Kam na výlet v Trenčíne

Kam na výlet v Trenčíne Margaréta Koklesová 13. 11. 2019
Obsah článku:

Trenčín je nádherné slovenské mesto, ktoré určite stojí za návštevu. Okrem nádherného Trenčianskeho hradu a historického centra ponúka i kúpaliská, múzeá, lanový park alebo mnohé náučné chodníky a vyhliadky. Určite viete, že na miestnom letisku sa každoročne organizuje obľúbený hudobný festival Pohoda. Pre svoju krásu sa Trenčín prezýva aj Perla Považia. Tak si tú krásu poďte pozrieť.

História a poznanie

Trenčiansky hrad

Stojí hrdo nad mestom a patrí medzi TOP atrakcie v Trenčíne. História hradu siaha až do rímskej ríše, ako dôkaz dodnes slúži nápis na brale. Areál pozostáva z hlavnej Matúšovej veže a hradných palácov. Otvorený je denne, vybrať si môžete z niekoľkých okruhov so prievodcom. Vidieť môžete nádvorie so sokoliarmi, hladomorňu i väzenie. Pravdepodobne si spomeniete i na povesť o Fatime a Omarovi. Hrad je v neposlednom rade dejiskom mnohých zaujímavých podujatí. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Mestská veža

Prezývaná aj Dolná brána, bola súčasťou už zbúraného mestského opevnenia. Nachádza sa v podhradí Trenčianskeho hradu a už od stredoveku slúžila ako (západný) vstup na hlavné námestie. Na veži nájdete elektrické hodiny z roku 1934, ktoré nahradili pôvodný hodinový stroj zo 16. storočia. Vstup na vyhliadku je pohodlný – vyvezie vás tam výťah. Ak sa chcete dostať až do samotnej veže a vychutnať si dokonalý výhľad na mesto, musíte pár schodov ešte zdolať. Určite to ale bude stáť za to! Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Historické hradby Trenčína

Krásny spôsob ako spojiť spoznávanie miesta s príjemnou prechádzkou. Pripravde sa na množstvo schodov. Za odmenu ale môžete vojsť do niektorej z rozkošných kaviarní a dopriať si voňavú kávu s nádherným výhľadom na hrad.

Katov dom

Návštevu si vychutnajú všetci, ktorí obľubujú tajomné miesta. Meštianske sídlo obýval kat na prelome 16. – 17. storočia. Dom je prepojený s väznicou a mučiarňou. Dobové nástroje sú súčasťou expozície. Hovorí sa, že kat zniesol zo sveta množstvo nevinných ľudí až nakoniec podľahol rovnakému osudu sám (pre krádež). Oveľa zaujímavejšie jazyky ale hovoria, že v Katovom dome sa občas hýbu veci alebo počuť z budovy záhadné zvuky. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Trenčianske múzeum

Nájdete ho v Župnom dome na Mierovom námestí. Úlohou miesta je zasvätiť vás do dejín Trenčína. Exponáty sú zoskupené do výstavy Z histórie a kultúry slobodného kráľovského mesta Trenčína. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Príroda a turistika

Vyhliadková veža v Trenčianskej Závade

Cca 18 kilometrov od Trenčína nájdete peknú rozhľadňu a ešte krajšie výhľady. Celodrevená konštrukcia má výšku 25 metrov a uvidíte z nej Biele Karpaty, Považský Inovec, Strážovské vrchy a ak budete mať šťastie (dobrá viditeľnosť), tak aj Martinské hole. Veža je ľahko prístupná, zaparkovať môžete pri Gazdovske Uhliská, odtiaľ je to pešo cca 20 minút.

Lesopark Brezina

Dostanete sa sem priamo z centra. Lesopark sa rozkladá na ploche 212,68 hektárov. Je ideálnym miestom na prechádzku, beh, či cyklistiku. Deti si zase užijú detské ihrisko alebo Štefánikovu vyhliadku. Pokrývajú ho rôzne druhy stromov. Jednoducho sa z neho dostanete i do okolitých obcí (napríklad Soblahov alebo Kubrica). Lesoparko, vedú i náučné chodníky: Vznik a vývoj lesa a Sever. Zaujímavosťou je kyslíková dráha s rozličnými cvičiskami. V neposlednom rade v lesoparku nevynechajte Pamätník venovaný obetiam fašizmu.

Náučný chodník a Trenčianska vyhliadka

Nachádza sa iba kúsok od lanového parku. Z vyhliadky si môžete užiť pohľad na celé mesto – máte ho ako na dlani. Prejdete náučným chodníkom, dlhým cca 1,5 kilometra. Na chodníku je sedem zastávok so zaujímavosťami o histórii zeme i lesoparku.

Skalka (najstaršie pútnické miesto na Slovensku)

Z druhej strany Trenčína sa nachádza Skalka. Skladá sa z Malej a Veľkej Skalky. Dostanete sa sem z centra cez obec Zamarovce, prechádzka trvá okolo 40 minút. Malá Skalka je zrekonštruovaný dvoj vežový kostol z roku 1208, začína sa tu i krížová cesta so 14-timi zastaveniami. Veľká Skalka je zase postavená v gotickom štýle. Vychutnať si môžete i naozaj nádherné výhľady na mesto.

Kubranská kyselka

Menej známe turistické miesto. Je ale veľmi príjemné a ako stvorená pre peknú prechádzku a oddych. V areáli okrem prameňa nájdete i ihrisko pre deti, lavičky alebo prístrešky. Dostanete sa sem z centra, ak budete sledovať červenú značku smer Kubrica. Ak sa vám nechce ísť pešo, dostanete sa sem i autobusom číslo 11.

Voda, kúpanie, aquaparky

Letné kúpalisko na Ostrove

Kúpalisko (prešlo v roku 2017 rekonštrukciou) ponúka plavecký, oddychový i detský bazén. Nechýba Štvorica tobogánov. Nájdete tu i detské ihrisko, priestor pre plážový volejbal, trampolíny i možnosť občerstvenia. Miesto na letný oddych ako stvorené. Cenník a otváracie hodiny nájdete na tejto stránke.

Kúpalisko Zelená Žaba, Trenčianske Teplice

Budova aj celý areál boli vybudované v 30-tych rokoch. Medzi architektmi bola táto stavba malá diera do sveta. Iba nedávno celé kúpele poriadne zrekonštruovali a dnes ho zaslúžene môžeme nazvať moderným centrom oddychu aj pre skutočne náročných. Dostane vás nádherným prostredím v lone prírody. K dispozícii je 33 metrový bazén s tryskami. Pre deti je pripravený detský bazénik. Ku kúpalisku patrí i štýlové wellness, ktorý tvorí 7 tubusov orientovaných k centrálnej výrivke. Každý tubus v sebe ukrýva niečo iné – finsku saunu, infra saunu, parnú saunu, bylinkovú saunu, relaxačnú miestnosť alebo šatne. V saunovom svete samozrejme nechýba ochladzovací bazénik. Všetky potrebné info nájdete na www.zelenazaba.sk

Šport, adrenalín, zážitky

Tarzania Trenčín

Nájdete ho v lesoparku Brezina pri ceste, ktorá vedie k Čerešňovému sadu. Na výber máte dve trasy. Istenie zabezpečuje 22 plošín, ktoré sa nachádzajú vo výške 5-10 metrov nad zemou. Kratšia (jednoduchšia) trasa je značená modrou a meria cca 230 metrov. Náročnejšia (červená) má dĺžku skoro 300 metrov. Pre deti je pripravená špeciálna trasa dlhá cca 70 metrov. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Športovo-rekreačný areál Ostrov

Perfektné miesto pre aktívny pohyb. Popri Váhu k nemu vedie promenáda, ktorá sa pravidelne využíva na beh, cyklistiku alebo prechádzky. Najmenší sa vyhrajú na detskom ihrisku. Športový areál ponúka rôzne športové aktivity ako napríklad florbal, indoor golf, bowling, stolný tenus alebo bedminton. K dispozícii sú i tenisové kurty alebo cyklistiká freestylová dráha.

Múzeum kolies ETOP

Moderná budova pod Trenčianskym hradom je domovom jedinečného múzea, v ktorom sa dozviete všetko dôležité o vynáleze kolesa. Objavíte tu i kolesá na sto spôsobov – vyrábané z gumy, dreva, plastov alebo kameňa. Uvidíte kolesá používané na autá, bicykle alebo i pretekárske vozy. K múzeu patrí interaktívna dielňa alebo dobová dielňa na výrobu kolies. Všetky potrebné informácie nájdete na www.muzeumkolies.sk.

Hangar X – Interaktívne letecké múzeum 

Nájdete v priestoroch trenčianskeho letiska. Pozrieť si môžete takmer kompletnú zbierku ľahkých československých motorových lietadiel. Aj napriek tomu, že majú desiatky rokov, sú po opravách vo výbornom stave a lietajú. Ak máte záujem, môžete si vyskúšať let na leteckom simulátore 3-SIM. Expozícia je interaktívna, nudiť sa nebudú ani deti. Návštevu môžete spojiť s obedom v reštaurácii (nachádza sa v priestoroch letiska). Počas jedenia môžete sledovať prílety a odlety lietadiel. Viac info nájdete na www.hangarx.sk.

Doktorská escape room

Interaktívna hra pre skupinku ľudí. Úlohou je v časovom limite zvládnuť niekoľko hádaniek, pospájať si súvislosti a nájsť únikovú cestu. Otázkou je – dokážete zdrhnúť z doktorovej ambulancie? Úniková hra je zasadená do príbehu, v ktorom vyšetrovací tím prichádza objasniť podozrivé zmiznutia pacientov. Tím sa však dostane do problému – zostane uväznený v ambulancii. Získa potrebné materiály a utečie včas, alebo sa členovia tímu stanú darcami orgánov. Na záchranu majú iba hodinu. Hru si je potrebné rezervovať vopred, potrebné informácie nájdete na www.doktorskaescaperoom.sk.

Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Najnovšie blogy

Ako si užiť leto na Slovensku v zdraví

Ako si užiť leto na Slovensku v zdraví

Margaréta Koklesová 27. 06. 2024 Slovensko ponúka veľa možností ako si užiť dlhé slnečné dni. Tráviť ich môžete pri vode, v horách i mestách. Vyskúšať adrenalínové aktivity (ako napríklad splavovanie), termálne kúpaliská alebo tradičné...
Naša recenzia: Kúpele Turčianske Teplice, jedny z najstarších termálnych kúpeľov v Európe

Naša recenzia: Kúpele Turčianske Teplice, jedny z najstarších termálnych kúpeľov v Európe

Peter Sorger 19. 06. 2024 Kúpele Manželia Paula a Peter Sorgerovci sú majitelia portálu domalenka.sk (predtým sorger.sk, vznikol v roku 2010), ktorý je dnes jedným z najväčších portálov s predajom pobytov na Slovensku. V cestovnom ruchu sa pohybujú už od...