Rafting a splavovanie na Slovensku

Rafting a splavovanie na Slovensku Peter Sorger 16. 05. 2024
Obsah článku:

  Rafting na Slovensku vždy bol a pravdepodobne aj bude veľmi obľúbenou adrenalínovou zábavou pre mnohých z nás. Zvýšenú hladinu adrenalínu, ktorú spôsobujú veľké vlny, skoky a búrlivé rieky nás neprestanú nikdy baviť.

  Keďže máme na našom území bohatú riečnu sieť s vysokou hladinou vody, nie je problémom splaviť takmer každú rieku. Nižšie vám predstavujeme najčastejšie rieky využívané pre splavovanie na Slovensku.

  Hornád

  Rieka pretekajúca východnou časťou Slovenska zo Slovenského raja má svoje čaro. Pre splavovanie riek na Slovensku sú zväčša vhodné tie úseky, na ktorých je rieka najkľudnejšia a sú vhodné aj pre rodiny s deťmi, ako aj pre začiatočníkov.

  Najčastejšie sa splavujú úseky v okolí Košíc, ale je možné si vybrať prakticky ktorýkoľvek úsek až po maďarské hranice podľa vlastných skúseností. Možnosti prenajať si kajak, či kanoe ponúka viacero firiem a nie je si tak probém zabezpečiť vhodné plavidlo podľa preferencií. 

  Poprad a Dunajec

  Jediné dve rieky ústiace do Baltického mora sú splaviteľné najmä v jarných mesiacoch, keď je zvýšená hladina v korytách spôsobená topením sa snehu v Tatrách a celej okolitej oblasti. Najznámejšou časťou je splav Dunajca, rieky pretekajúcej cez Pieniny, odkiaľ sa dá ísť až pomerne hlboko na územie Poľska. Tento úsek je zároveň splaviteľný aj na pltiach. Pre splavovanie Dunajca alebo rafting v Červenom kláštore je najlepšie splaviteľná rieka Poprad, v úsekoch okolo Starej Ľubovne. Medzi najobľúbenejšie na Slovensku patrí rozhodne rafting v Červenom Kláštore. Tento rafting v Pieninách je najlepšou voľbou pre tých, ktorí majú v obľube adrenalínové športy.

  Najvyhľadávanejšou požičovňou v okolí je Rafting Dunajec. Rafting na Dunajci vás naozaj osloví, dostanete tu služby na vysokej úrovni s dlhoročnými skúsenosťami pltníkov a samozrejme v neposlednom rade zažijete množstvo zábavy.

  Malý Dunaj

  Splavovanie Malého Dunaja patrí tiež k neopísateľným zážitkom. Je to asi najpopulárnejšie vodácke miesto na Slovensku, obľúbené najmä pre svoju dostupnosť. Najzaujímavejšími úsekmi sú Zálesie- po Tomášikovský mlyn a Jahodnú. Splavovanie je možné už od Bratislavy, poldenné alebo aj dvojdenné s možnosťou táborenia práve v Jelke alebo Tomášikove. Tento splav je vhodný ako pre rodiny s deťmi, tak aj pre partie kamarátov, jednoducho pre všetkých milovníkov tohto "športu". 

  Hron

  Rieka Hron ponúka splav v nádhernom prostredí, splavovanie naozaj rôznych úsekov. Asi najpopulárnejši je ten medzi Nemeckou a Šálkovou. Tento úsek rieky je veľmi pokojný a je vhodný pre výhliadkový splav so zameraním na krásy okolitej krajiny. Pre rafting Hron, kvôli značnej dĺžke (15 km), si je potrebné určiť minimálne pol dňa.

  Splavovanie Hrona je možné si rozložiť na viacero dní a z Brezna sa tak môžete vydať napríklad až do Sliača, v prípade priaznivých podmienok je možné ísť až do Zvolena.

  Orava

  Rieka v rovnomennom regióne nie je žiadnou neznámou na vodáckej mape. Rafting na Orave sa väčšinou organizuje na spodnom toku rieky Orava, pretože práve tu sú najlepšie podmienky pre splavovnanie po rieke, čo sa týka dravosti vody a výšky vodnej hladiny. Úsek dlhý približne 40km ponúka rozmanitosť, vďaka ktorej bude spokojný aj skúsený vodák, ale aj úplný začiatočník. Aj takýto rafting Slovensko prináša.

  Belá

  Rieka Belá ponúka výborné možnosti pre raftový splav na Slovensku, plný adrenalínu v prekrásnom prostredí pod Vysokými Tatrami. Táto rieka je mimoriadne populárna a je najčastejšie splavovanou riekou na Slovensku.

  Začiatok pre rafting Belá je zväčša v okolí Podbanského a pokračuje až do miesta, kde sa Belá zlieva s Váhom v Liptovskom Hrádku. Veľmi náročný dvojhodinový zjazd, ktorý nie je vhodný pre začiatočníkov, preverí vaše raftovacie schopnosti a zaručene vám dvihne hladinu adrenalínu.

  Práve tento rafting patrí medzi najakčnejšie raftovanie na Slovensku.

  Morava

  Pohraničná rieka na západe Slovenska ponúka obrovské množstvo splavových kilometrov. Všetko sa začína už na území Česka, odkiaľ môžete začať splavovať pomalú a kľudnú rieku Morava až ku Devínu. Tam splav končí, avšak komu sa veľmi zapáči, môže pokračovať na rôznych častiach Dunaja, do ktorého sa pri Devíne vlieva Morava. Možností je naozaj veľa a nie je problém stráviť viac dní splavovaním pohraničných a pomalých riek, ktoré sú vhodné najmä pre splavových začiatočníkov. 

  Rafting Čunovo a Liptovský Mikuláš

  Tí, ktorí si už prešli splavmi na kľudnejších riekach, zaručene nepohrdnú možnosťou splavu v umelých kanáloch v bratislavskom Čunove a raftingu v Liptovskom Mikuláši. Na trati, ktorá dá zabrať aj našim úspešným olympionikom, si vyskúšate, aké je to jazdiť na naozaj dravej vode. Náročnosťou sa dá prirovnať k rieke Belá.

  Je to výborné miesto, kde možno nadobudnúť skúsenosti pre ďalšie, náročnejšie splavy pod dohľadom skúseného inštruktura.

  Najlepším raftingom na dolnom Liptove je rafting Ružomberok. Splavovanie Váhu v raftovom člne so skúseným inštruktorom, čarovné prostredie s nádhernými výhľadmi, ktoré vás určite chytia za srdce. Využite možnosť spojiť splavovanie s nenáročnou cyklotúrou späť do Ružomberka.

  Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

  Najnovšie blogy

  Ako si užiť leto na Slovensku v zdraví

  Ako si užiť leto na Slovensku v zdraví

  Margaréta Koklesová 27. 06. 2024 Slovensko ponúka veľa možností ako si užiť dlhé slnečné dni. Tráviť ich môžete pri vode, v horách i mestách. Vyskúšať adrenalínové aktivity (ako napríklad splavovanie), termálne kúpaliská alebo tradičné...
  Naša recenzia: Kúpele Turčianske Teplice, jedny z najstarších termálnych kúpeľov v Európe

  Naša recenzia: Kúpele Turčianske Teplice, jedny z najstarších termálnych kúpeľov v Európe

  Peter Sorger 19. 06. 2024 Kúpele Manželia Paula a Peter Sorgerovci sú majitelia portálu domalenka.sk (predtým sorger.sk, vznikol v roku 2010), ktorý je dnes jedným z najväčších portálov s predajom pobytov na Slovensku. V cestovnom ruchu sa pohybujú už od...