Na väčších vodných plochách si môžete prenajať člnky, vodné bicykle alebo paddleboarty, čo určite urobte, budete mať hneď úplne iný zážitok.
Pohľad zdola na Oravský hrad a blízke okolie

Naučte sa základnú orientáciu v prírode

Základy orientácie v prírode nikdy nie sú na škodu. Učte sa (spolu s deťmi) zistiť, kde je sever, ako sa číta mapa, ako si značiť cestu alebo ošetriť základné zranenie. Naučte sa liezť na strom, schovať sa počas búrky a správať sa pokojne v prírode.

Objavte jedno slovenské historické mesto

Na Slovensku ich máme dostatok a určite ste v niektorom z nich ešte neboli. Spojte to napríklad s obedom, dobrou zmrzlinou a návštevou nejakej miestnej pamiatky. Za nás odporúčame Levoču, Košice, Kremnicu a Banskú Štiavnicu.

HIstorické centrum Banskej Štiavnice za slnečného letného dňa

Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Ďaľšie blogy v kategórii Vysoké Tatry

Kam na výlet s deťmi

Kam na výlet s deťmi

Margaréta Koklesová 14. 06. 2022 Vysoké Tatry, Nízke Tatry Cestovanie s deťmi má svoje čaro a trošku iné pravidlá. Nevyberáte si dlhé turistické trasy alebo večerné akcie, no o to intenzívnejšie si výlet, či dovolenku užijete. S deťmi je každé objavovanie...
Kam na dovolenku s bábätkom

Kam na dovolenku s bábätkom

Margaréta Koklesová 11. 03. 2022 Pobyty, Vysoké Tatry, Nízke Tatry Dovolenka s deťmi je nevyčerpateľná téma, v ktorej sa veľmi jasne tvoria dva tábory – rodiny, ktoré s deťmi v pohode cestujú po celom svete a rodiny, ktoré sa rozhodnú počkať a prvé roky...