Kam na výlet na Záhorí

Kam na výlet na Záhorí Margaréta Koklesová 04. 03. 2020 Pobyty
Obsah článku:

Záhorie je ideálna oblasť predovšetkým pre milovníkov pešej turistiky a cyklistiky. Ide najmä o nenáročné výlety, ktoré zvládnu i deti alebo menej zdatní turisti. Na svoje si ale prídu aj objavitelia alebo milovníci histórie. A čo je najlepšie, ide o lokalitu, ktorá nezvykne byť preplnená turistami. Jej krásy si vďaka tomu budete môcť dosýta vychutnať.

Kúpele Smrdáky

Kúpele Smrdáky sa nachádzajú iba pár kilometrov od Senice. Nájdete ich v rozprávkovom prostredí Bielych Karpát. Ide o pokojné kúpele s upraveným kúpeľným parkom. Zaujímavosťou je jedinečný prírodný prameň sírovodíkovej vody (patrí medzi pramene s najvyššou koncentráciou síry v Európe). Okrem vody z prameňa sa na liečbu používajú aj sírové peloidy (bahenné usadeniny z odtekajúcej liečivej vody), využívané na rôzne zábaly. V kúpeľoch sa liečia predovšetkým kožné ochorenia a choroby pohybového aparátu. Okolie ponúka dostatok možností na turistiku. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Kúpele Smrdáky s jedinečným prameňom sírovodíkovej vody neďaleko Senice

Plavecký hrad

Zrúcaninu Plaveckého hradu nájdete nad obcou Plavecké Podhradie. Vznikol ako kráľovská pohraničná pevnosť. Medzi jeho najznámejších vlastníkov patria Fuggerovci, Balassovci a Pálffyovci. V roku 1707 ho tri dni ostreľovalo cisárske vojsko v boji proti kuruckým povstalcom. Odvtedy už hrad obnovený nebol. Dostanete sa sem z Plaveckého Podhradia, parkuje sa na lúke pod hradom. Výstup vám zaberie cca 30 minút. Odmenou vám budú naozaj nádherné výhľady. K dispozícii sú aj ohniská na opekanie.

Zrúcanina Plaveckého hradu

Pajštún

Patrí do sústavy pohraničných hradov, ktoré mali od 13. storočia funkciu ochrany hraníc uhorského štátu. Tie v Malých Karpatoch chránili severozápadnú hranicu. Počiatky kráľovského hradu Pajštún siahajú do 2. polovice 13. storočia. Dnes sa z neho zachovalo obvodové murivo palácov a opevnení i s otvormi okien, arkierov, vstupov. K hradu vedú nenáročné turistické chodníky zo Stupavy alebo Bratislavy – Rače. Ten najmenej náročný je z Borinky a má iba cca 1,5 km.

Zrúcanina hradu Pajštún v Malých Karpatoch

Hrad Branč

Zrúcaninu hradu Branč nájdete nad obcou Podbranč. Hrad sa delí na dve časti – dolný a stredný hrad. Sú od seba oddelené hlbokou priekopu, ktorá zvyšovala prirodzenú výšku opevnenia stredného hradu. V sezóne je vstup do hradu symbolicky spoplatnený. Dostanete sa sem pešo z obce Podbranč (asi za 5 minút). V okolí nájdete niekoľko turistických trás i cyklotrasu. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Zrúcaninu hradu Branč nad obcou Podbranč

Palffyovský kaštieľ

Rodové sídlo Pálffyovcov. Stavba, ktorá bola vybudovaná v prvej polovici 17. storočia na podnet gróga Pavla IV. Pálffyho. Súčasnú dobu nadobudol kaštieľ na začiatku 19. storočia. Súčasťou je rozsiahly anglický park a nádvorie kaštieľa. Predpokladá sa, že sa pod ním nachádza množstvo tajných chodieb, ktoré vychádzajú z kaštieľa. Južne od kaštieľa narazíte aj na jaskyňu Panny Márie. V kaštieli dnes nájdete Pálffyovskú izbu s dobovým nábytkom. Pozrieť si môžete aj výstavu fotografií, ktoré dokumentujú rekonštrukciu kaštieľa. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Palffyovský kaštieľ s rozsiahlym anglickým parkom, rodové sídlo Pálffyovcov, Svätý Jur

Krypty pod františkánskym kostolom

Pod malackým Kostolom Nepoškvrneného Počatia Panny Márie nájdete starodávne krypty. Bolo postavené približne pred 350-timi rokmi. Atmosféra je tu tajomná. V chladnej podzemnej chodbe nájdete krypty asi dvoch stoviek zosnulých. V kaplnke svätej Anny, ktorá bola pristavená k pôvodnému kostolu asi 100 rokov dozadu, nájdete aj krypty niekoľkých z posledných malackých Pálfiovcov. Na požiadanie si môžete pozrieť aj rôzne zaujímavosti, napríklad srdce Jána Pálfiho, uložené v striebornej kazete. O návštevu je potrebné požiadať vopred, všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Bazilika Panny Márie v Šaštíne

Počas pútí (najnä na Turíce a Slávnosť Sedembolestnej Panny Márie) navštívi baziliku niekoľko desiatok tisíc pútnikov. V menších počtoch ju ale turisti (zo Slovenska i zahraničia) navštevujú celoročne. Bazilika je spätá so sochou Sedembolestnej Panny Marie z roku 1564. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Kaplnka Svätých schodov

Kaplnka bola postavená na príkaz Pavla Pálfiho. Sväté schody sú na svete iba troje. Pôvodné nájdete v Ríme, po nich kráčal Kristus do Pilátovej siene. Ich kópie sa nachádzajú v Jeruzaleme a v Malackách. Schodov je 27 a sú v nich uložené relikvie svätých. V kaplnke sa dodnes slúžia omše, ich termíny nájdete na tejto stránke.

Múzeum Michala Tillnera

Múzeum bolo založené v roku 1975 na podnet Michala Tillnera (akademického maliara). V múzeu nájdete umelecké a etnografické predmety a archiválie. Dozviete sa zaujímavosti o remeslách, kultúre a živote na Záhorí. Centrom expozície je záhorácka izba, ktorá vám ukáže spôsob ľudového bývania v minulosti. Nechýba dobové zariadenie. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Baťov kanál, Skalica

Ideálne miesto na strávenie peknej soboty a možno i dovolenky pri vode. Ponúka možnosti pre vodnú turistiku i aktívny oddych. Okrem plavby motorovým člnom alebo kajutovou vodou sa môžete venovať cyklistike alebo spoznávať miestnu prírodu. V prístave Skalica si môžete požičať loď, čln i kanoe. V minulosti bol Baťov kanál určený na zavlažovanie a vodnú prepravu. Dnes je určený pre turistov a oddych. Tiahne sa až do Českej republiky, kde končí prístavom v Otrokoviciach.

Vtáčia rozhľadňa pri Adamovských jazerách

Územie, ktoré má v obľube vodné vtáctvo. Nájdete tu sieť ostrovčekov, ktoré slúžia ako hniezdiská. Keďže ide o významnú ornitologickú lokalitu, oblasť funguje v špeciálnom ochrannom režime. Vtáctvo môžete sledovať z Vtáčej rozhľadne, ktorá je vysoká osem metrov. Čaká vás naozaj krásny pohľad. Okrem sledovania zvieracej ríše ale môžete dovidieť až na Biele Karpaty, Malé Karpaty alebo Pálavské vrchy.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Lucia Deutschová (@luciadeutschova),

Veterný mlyn v Holíči

Jediný zachovaný veterný mlyn na Slovensku. Je kamenný, má kruhový pôdorys a tri podlažia. Postavený bol koncom 19. storočia. Jeho horná časť bola pôvodne otočná a svoju polohu prispôsobovala prúdeniu vetra. Mlyn fungoval do konca prvej svetovej vojny. Dnes je mlyn jednou z atrakcií mesta a zároveň obľúbenou oddychovou zónou. Môžete si tu napríklad aj grilovať. Je zapísaný v ústrednom zozname kultúrnych pamiatok. Viac informácií nájdete na tejto stránke.

Veterný mlyn v Holíči, jediný zachovaný veterný mlyn na Slovensku

Holíčske menhiry

Pozostáva z 22 zachovaných kultových kameňov, ktoré sú rozdelené na mužské a ženské. Najväčší kameň má dĺžku cca 7 metrov. Kultové kamene sa nachádzajú v mnohých krajinách, nález budí pozornosť nielen domácich, ale aj turistov zo zahraničia. Menhiry sú sprístupnené širokej verejnosti počas celého roka. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Habánsky dvor

Milé domčeky si okamžite zamilujete. Habánsky dvor patrí k tomu najkrajšiemu, čo môžete na Záhorí uvidieť. Domčekov je celkovo 22. Ide o nenáročnú prechádzku, k Habánskemu dvoru sa viete dostať pohodlne autom. Pozrieť si môžete aj tunajšie múzeum v Izerovom dome, je potrebné sa vopred dohodnúť v miestnom kultúrnom dome. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

 
 
 
 
Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Ďaľšie blogy v kategórii Pobyty

15 najlepších miest na Slovensku, kam na dovolenku

15 najlepších miest na Slovensku, kam na dovolenku

Margaréta Koklesová 23. 06. 2023 Pobyty Dovolenka na Slovensku môže mať kopec podôb. Objavovanie histórie, prekonávanie hôr, návštevy mesta alebo kúpeľov, či zbieranie zážitkov so zvieratkami. Malebná krajina, ktorá je na každom kroku iná, vám dokáže ponúknuť...
Kam na dovolenku s bábätkom

Kam na dovolenku s bábätkom

Margaréta Koklesová 11. 03. 2022 Pobyty, Vysoké Tatry, Nízke Tatry Dovolenka s deťmi je nevyčerpateľná téma, v ktorej sa veľmi jasne tvoria dva tábory – rodiny, ktoré s deťmi v pohode cestujú po celom svete a rodiny, ktoré sa rozhodnú počkať a prvé roky...