Wellness v tehotenstve

Wellness v tehotenstve Margaréta Koklesová 12. 09. 2019 Pobyty
Obsah článku:

Ak ste pred otehotnením pravidelne navštevovali wellness, pravdepodobne sa tejto záľuby nebudete chcieť vzdať ani s rastúcim bruškom. Poradíme vám, ktoré činnosti a v akej podobe sú pre budúce mamičky vhodné a ktorým by ste sa mali radšej vyvarovať.

A možno sa iba chystáte s partnerom niekam na víkend a potrebujete vedieť, čo všetko môžete. Tomuto nápadu tlieskame. Dopriať si počas čakania na vytúžené bábätko wellness pobyt je skvelá myšlienka. V zahraničí je známy pojem babymoon. Samotné slovíčko babymoon vraj pochádza zo slova honeymoon (medové týždne) a mala by to byť taká dovolenka iba vo dvojici. Predtým, než sa vám narodí ten najväčší poklad na svete.

Kým ale začneme, berte prosím na vedomie, že v článku nájdete iba všeobecne platné pravidlá. Každá mamička i tehotenstvo je individuálne, preto sa pre istotu poraďte so svojim lekárom a počúvajte svoju intuíciu. Za vaše rozhodnutie (ne)navštíviť wellness nenesieme žiadnu zodpovednosť. V texte budeme vychádzať z toho, že ide o zdravú mamičku a bezproblémové tehotenstvo.

Wellness v tehotenstve

Plávanie

Ak sa i počas tehotenstva chcete venovať nejakému športu, plávanie je jedna z najideálnejších možností. Má dobrý vplyv na chrbtové svalstvo, posilňovanie panvového dna i prekrvenie dolných končatín. Aj s pribúdajúcou váhou a určitou nemotornosťou sa vo vode budete cítiť ľahúčko a nezaťažíte svoje kĺby. V bazéne môžete aj cvičiť alebo trénovať správne dýchanie. Pozor treba dávať iba na infekcie (napríklad mykóza). Nemusí priamo ohroziť bábätko, ale môže spôsobiť vyššie riziko pôrodných poranení. V lekárni viete zakúpiť špeciálne ochranné tampóny, vhodné aj pre tehotné ženy. Nebudete musieť mať obavu, že vo vode pri plávaní niečo chytíte. Dbajte na to, aby bola voda v bazéne čistá a nie veľmi teplá – maximálne teplota vášho tela.

Vírivá vaňa

Väčšinou sa stretnete s názorom, že vírivá vaňa pre tehotnú ženu vhodná nie je. Hlavným dôvodom je vysoká teplota vody, ktorá môže stimulovať maternicu, či zvýšiť riziko kolapsového stavu.

Wellness v tehotenstve

Sauna

Kvôli vysokej teplote sa ženám neodporúča ani saunovanie. Ak však bez sauny naozaj neprežijete, snažte sa vynechať ju aspoň v prvom trimestri. Všetky aktivity, ktoré nadmerne zvyšujú telesnú teplotu sú potenciálne nebezpečné pre zdravie vášho potomka. Najmä počas prvých mesiacov, kedy sa vyvíja telo a mozog dieťatka. Pri saunovaní dbajte na dopĺňanie tekutín, medzi jednotlivými vstupmi do sauny odpočívajte a relaxujte. V saune zostaňte iba toľko, koľko vám je príjemné. Maximálne 10 minút.

Ochladzovanie sa po saunovaní

Masáže

Kvalitná masáž má veľmi dobrý vplyv na psychický i fyzický stav tehotnej ženy. Skoro každú mamičku trápi bolesť chrbta, zhoršený metabolizmus, či stuhnuté svaly. A dobrý masér im s týmito problémami dokáže pomôcť. Opäť sa ale masáže neodporúčajú v prvom trimestri a ani počas rizikového tehotenstva. Masáž tehotnej ženy je veľmi šetrná. Niektoré miesta sa vynechávajú a masáž sa vykonáva v polohe na boku, v sede alebo na špeciálnej stoličke. Skvelá je i masáž nôh, ktorá môže tehotnej žene priniesť neuveriteľnú úľavu.

Masáž v tehotenstve

Babymoon

Dopriať si pred príchodom bábätka na svet víkend iba s partnerom je skvelý nápad. Zabudnete na bežné starosti a problémy, oddýchnete si a užijete si na dlhšiu dobu posledný čas iba vo dvojici. Nemusíte kvôli tomu letieť cez celý svet. Na Slovensku dnes nájdete obrovskú ponuku wellness pobytov (napríklad aj s ponukou masáží pre tehotné ženy) v lone nádhernej slovenskej prírody a hôr. Môžete si užívať all inclusive s neobmedzenou ponukou dobrôt, nádherné prechádzky do prírody, plánovať počas dlhých rozhovorov budúcnosť a môžete si užiť i welness. Môžete plávať alebo leňošiť pri bazéne v mäkučkých ležadlách/kreslách, kým váš partner pláva. Kým bude vo vírivke, môžete si sadnúť k nemu a ponoriť si do vírivky nohy po kolená. Kým bude v saune, môžete si ľahnúť do oddychovej miestnosti/tepidária, driemať a počúvať relaxačnú hudbu. Alebo si môžete užiť masáž.

Tehotenstvo a wellness sú dve veci, ktoré dokážete skĺbiť. Každá mamička sa rozhoduje sama za seba a pozná svoj stav i svoje bábätko. Každá žena má svojho lekára, ktorý jej odpovie na všetky otázky a odporučí, ktoré aktivity vo wellness vykonávať môže a ktoré nie. Tehotenstvo je ideálne obdobie na relax a intenzívny čas s partnerom. Vo dvojici. Dá sa vymyslieť tak, aby ste si víkend poriadne vychutnali. Aj s rastúcim bruškom. A ešte jedna rada na záver. Dávajte si pozor, aby ste sa nešmykli na mokrej podlahe pri bazéne alebo v spa. Vaše bezpečie i bezpečie bábätka je vždy na prvom mieste.

Tehotenstvo a relax vo dvojici

Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Ďaľšie blogy v kategórii Pobyty

15 najlepších miest na Slovensku, kam na dovolenku

15 najlepších miest na Slovensku, kam na dovolenku

Margaréta Koklesová 23. 06. 2023 Pobyty Dovolenka na Slovensku môže mať kopec podôb. Objavovanie histórie, prekonávanie hôr, návštevy mesta alebo kúpeľov, či zbieranie zážitkov so zvieratkami. Malebná krajina, ktorá je na každom kroku iná, vám dokáže ponúknuť...
Kam na dovolenku s bábätkom

Kam na dovolenku s bábätkom

Margaréta Koklesová 11. 03. 2022 Pobyty, Vysoké Tatry, Nízke Tatry Dovolenka s deťmi je nevyčerpateľná téma, v ktorej sa veľmi jasne tvoria dva tábory – rodiny, ktoré s deťmi v pohode cestujú po celom svete a rodiny, ktoré sa rozhodnú počkať a prvé roky...