Kam na výlet v Banskej Bystrici

Kam na výlet v Banskej Bystrici Margaréta Koklesová 27. 01. 2020
Obsah článku:

O čare mesta Banská Bystrica písal už nejeden umelec. Hlavné mesto Banskobystrického kraja je naozaj plné zaujímavostí – histórie, turistických trás i zábavných aktivít. Pozrieť si môžete pekné historické centrum, objavovať minulosť v múzeu SNP, či si užiť rodinnú lyžovačku. V Banskej Bystrici sa snúbi história a moderno, mesto i krásna príroda. Možností, čo tu robiť v lete i v zime je naozaj neúrekom. Tak sa tam s nami poďte pozrieť:

História a poznanie

Stredoslovenské múzeum

Najstaršia kultúrna inštitúcia v meste. Jej história sa začala písať v roku 1889, v súčasnosti ponúka bohatú dokumentáciu vývoja spoločnosti a prírody stredného Slovenska. Múzeum má 3 stále expozície: Thurzov dom (dominanta banskobystrického námestia), Tihányjovský kaštieľ (v Radvani) a Matejov dom (v hradnom areáli, súčasť Baníckej bašty). Jednotlivé expozície sú otvorené sezónne. Potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Stredoslovenské múzeum, najstaršia kultúrna inštitúcia v Banskej Bystrici

Múzeum SNP

Asi povinná zastávka pri vašej návšteve mesta. Múzeum má celoslovenskú pôsobnosť a špecializuje sa na vývoj spoločnosti v rokoch 1938-1945. Dôraz sa kladie na obdobie Slovenského národného povstania. Najznámejšia stála expozícia sa nachádza v pamätníku SNP. Rozdelená je do 13-tich celkov, pričom každý predstavuje inú časť historického vývoja. Nechýbajú autentické dokumentárne filmy. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Múzeum Slovenského národného povstania, Banská Bystrica

Partizánska republika Kalište

Hlboko v horách leží mlčanlivé svedectvo hrôz. Miesto, kde ešte v marci 1945 stála osada Kalište. Dnes je táto oblasť vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku, pretože bola vypálená nacistani. Nájdete tu iba základy zbúraných a vypálených domov, cintorín a dva domy s kaplnkou. V dvoch domčekoch je dnes sprístupnená expozícia múzea SNP  pod názvom Partizánska republika. Sprístupnený je aj náučný chodník Ako žili Kališťania so 17-timi informačnými tabuľami. Dostanete sa sem autom z Moštenice alebo pešo z Donovál po žltej značke (cca 5 km). Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Katedrála sv. Františka Xaverského

Najvýznamnejšia sakrálna stavba v Banskej Bystrici a zároveň i farský kostol. V minulosti sa tu nachádzal Oberhaus (Horný dom), ktorý bol počas povstania v roku 1526 podpálený. Katedrála je vernou kópiou kostola II Gesù v Ríme. Interiér je bohato zdobený, hlavnou dominantou je oltár s obrazom sv. Františka Xaverského z roku 1829. Vďaka vynikajúcej akustike sa tu konajú nielen pravidelné bohoslužby, ale aj koncerty.

Katedrála sv. Františka Xaverského, najvýznamnejšia sakrálna stavba v Banskej Bystrici

Mestský hrad

Mestský hrad je dominantou i symbolom historického centra Banskej Bystrice. Nájdete ho v hornej časti Námestia Štefana Moyzesa. Jeho vznik sa datuje až do 14. storočia. V minulosti chránil mesto i zisk z výnosného banského podnikania a ťažby. Areál hradu sa skladá z niekoľkých budov. Najstaršou je kostol Panny Márie. Určite si pozrite i historický cintorín, ktorý nájdete hneď za Matejovým domom. Je miestom posledného odpočinku mnohých spisovateľov.

Mestský hrad, dominanta i symbolom historického centra Banskej Bystrice

Pamätný dom J. G. Tajovského

Jozef Gregor Tajovský bol vedúcou osobnosťou druhej vlny slovenského realizmu. Jeho rodný dom stojí dodnes neporušený, obklopený nádhernou prírodou Tajova. Bol postavený v roku 1799, slúži ako kultúrna pamiatka. V dome sa nachádza 5 miestností, ktoré zachytávajú históriu obce, život a literárne diela významného spisovateľa i jeho manželky, spisovateľky Hany Gregorovej. Zaujímavosťou je miestnosť, v ktorej sa zachoval pôvodný interiér pitvora s ohniskom a udiarňou. Návštevu je potrebné dohodnúť vopred, potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Pamätný dom J. G. Tajovského, Banská Bystrica

Turistika, aquaparky, zábava

Aqualand – plážové kúpalisko

Aquapark je plný rozsiahlych vodných i oddychových plôch. Je priam stvorený na relax a zábavu. Nájdete tu  vodné trampolíny, lezecké steny, aquazorbing, wakeboarding, InLine okruh na korčuľovanie, zábavný park s autíčkami a mnoho iného. Aqualand je naozaj rozľahlý, k dispozícii je 6 bazénov pre malých a veľkých, prírodné jazero na kúpanie/vodný bicykel a dostatočné príležitosti na občerstvenie. Otváracie hodiny a všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Skicentrum Tajov

Malé lyžiarske stredisko ponúka všetko, čo budete na rodinnú lyžovačku potrebovať. Môžete si požičať lyžiarsku výstroj alebo nechať správne nastaviť tú svoju. Zapísať dieťa do lyžiarskej i snowboardovej školy, alebo si vychutnať bežkársku trať (pozor, nie je upravovaná). Parkovanie je zdarma, voňavé vínko alebo čaj si môžete dopriať v bufete. Skicentrum je na skok od Banskej Bystrice, všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Lyžovačka v Skicentrum Tajov, neďaleko Banskej Bystrice

Králická tiesňava a vodopád

Očarujúci výlet údolím tiesňavy môžete absolvovať neďaleko obce Králiky. Ide skôr o nenáročnú prechádzku, ktorá je vhodná i pre deti alebo rekreačných turistov. Údolie tiesňavy rozdeľuje Farebný potok, ktorého voda padá do hĺbky sedem metrov. Celý tento prírodný úkaz dotvára skalný masív plný zaujímavých zákutí.

Králická tiesňava a vodopád, neďaleko obce Králiky

Pánsky diel

Pánsky diel ponúka krásny výhľad na malebné dedinky, majestátne vrchy i veľké pláne. Nájdete ho v Starohorských vrchoch nad Špaňou dolinou. V lete je vynikajúci na nenáročnú turistiku, v zime zase na peknú lyžovačku (lyžiarske stredisko Šachtičky). Kochať sa môžete výhľadom na Nízke Tatry, Veľkú Fatru, Kremnické vrchy i Horehronie. Po vyšliapaní hore sa môžete občerstviť v bufete, ktorý funguje najmä v zime. Trasa začína na Pieninskej ulici v Banskej Bystrici, musíte ísť po modrej značke. Hore vedie i niekoľko cyklotrás.

Pánsky diel v Starohorských vrchoch nad Špaňou dolinou, v lete nenáročná turistika, v zime pekná lyžovačka

Suchý vrch

Približne 7 kilometrov od centra mesta nájdete Suchý vrch. Na vrch vyhliadky sa dostanete po kovových rebríkoch, ktoré sú ukryté v skalách. Pripomínajú rebríky, ktoré sú v tiesňavách Slovenského raja. Odmenou za štveranie je krásny pohľad na Kremnické vrchy a Veľkú Fatru.

Suchý vrch, približne 7 km od centra mesta Banská Bystrica

Vrch Urpín

Už pri výstupe na vrch uvidíte z jednej strany 400 ročnú renesančnú vilu. Z druhej zase Malú železničnú stanicu s kaplnkou svätého Jána Nepomuckého. Na samom vrchu čaká Kalvária zo 17. storočia i hvezdáreň. Pred vyše 200 rokmi objavili študenti na vrchu i dve kvapľové jaskyne. Hore sa viete dostať po niekoľkých trasách. Najzaujímavejšou je náučný chodník Serpentíny Urpín. Chodník má dĺžku necelé 4 kilometre, zvládnete ho i s deťmi za dve hodiny. Začiatok chodníka je pri železničnej zastávke Banská Bystrica – mesto. Chodník obohacujú informačné panely plné zaujímavostí o prírode, lesníctve i histórii.

Kostolík Povýšenia Svätého Kríža na vrchu Urpín

Umenie a zaujímavosti

Bábkové divadlo na rázcestí

Profesionálne divadlo ponúka svoje diela deťom i dospelým. V roku 2011 bolo prvým divadlom na Slovensku, v ktorom vzniklo scénické dielo pre batoľatá. Pri predstaveniach pre deti sú využívané animácie, široké spektrum masiek a bábok, i výtvarné metafory. Pri predstaveniach pre mladých a dospelých sa už miešajú prvky bábkového divadla, pohybového divadla i rôzne prvky štylizovanej alternatívnej činohry. Program a všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Hvezdáreň na Vartovke

Radi sa pozeráte na oblohu a užívate si jej krásu? Jednou z možností ako si túto svoju záľubu vychutnať dosýta je návšteva hvezdárne. Hvezdáreň na Vartovke ponúka historický výklad (na mieste bola strážna veža proti tureckým nájazdom) i  vysvetlenie astrologických úkazov ako napríklad zatmenie slnka. Uvidíte tiež krásne fotky a dozviete sa kopu užitočných tipov, ako sledovať hviezdy voľným okom. Dostanete sa sem po modrej od železničnej stanice alebo od ulice Žltý piesok po trase, ktorá je značená hviezdičkami. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

 Hvezdáreň na Vartovke ponúka historický výklad i  vysvetlenie astrologických úkazov

Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Najnovšie blogy

Ako si užiť leto na Slovensku v zdraví

Ako si užiť leto na Slovensku v zdraví

Margaréta Koklesová 27. 06. 2024 Slovensko ponúka veľa možností ako si užiť dlhé slnečné dni. Tráviť ich môžete pri vode, v horách i mestách. Vyskúšať adrenalínové aktivity (ako napríklad splavovanie), termálne kúpaliská alebo tradičné...
Naša recenzia: Kúpele Turčianske Teplice, jedny z najstarších termálnych kúpeľov v Európe

Naša recenzia: Kúpele Turčianske Teplice, jedny z najstarších termálnych kúpeľov v Európe

Peter Sorger 19. 06. 2024 Kúpele Manželia Paula a Peter Sorgerovci sú majitelia portálu domalenka.sk (predtým sorger.sk, vznikol v roku 2010), ktorý je dnes jedným z najväčších portálov s predajom pobytov na Slovensku. V cestovnom ruchu sa pohybujú už od...